Reklama

W diecezjach

Lublin/ 105. rocznica powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Wspólnota uniwersytetu to grupa ludzi, która emanuje pokojem, dobrocią, miłością – powiedział w piątek rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podczas uroczystości w 105. rocznicę powstania uczelni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. rektor podczas obchodów na kampusie głównym KUL stwierdził, że "młodzieńczy wigor" uniwersytetu widać w wielu inicjatywach podejmowanych przez studentów, doktorantów, pracowników naukowo-dydaktycznych, badawczych i administracyjnych. "Nasze dzisiejsze spotkanie to wyraz wdzięczności, uznania i szacunku dla wielu z was, którzy podejmujecie się służby uniwersytetowi na różnych obszarach, na których stawia was Pan" – powiedział.

"Kiedy zastanawiamy się nad sytuacją świata to wszystko, co się dzieje wokół nas, to jest wymiar zewnętrzny, natomiast kiedy brakuje pokoju wewnętrznego, to on emanuje agresję zewnętrzną. Myślę, że nasza wspólnota uniwersytetu to grupa ludzi, która emanuje pokojem, dobrocią, miłością" – powiedział rektor. Czasami możemy mieć różne zdania, ale - dodał - tak jak w rodzinie chodzi o to, żeby "iść za tym, co łączy, a omijać to, co może nas dzielić".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie rektor pokroił tort, którym poczęstowali się zgromadzeni studenci i pracownicy uczelni. Spotkaniu towarzyszył koncert przygotowany przez wykładowców i studentów muzykologii KUL.

Wcześniej w piątek na uczelni odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa KUL prof. Carlowi A. Andersonowi, amerykańskiemu prawnikowi, urzędnikowi państwowemu i nauczycielowi akademickiemu.

Prof. Anderson - zakomunikował KUL - był specjalnym asystentem prezydenta Ronalda Reagana i dyrektorem White House Office of Public Liaison. Przez niemal dekadę był członkiem Amerykańskiej Komisji Praw Obywatelskich. Był profesorem prawa rodzinnego w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, założycielem, wiceprezydentem i dziekanem amerykańskiego oddziału Papieskiego Instytutu Jana Pawła II na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie.

Papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI powoływali prof. Andersona do komisji watykańskich, w tym do Papieskiej Rady ds. Rodziny. Był audytorem na czterech światowych synodach biskupów. Papież Benedykt XVI powołał go również do zarządu Banku Watykańskiego, a papież Franciszek mianował go członkiem Papieskiej Akademii Życia. W latach 2000-2021 był Najwyższym Rycerzem Zakonu Rycerzy Kolumba.

Reklama

KUL został założony w 1918 r. z inicjatywy ówczesnego rektora Akademii Duchownej w Petersburgu ks. Idziego Radziszewskiego, który był pierwszym rektorem tej nowej wtedy uczelni w Lublinie. Według założyciela, uniwersytet miał uprawiać badania we wszystkich dziedzinach wiedzy w duchu harmonii nauki i wiary, kształtować kadrę inteligencji katolickiej, zdolną do kierowania życiem kraju, przyczyniać się do pogłębiania świadomości religijnej w społeczeństwie. Katolicyzm polski uważał ks. Radziszewski za powierzchowny, wymagający odrodzenia, od tego uzależniał zachowanie odzyskanej wolności.

Początkowo uruchomiono cztery wydziały: Teologiczny, Prawa Kanonicznego i Nauk Moralnych, Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Nauk Humanistycznych. W 1920 r. uczelnia zyskała własną siedzibę, do dziś używany podominikański gmach przy Alejach Racławickich w Lublinie.

Przed wybuchem II wojny światowej kadra naukowa KUL liczyła 67 osób, a studentów było niespełna 1,5 tys. Po wojnie, do zmiany ustroju w Polsce w 1989 r., pozostawał KUL specyficzną uczelnią, otwarcie przyznającą się do katolicyzmu, niezależną od obowiązującej ideologii.

Ponad 20 lat Katedrą Etyki KUL kierował Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Nie zaprzestał pracy na lubelskiej uczelni także wtedy, gdy został biskupem, metropolitą krakowskim, a potem kardynałem. Jako papież Jan Paweł II odwiedził KUL raz, w 1987 r.

Obecnie KUL kształci ok. 9 tys. studentów, z czego ponad 800 to osoby z zagranicy, z 55 krajów. W październiku br. kształcenie na pierwszym roku rozpoczęło 3 tys. osób. Nauka prowadzona jest na ponad 100 kierunkach i specjalnościach z zakresu nauk społecznych, humanistycznych, technicznych i przyrodniczych, teologicznych, filozoficznych, prawnych i medycznych.(PAP)

Reklama

Autor: Piotr Nowak

pin/ mir/

2023-12-08 16:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KUL zbada wpływ napojów energetyzujących na zdrowie człowieka

[ TEMATY ]

KUL

badania

energetyki

KAI/@KUL_Lublin / X

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II otrzymał grant ministerialny na realizację projektu „Badanie wpływu stosowania napojów energetyzujących i wybranych adaptogenów roślinnych na zdrowie i stan psychiczny młodych dorosłych – projekt badawczy”. Analizy i badania zostaną przeprowadzone we współpracy z zespołami naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetu Jagiellońskiego (Collegium Medicum) oraz Politechniki Lubelskiej. Kierownikiem merytorycznym projektu został prof. dr hab. n. med. Ryszard Maciejewski.

Projekt ma na celu przeprowadzenie badań dotyczących jakościowej i ilościowej analizy napojów energetyzujących oraz adaptogenów roślinnych, a także ocenę ich toksyczności i wpływu na zdrowie. Naukowcy podejmą się wykonania analizy składu pierwiastków napojów energetyzujących (energy drinks – ED) oraz analizy składu roślin i pozyskiwanych z nich surowców o działaniu adaptogennym, psychostymulującym i nootropowym. Przeprowadzą również badania w kierunku oceny toksyczności tych substancji i wzajemnych interakcji między nimi. Ważnym elementem są planowane badania behawioralne na zwierzętach laboratoryjnych wraz z analizą mikroskopową ich tkanek. Ponadto zaplanowano ocenę funkcjonowania psychologicznego w kontekście sprawności poznawczej i ryzyka rozwoju psychopatologii u młodych dorosłych spożywających napoje energetyczne, również w kontekście ryzyka wystąpienia uzależnień behawioralnych.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: 27 kwietnia 10-lecie kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-02-27 15:09

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

27 kwietnia w Bazylice św. Piotra będzie sprawowana uroczysta Msza święta z okazji 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II. Eucharystii o godz. 17.00 będzie przewodniczył kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego - poinformowała watykańska Fundacja Jana Pawła II.

„Obchody 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II wynikają z pragnienia ludzi. Chcą oni wyrazić wdzięczność za jego osobę i posługę. W związku z tym obchody są otwarte dla wszystkich. Każdy może przybyć i nie potrzebuje kart wejścia do bazyliki” - przekazała Vatican News watykańska Fundacja Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: episkopat ubolewa z powodu poparcia przez Senat wpisania aborcji do konstytucji

2024-02-29 19:57

[ TEMATY ]

aborcja

Paryż

konstytucja

Adobe Stock

Konferencja Episkopatu Francji (CEF) ze smutkiem przyjęła wiadomość, że senatorzy zagłosowali za przyjęciem poprawki konstytucyjnej mającej na celu zapisanie w konstytucji gwarancji swobody dostępu do aborcji, torując drogę Kongresowi, który zbierze się w najbliższy poniedziałek 4 marca - czytamy w komunikacie francuskich biskupów.

Wspomniany w komunikacie Kongres to wspólne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i Senatu, zwoływane do Pałacu Wersalskiego w celu przeprowadzenia zmian we francuskiej konstytucji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję