Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Panie, naucz nas wpatrywać się w Twoje pokorne oblicze

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 28-30.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Środa, 13 grudnia. Św. Łucji, dziewicy i męczennicy, wsp. dow.

• Iz 40, 25-31 • Ps 103, 1-2.3-4.8.10 • Mt 11, 28-30

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus przemówił tymi słowami: «Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźmijcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie».

W dzisiejszych czasach często ludzie mają bardzo wygórowane ambicje. Chcą piąć się na różnych drabinach i mieć między ludźmi jak największe znaczenie. Z powodu tych ambicji awansu lub ambicji bogacenia się lub nawet z powodu ambicji ludzi, z którymi przebywamy czy pracujemy (żon, mężów, pracodawców…), następuje ok. 90% zawałów serca. Chrystus dziś uczy: Przyjdźcie do Mnie wszyscy (…) uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie (…). Wpatrywanie się w Chrystusa myjącego nogi uczniom, służącego nam Jezusa, który z cierpliwością pochyla się nad naszą ludzką biedą, uczy nas pokory. Patrzmy na Jego życie w prawdzie i odwadze, na Jego łagodność dla grzeszników, choć sam był bez grzechów. Jego modlitwa i zdawanie się na Ojca i Jego życie w wielu innych aspektach jest przepięknym wzorem pokory. Kontemplując różne sceny uniżenia się Boga z miłości do nas, możemy znaleźć ukojenie. Pokora w duchowości chrześcijańskiej to nie sztuczne uniżenie się, ale umiejętność realistycznej oceny swoich możliwości. Pokora więc jest związana z prawdą o sobie, realistyczną oceną samego siebie. Pokora związana jest też z przyjęciem prawdy o tym, że potrzebujemy Boga i że potrzebujemy siebie nawzajem oraz że czasami nie możemy tylko opierać się na sobie, czasem potrzebujemy pomocy innych, specjalistów, lekarzy, duchownych. Pokora to również umiejętność uniżenia się, by ofiarnie służyć innym. „Służyć każdemu z radością – to owoc pragnienia pokory”. Święty Kasper del Bufalo, założyciel Misjonarzy Krwi Chrystusa, polecił swoim księżom i braciom, by zawsze pamiętali o pokorze. Na znak tego mieli na drzwiach swoich pokojów od wewnętrznej strony wywiesić sobie 31 zasad pokory. Od 24 listopada do Wigilii Bożego Narodzenia, co roku, Misjonarze oraz związani z nimi świeccy starają się rozważać te myśli. Z tych myśli możemy się dowiedzieć, że: „Jeżeli nie umiesz przebaczyć urazy, okazujesz wyraźnie twój brak pokory.” Wszyscy bowiem jesteśmy niedoskonali i gdy uświadomimy sobie prawdę o naszych słabościach lub grzechach, nawet z przeszłości, łatwiej jest nam przebaczyć i być dla siebie wyrozumialszymi. Inną zasadą jest: „Nie polegać na własnym zdaniu – to wyraz pokory”. Pokora i realistyczna ocena naszej wiedzy pomagają nam zapytać innych, skonsultować się, współpracować, a nie myśleć, że my już wszystko wiemy o innych, znamy ich i ich zdanie. Pomaga nie szufladkować bliźnich, ale być otwartymi… Nie tylko Bóg, ale też każdy człowiek, jest przecież tajemnicą. Jedną z zasad brzmi: „Znosić wady innych, a nawet swoje własne – to owoc całkowitego otwarcia się na pokorę”. Akceptacja siebie i akceptacja innych takimi jacy są to duże wyzwanie. Myśląc o Bogu, pamiętać mamy, że „każde dobro w nas to dar Boga”. Bo cóż masz, czegoś nie otrzymał? W końcu, że „Podobać się Bogu to więcej niż ludzkie uznanie i chwała”. Panie, naucz nas wpatrywać się w Twoje pokorne oblicze i żyć dla Ciebie, służąc pokornie sobie nawzajem.

Reklama

K.K.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-11-22 14:43

Ocena: +21 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce naszego uświęcenia

Niedziela Ogólnopolska 44/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

W dzisiejszą niedzielę w wielu wspólnotach parafialnych obchodzona jest uroczystość Rocznicy poświęcenia kościoła. Przy tej okazji nie tylko wspominamy dzieje parafii, ale przede wszystkim dziękujemy Bogu za ogrom łask, które Pan Jezus udzielił ludziom gromadzącym się w murach parafialnej świątyni. Jednocześnie przypominamy sobie nadrzędny cel wszelkiej działalności kościelnej, którym jest wieczne zbawienie. W perspektywie uroczystości Wszystkich Świętych zapytajmy, co mamy robić, aby po zakończeniu ziemskiego życia wraz ze wszystkimi mieszkańcami nieba cieszyć się darem oglądania Boga.

CZYTAJ DALEJ

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Organizatorzy marszu - Centrum Życia i Rodziny - podkreśla, że obrona wartości: życia, rodziny, wolności i suwerenności jest możliwa tylko we wspólnym i zjednoczonym działaniu wszystkich, którym te wartości są drogie, tak w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim. Dlatego tego dnia, podobnie jak tydzień temu, marsze dla życia i rodziny przeszły w wielu polskich miastach, a od kwietnia do października przejdą one łącznie w ponad 50 polskich miastach.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: losowanie grup XIX Mistrzostw Polski LSO o puchar KNC w Łodzi

2024-06-18 18:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Wielkimi krokami zbliżają się XIX Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza o puchar KNC, które w dniach 24-25 czerwca odbędą się w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję