Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Panie, naucz nas wpatrywać się w Twoje pokorne oblicze

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 28-30.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Środa, 13 grudnia. Św. Łucji, dziewicy i męczennicy, wsp. dow.

• Iz 40, 25-31 • Ps 103, 1-2.3-4.8.10 • Mt 11, 28-30

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus przemówił tymi słowami: «Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźmijcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie».

W dzisiejszych czasach często ludzie mają bardzo wygórowane ambicje. Chcą piąć się na różnych drabinach i mieć między ludźmi jak największe znaczenie. Z powodu tych ambicji awansu lub ambicji bogacenia się lub nawet z powodu ambicji ludzi, z którymi przebywamy czy pracujemy (żon, mężów, pracodawców…), następuje ok. 90% zawałów serca. Chrystus dziś uczy: Przyjdźcie do Mnie wszyscy (…) uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie (…). Wpatrywanie się w Chrystusa myjącego nogi uczniom, służącego nam Jezusa, który z cierpliwością pochyla się nad naszą ludzką biedą, uczy nas pokory. Patrzmy na Jego życie w prawdzie i odwadze, na Jego łagodność dla grzeszników, choć sam był bez grzechów. Jego modlitwa i zdawanie się na Ojca i Jego życie w wielu innych aspektach jest przepięknym wzorem pokory. Kontemplując różne sceny uniżenia się Boga z miłości do nas, możemy znaleźć ukojenie. Pokora w duchowości chrześcijańskiej to nie sztuczne uniżenie się, ale umiejętność realistycznej oceny swoich możliwości. Pokora więc jest związana z prawdą o sobie, realistyczną oceną samego siebie. Pokora związana jest też z przyjęciem prawdy o tym, że potrzebujemy Boga i że potrzebujemy siebie nawzajem oraz że czasami nie możemy tylko opierać się na sobie, czasem potrzebujemy pomocy innych, specjalistów, lekarzy, duchownych. Pokora to również umiejętność uniżenia się, by ofiarnie służyć innym. „Służyć każdemu z radością – to owoc pragnienia pokory”. Święty Kasper del Bufalo, założyciel Misjonarzy Krwi Chrystusa, polecił swoim księżom i braciom, by zawsze pamiętali o pokorze. Na znak tego mieli na drzwiach swoich pokojów od wewnętrznej strony wywiesić sobie 31 zasad pokory. Od 24 listopada do Wigilii Bożego Narodzenia, co roku, Misjonarze oraz związani z nimi świeccy starają się rozważać te myśli. Z tych myśli możemy się dowiedzieć, że: „Jeżeli nie umiesz przebaczyć urazy, okazujesz wyraźnie twój brak pokory.” Wszyscy bowiem jesteśmy niedoskonali i gdy uświadomimy sobie prawdę o naszych słabościach lub grzechach, nawet z przeszłości, łatwiej jest nam przebaczyć i być dla siebie wyrozumialszymi. Inną zasadą jest: „Nie polegać na własnym zdaniu – to wyraz pokory”. Pokora i realistyczna ocena naszej wiedzy pomagają nam zapytać innych, skonsultować się, współpracować, a nie myśleć, że my już wszystko wiemy o innych, znamy ich i ich zdanie. Pomaga nie szufladkować bliźnich, ale być otwartymi… Nie tylko Bóg, ale też każdy człowiek, jest przecież tajemnicą. Jedną z zasad brzmi: „Znosić wady innych, a nawet swoje własne – to owoc całkowitego otwarcia się na pokorę”. Akceptacja siebie i akceptacja innych takimi jacy są to duże wyzwanie. Myśląc o Bogu, pamiętać mamy, że „każde dobro w nas to dar Boga”. Bo cóż masz, czegoś nie otrzymał? W końcu, że „Podobać się Bogu to więcej niż ludzkie uznanie i chwała”. Panie, naucz nas wpatrywać się w Twoje pokorne oblicze i żyć dla Ciebie, służąc pokornie sobie nawzajem.

Reklama

K.K.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-11-22 14:43

Ocena: +21 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus naszym odniesieniem

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 23

[ TEMATY ]

homilia

Św. Jan, mozaika (XXI wiek)/fot. Graziako

Człowiek współczesny ulega iluzji, że to „pieniądz rządzi światem”, a gospodarka jest najważniejsza. Taki stereotyp jest już dawno znanym schematem myślenia, o czym poucza nas prorok Amos: „Słuchajcie tego wy, którzy gnębicie ubogiego, a bezrolnego pozostawiacie bez pracy...”. Problem braku uczciwości w dzieleniu się dobrami i prawdziwej solidarności między biednymi a bogatymi jest rzeczywistością stale obecną w świecie. Zawsze kiedy człowiek – zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i zbiorowym – odchodzi od Bożych przykazań, kiedy zapomina o miłości Boga i bliźniego – wkrada się grzech nieuczciwości w relacjach między bogatym a biednym. Ten problem był obecny również w czasach proroka Amosa, który zdecydowanie wypomina nieuczciwym ludziom oszustwa wobec biednych: „...będziemy zmniejszać efę, powiększać sykl i wagę podstępnie fałszować. Będziemy kupować biednego za srebro, a ubogiego za parę sandałów i plewy pszeniczne będziemy sprzedawać”. Pan Bóg upomni się o krzywdę biednego, On jest łaskawy i miłosierny i wzywa nas, abyśmy w relacji z drugim człowiekiem kierowali się miłością.

CZYTAJ DALEJ

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych pociągał do Ciebie!

2024-05-23 10:05

[ TEMATY ]

homilia

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Ci, którzy przyznają się do Chrystusa, którzy idą za Nim, którzy stali się Jego uczniami, nie mają traktować Jego nauki wybiórczo. Zbawiciel chce, by całe Jego nauczanie było przyjmowane i przestrzegane.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

CZYTAJ DALEJ

Matko z Latyczowa dalekiego Podola, módl się za nami...

2024-05-26 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl.wikipedia.org

Obraz przedstawia Matkę Bożą trzymającą w lewej ręce Dzieciątko, w prawej zaś berło. Święte postacie przyozdobiono sukienkami o precyzyjnie kutych motywach roślinnych. W tle obrazu zwisają kiście winogron, a głowę Maryi otacza 12 gwiazd.

Rozważanie 27

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję