Reklama

Niedziela Lubelska

KUL ma 105 lat i wciąż jest młody

KUL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II 8 grudnia br. będzie obchodził swoje 105. urodziny. Z tej okazji władze uczelni zaplanowały wiele wydarzeń, aby należycie uczcić okrągłą rocznicę. Choć Katolicki Uniwersytet Lubelski (wówczas Uniwersytet Lubelski) został powołany 27 lipca 1918 r. decyzją Zjazdu Biskupów, to przyjęło się, że kolejne urodziny uczelni są obchodzone 8 grudnia, w rocznicę inauguracji pierwszego roku akademickiego w 1918 roku. Czy ks. Idzi Radziszewski, założyciel i pierwszy rektor uniwersytetu, mógł przypuszczać, że 105 lat później KUL będzie prężnie działał i stale się rozwijał?

- KUL ma 105 lat i wciąż pozostaje młodzieńczy; to uczelnia pełna energii, która oferuje społeczności akademickiej wiele dobrych inicjatyw - tak o Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II z okazji rocznicy jego powstania mówi rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski. Jak podkreśla, kompasem rozwoju uczelni i jej nowoczesnego oblicza pozostaje niezmiennie Ewangelia i nauczanie Kościoła katolickiego. - KUL tworzą także wspaniali naukowcy i nauczyciele akademiccy oraz poszukujący, zdolni i pełni pomysłów studenci i doktoranci. To również rzetelni pracownicy administracji oraz wspaniałomyślni przyjaciele naszej uczelni – dodaje ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W refleksji adwentowej podczas Apelu Jasnogórskiego w Częstochowie rektor przedstawił KUL jako „szkołę świadomej wiary”. – Wiara zakłada rozumność i nie przeciwstawia się wynikom badań naukowych, ale je dopełnia, a właściwe połączenie rozumu i wiary jest wyznacznikiem prawdziwej mądrości – podkreślił, wskazując przy tym przykład Jacka Krawczyka, zmarłego w opinii świętości studenta teologii i psychologii na KUL.

Miarą bogactwa oferty edukacyjnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest fakt, że w obecnym roku akademickim 2023/2024 studenci rozpoczęli naukę na ponad 100 kierunkach i specjalnościach z zakresu nauk społecznych, humanistycznych, technicznych i przyrodniczych, teologicznych, filozoficznych, prawnych czy medycznych. Miarą zaś nowoczesności uczelni są takie propozycje jak np. kierunek lekarski, coaching i doradztwo kariery czy sztuczna inteligencja.

Reklama

Już pierwsze, szacunkowe wyniki rekrutacji z września br. wskazywały, że studia na KUL rozpocznie ok. trzy tysiące nowych studentów i doktorantów, w tym ponad dwa tysiące osób na studiach jednolitych magisterskich i I stopnia oraz ok. 800 osób na studiach II stopnia. Łącznie na KUL studiuje ok. dziewięć tysięcy osób, w tym kilkuset studentów z zagranicy, nie tylko z ogarniętej wojną Ukrainy, której lubelski uniwersytet stara się pomóc, ale także z dalekich krajów obu Ameryk, Afryki czy nawet z Australii.

KUL to również szereg nowoczesnych inicjatyw, które wychodzą poza klasyczną ofertę edukacyjną, skierowaną wyłącznie do młodzieży akademickiej. Wśród trzech najciekawszych przedsięwzięć warto wymienić Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie, gdzie naukę – w ramach resocjalizacji – podejmują więźniowie; Centrum Polonijne z jego bogatą ofertą aż 18 kursów dla Polaków żyjących poza granicami kraju czy też najmłodsze dziecko KUL – Centrum Badań nad Dyplomacją, którego zadaniem jest prowadzenie krajowych i międzynarodowych badań naukowych nad problematyką współczesnej dyplomacji, co jest szczególnie ważne we współczesnym spolaryzowanym świecie.

Program uroczystości

Z okazji okrągłych, bo już 105. urodzin, władze uczelni zaplanowały szereg wydarzeń. Obchody zaczną się 8 grudnia już o godz. 8.30 na kampusie na Poczekajce, gdzie rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski uroczyście pokroi tort, którym poczęstowani zostaną studenci i pracownicy Wydziału Medycznego oraz Wydziału Nauk Przyrodniczych i Technicznych. O godz. 9.00 w budynku Instytutu Biotechnologii KUL (sala 008) wykład pt. „The Mystery of Cancer Initiation: Lessons from the Bladder Cancer Model” („Tajemnica inicjacji nowotworu: Lekcje z modelu raka pęcherza moczowego”) wygłosi światowej sławy naukowiec prof. dr hab. n. med. Bogdan Czerniak z Uniwersytetu w Texasie MD Anderson Cancer Center.

Reklama

Kolejnym wydarzeniem mającym uświetnić 105. urodziny uczelni będzie uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa KUL prof. Carlowi A. Andersonowi, która odbędzie się o godz. 11.00 w Collegium Aegidianum (aula CTW-113).

O godz. 14.30 rozpoczną się obchody na kampusie głównym KUL. Przygotowany na tę okazję tort zostanie pokrojony przez rektora KUL w towarzystwie prorektorów i całej społeczności akademickiej. Dodatkową atrakcją będzie koncert przygotowany przez wykładowców i studentów muzykologii KUL.

O godz. 19.00 ks. prof. Mirosław Kalinowski przewodniczyć będzie Mszy Świętej w Kościele Akademickim KUL, podczas której wraz ze studentami i pracownikami uniwersytetu podziękuje za kolejny tak owocny rok działalności uczelni i zwróci się o Boże błogosławieństwo na następne lata.

Ostatnim wydarzeniem zaplanowanym z okazji 105. urodzin uniwersytetu będzie koncert Chóru Akademickiego KUL, który odbędzie się po Mszy Świętej w Kościele Akademickim o godz. 20.00. Wykonany wówczas zostanie niemal zupełnie nieznany w Polsce utwór: „Magnificat” Rogera Calmela.

Więcej informacji na www.kul.pl


2023-12-07 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: władze cywilne mają obowiązek bronić wolności religijnej

2024-02-29 18:45

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

gala

wolność religijna

PAP/Marcin Obara

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki na jubileuszowej XX gali wręczenia wyróżnienia przyznawanego przez Fundację "Solidarna Wieś".

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki na jubileuszowej XX gali wręczenia wyróżnienia przyznawanego przez Fundację

Władze cywilne mają obowiązek bronić wolności religijnej. Nie dlatego, że są jej dysponentami, ale dlatego, że są jej stróżami - powiedział abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski przemawiał w czwartek podczas gali wręczenia Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego Zespołowi Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie. Uroczystość odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Nagroda przyznawana jest przez Fundację „Solidarna Wieś” osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP u nuncjusza apostolskiego w związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu

2024-02-29 20:27

[ TEMATY ]

KEP

Nuncjusz Apostolski

KEP

W związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki złożył wizytę nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziemu.

Abp Gądecki podziękował reprezentantowi Ojca Świętego za dobrą współpracę Konferencji Episkopatu Polski z przedstawicielstwem Stolicy Świętej. Z wdzięcznością wspominał nuncjuszy z czasów pełnienia przez siebie funkcji przewodniczącego KEP - abp. Celestino Migliore oraz abp. Salvatore Pennacchio. Jednocześnie wyraził wdzięczność wszystkim pracownikom Nuncjatury za życzliwą i profesjonalną współpracę.

CZYTAJ DALEJ

Jezus Chrystus - Kardiolog z przebitym sercem!

2024-02-29 21:20

[ TEMATY ]

Jezusowa Kardiologia

Adobe Stock

Chociaż ręce ma dziurawe, to moje serce zoperuje tymi rękami świetnie. On się zna na sercach, bo zanim nasze będzie kroił, to wpierw swoje miał przebite…

Biblijna kardiologia

Pismo Święte nie pozostawia żadnych wątpliwości, czemu w relacji z Bogiem i w naszym nawróceniu to nie chowanie słodyczy do szafki, ale troska o serce jest najważniejsza. Naszych serc dotyczy wiele biblijnych prawd. Nasze serca zdolne są do najlepszego i do najgorszego. Z jednej strony noszą w sobie ogromną dynamikę dobra i ukierunkowanie ku świętości, a z drugiej – mogą nas naprawdę mocno potarmosić, gdy zaniedbujemy ich rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję