Reklama

Kościół

Włochy: „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” - koncert upamiętnił błogosławioną rodzinę Ulmów

W Rzymie odbył się w środę koncert „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” w dowód wdzięczności za wrześniową beatyfikację rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców w Markowej w 1944 roku za ukrywanie Żydów. W Audytorium koło Watykanu wystąpili żydowscy i polscy artyści, wśród nich znany kantor z Nowego Jorku i Golec uOrkiestra.

[ TEMATY ]

Ulmowie

Episkopat News

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert w prestiżowym Auditorium della Conciliazione zorganizowała w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych Fundacja imienia Rodziny Ulmów SOAR. Współorganizatorami byli Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i województwo podkarpackie.

Wystąpili między innymi amerykański chasydzki piosenkarz Shulem Lemmer, wykonawca tradycyjnej liturgii hebrajskiej, kantor synagogi w Nowym Jorku Yaakov Lemmer i izraelski pianista Menachem Bristowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród wykonawców byli: Andrzej Lampert, Golec uOrkiestra, Grzegorz Wilk, Ricky Lion, Maria Coman, Izabela Szafrańska, Małgorzata Markiewicz, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Klaudia Majkowska, orkiestra i chór Opery i Filharmonii Podlasia oraz Filharmonii z Białegostoku.

Zaprezentowano utwory, które skomponowali Zbigniew Książek, Michał Zabłocki, Jerzy Łysiński, Bartek Gliniak, Piotr Rubik i Michał Jurkiewicz.

Koncert był dziękczynieniem za beatyfikację rodziny Ulmów 10 września tego roku z udziałem ponad 30 tys. osób oraz dla wszystkich, którzy do niej się przyczynili.

Na koncert przybyli między innymi ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, szef służby zagranicznej Piotr Rychlik, delegacja z województwa podkarpackiego, przedstawiciele duchowieństwa z Rzymu i Watykanu, a także reprezentanci korpusu dyplomatycznego.

Ambasador Anders powiedziała, że dziedzictwo błogosławionej rodziny Ulmów służy jako wzór dla relacji polsko-żydowskich. Jak zaznaczyła, w czasach, gdy trwa krwawa wojna na Ukrainie i konflikt na Bliskim Wschodzie, trzeba zjednoczyć wysiłki na rzecz pokoju; także po to, by ofiara nowych błogosławionych nie była nadaremna.

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch mówił o licznych inicjatywach podjętych w celu upamiętnienia rodziny Ulmów, która - jak dodał - zginęła kierując się miłosierdziem. Podkreślił, że polscy męczennicy są symbolem pomocy niesionej Żydom przez Polaków podczas II wojny światowej.

Reklama

Pomysłodawca i organizator Festiwalu Psalmów Dawidowych Bogdan Romaniuk powiedział, że koncertowi przyświecają słowa z psalmu: "Niech świat nie niszczy się wojnami".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mal/

2023-12-06 20:31

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów

[ TEMATY ]

peregrynacja

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

Ulmowie

Angelika Zamrzycka

Peregrynacja relikwii Ulmów w Zielonej Górze

Peregrynacja relikwii Ulmów w Zielonej Górze

Osiem spośród 270 parafii naszej diecezji może gościć relikwie błogosławionych, którzy do chwały ołtarzy zostali wyniesieni 10 września 2023 w Markowej. Dziś relikwie nawiedziły zielonogórską parafię pw. Ducha Świętego.

Diecezjalna peregrynacja rozpoczęła się 30 grudnia 2023, w przeddzień Święta Świętej Rodziny, a zakończy się 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Do kościołów, do których przybyły relikwie, przychodzą nie tylko parafianie, ale też mieszkańcy całych miast i okolic, aby – przez wstawiennictwo błogosławionej Rodziny Ulmów – zawierzać dzieci, młodzież oraz kobiety w stanie błogosławionym i całe rodziny. Wierni mają też okazję, aby osobiście oddać szacunek błogosławionej Rodzinie przez ucałowanie relikwii albo przez indywidualną modlitwę. Uczestniczą też w uroczystych Mszach świętych w intencji rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa przed Willą Jasny Dom – miejscem kaźni bohaterów podziemia

2024-02-29 20:45

[ TEMATY ]

modlitwa

Warszawa

żołnierze wyklęci

wikipedia/autor:Adrian Grycuk na licencji Creative Commons

Willa Jasny Dom w Warszawie

Willa Jasny Dom w Warszawie

Z okazji przypadającego jutro Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, przed znajdującą się w Warszawie-Włochach Willą Jasny Dom, miejscu kaźni bohaterów podziemia niepodległościowego odbyły się dziś uroczystości upamiętniające. Odmówiono modlitwę ekumeniczną, a pod tablicą poświęconą polskim patriotom złożone zostały kwiaty.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który przypomniał historię willi, gdzie po wojnie swoją siedzibę miała Informacja Wojskowa, a jej więźniami byli bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego. Podkreślił, że obecnie willa, dzięki działającej wraz z nią fundacji, jest „ważnym miejscem edukacyjnym dla młodzieży i stałym punktem na martyrologicznej mapie stolicy”. - Nieprzypadkowo na ścianie budynku umieszczony został znak Polski Walczącej, symbol Polskiego Państwa Podziemnego, który przypominał okupantom, że Rzeczpospolita trwa. Ten znak stał się symbolem etosu zbudowanego na przekonaniu, że Ojczyzna jest wspólnym dobrem Polaków, wartym największych poświęceń. Żyjąc w wolnej Polsce, kłaniamy się wszystkim żołnierzom pierwszej i drugiej konspiracji, którzy swe życie oddali za wolną i niepodległą Polskę. Składamy im dzisiaj zasłużony hołd - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP u nuncjusza apostolskiego w związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu

2024-02-29 20:27

[ TEMATY ]

KEP

Nuncjusz Apostolski

KEP

W związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki złożył wizytę nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziemu.

Abp Gądecki podziękował reprezentantowi Ojca Świętego za dobrą współpracę Konferencji Episkopatu Polski z przedstawicielstwem Stolicy Świętej. Z wdzięcznością wspominał nuncjuszy z czasów pełnienia przez siebie funkcji przewodniczącego KEP - abp. Celestino Migliore oraz abp. Salvatore Pennacchio. Jednocześnie wyraził wdzięczność wszystkim pracownikom Nuncjatury za życzliwą i profesjonalną współpracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję