Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 15/2012, str. 5

Andrzej Bucior

Śnieg w Jerozolimie 2 marca 2012 r. w centrum pamięci Yad Vashem

Śnieg w Izraelu

Anomalie pogodowe

Izrael jest swoistym tyglem klimatycznym świata. Chociaż należy do Azji (Bliskiego Wschodu), to położony jest w miejscu zetknięcia się trzech kontynentów: Azji, Afryki i Europy. W tym małym, ale wyjątkowo ciekawym kraju występują aż 4 bardzo różniące się typy klimatów: śródziemnomorski, kontynentalny, pustynny i zwrotnikowy. Dlatego w krótkim czasie i po pokonaniu niewielkich odległości można być świadkiem zarówno gorących dni o temperaturach ponad 30oC (w cieniu), jak i opadu gradu i śniegu, co w ostatnim przypadku zdarza się tam wyjątkowo rzadko. 2 marca spadł w Jerozolimie śnieg. Nie widziano takiego zjawiska od ponad 4 lat. - Wcześniejszy taki przypadek zanotowano w styczniu 2008 r. - powiedział wieloletni przewodnik po Ziemi Świętej, Franciszek Jęcz, współpracujący z franciszkańskim biurem podróży. - Wyjątkowe jest nie tyle to, że spadł śnieg, ale jeszcze bardziej, że zdarzyło się to nie na przełomie grudnia i stycznia, a w marcu - skomentował tę anomalię polski przewodnik. Bardzo duże trudności mieli kierowcy, których samochody nie były w stanie poruszać się po drogach pokrytych warstwą kilku centymetrów białego, śliskiego puchu. Wręcz niemożliwy był ruch samochodowy po drogach o dużym nachyleniu powierzchni, a takich stromych odcinków w Jerozolimie i okolicach jest bardzo wiele. Rzadkie zjawisko pogodowe ucieszyło dzieci i fotografujących, jednak po kilku godzinach nie było śladów po opadzie śniegu i życie wróciło do normy.

Andrzej Bucior

Węgry

Rehabilitacja kard. Mindszentyego

Na dwa dni przed 120. urodzinami kard. Józsefa Mindszentyego Prokuratura Generalna Węgier ogłosiła jego pełną rehabilitację prawną, moralną i polityczną. Poinformowano o tym na stronie internetowej prymasowskiej archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej. O wydanie takiej decyzji poprosił władze obecny prymas Węgier kard. Péter Erdő. Jeszcze pod koniec 1989 r., gdy na Węgrzech upadł reżim komunistyczny, Prokuratura Generalna zarządziła rewizję procesu nr IX, 254/1949, wydanego przez Sąd Ludowy w Budapeszcie w sprawie kard. Mindszentyego, oskarżonego o zdradę państwa. Na mocy ustawy nr XXVI z 1990 r. parlament węgierski nakazał zadośćuczynienie za tzw. procesy-farsy z czasów stalinowskich i za bezprawne wyroki, jakie na nich zapadały.

Węgry - Polska

Budapeszteńskie umowy

Wielki Wyjazd na Węgry, zorganizowany przez Kluby „Gazety Polskiej”, we współpracy ze stowarzyszeniem Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Stowarzyszeniem Solidarni 2010, stał się okazją do nawiązania ścisłej współpracy prawicowych środowisk Polski i Węgier.
15 marca w Budapeszcie podpisana została umowa między skupiającą kilkaset organizacji Radą Porozumienia Społecznego (CET) na Węgrzech i w Niecce Karpackiej a tygodnikiem „Gazeta Polska” i Klubami „Gazety Polskiej”.
16 marca podpisana została natomiast umowa o współpracy między tygodnikiem „Gazeta Polska” a gazetą „Magyar Hirlap”, która od 2005 r. prezentuje wyraźnie prawicową linię - wspiera FIDESZ i stojącego na jego czele Viktora Orbána.

Reklama

(mak)

Ludzie

Prof. Luc Montagnier

Prof. Luc Montagnier, francuski noblista w dziedzinie medycyny zaapelował o dialog nauki z wiarą. Mówił o tym we włoskim parlamencie podczas prezentacji przekładu zapisu swojej rozmowy z cystersem Michelem Niaussatem (książka zatytułowana jest właśnie „Noblista i mnich”).
- Jestem człowiekiem nauki i mam to szczęście, że zachowałem ciekawość badań. Dlatego uważam, że potrzebny jest dialog z religiami; stwierdzam, że duch musi wierzyć. Uczonemu przyznał rację kapelan parlamentarzystów ks. Lorenzo Leuzzi. Jego zdaniem na prawdziwym naukowcu spoczywa ogromna odpowiedzialność. Dlatego konieczny jest dialog nauki i wiary. Od tego dialogu zależy przyszłość następnych pokoleń. Z uznaniem o postawie Luca Montagniera wyraził się obecny na spotkaniu wicemarszałek włoskiej Izby Deputowanych Rocco Buttiglione.

Cudzysłów

Mimo rozgłosu, jaki cyklicznie już dotyka wspólnoty wierzących z powodu jakiegoś nieprzyjemnego epizodu, który chciałby rzucić na nią cień, Benedykt XVI kontynuuje swoją działalność, mającą na celu wewnętrzną reformę Kościoła.
Kard. Angelo Bagnasco

Krótko

W Europarlamencie odbyło się publiczne wysłuchanie w sprawie katastrofy smoleńskiej. Jarosław Kaczyński, odwołując się do ostatnich ekspertyz, stwierdził, że coraz bardziej wygląda to na zamach.

Parlament Europejski przyjął krytyczną rezolucję ws. Białorusi, w której potępił pogarszanie się sytuacji w dziedzinie praw człowieka, w tym niedawne wykonanie wyroków śmierci w tym kraju. PE chce, by odebrano Białorusi organizację mistrzostw w hokeju w 2014 r.

Nowy prezydent Niemiec Joachim Gauck udał się z pierwszą wizytą zagraniczną do Polski. Gest ma służyć podkreśleniu bliskich stosunków niemiecko-polskich.

Grób rodziców Adolfa Hitlera w Leonding (północna Austria), traktowany przez neonazistów jako miejsce kultu, został za zgodą dalekiej krewnej wodza III Rzeszy zlikwidowany.

Francuski prezydent Nicolas Sarkozy zapowiedział, że niektórzy radykalni imamowie, którzy mieli przybyć na kongres Związku Francuskich Organizacji Islamskich, nie zostaną wpuszczeni nad Sekwanę.

José Zapatero, były hiszpański premier, który doprowadził Hiszpanię na skraj załamania gospodarczego, został ekspertem od globalnej gospodarki. W Wenezueli pouczał przedsiębiorców, jak sobie radzić w zglobalizowanym świecie.

Włoska Gwardia Finansowa zajęła majątek obalonego i zabitego podczas wojny domowej dyktatora Libii Muammara Kaddafiego, jego syna Saifa al-Islama i byłego szefa służb specjalnych Abdullaha al-Senussiego. Wartość zajętego majątku szacuje się na 1,1 mld euro.

W Japonii wykonano trzy wyroki śmierci - poinformowały japońskie media, powołując się na źródła oficjalne. Były to pierwsze egzekucje w tym kraju od 20 miesięcy.

W Syrii co najmniej milion ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej - oświadczyła ONZ. Są to: ranni, uchodźcy i rodziny, które ich przygarnęły, biedacy, których sytuację pogorszył jeszcze trwający rok konflikt i sankcje gospodarcze.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski o wyborach 10 maja: pierwszorzędne jest życie i zdrowie człowieka

2020-04-06 09:38

[ TEMATY ]

wybory

Polak

wybory 2020

Radio Zet

Prymas Polski abp Wojciech Polak, pytany czy 10 maja powinny odbyć się wybory prezydenckie, stwierdził, że pierwszorzędne jest życie i zdrowie człowieka. "Jeżeli jest ryzyko dla życia i zdrowia, to nie powinniśmy narażać ani siebie, ani innych" - podkreślił.

Prymas Polski w poniedziałek był pytany w Radiu Zet o podtrzymywanie przez rządzących terminu wyborów prezydenckich, które mają się odbyć 10 maja.

"Nie chcę rozstrzygać kwestii politycznych - czy one się powinny odbyć czy nie powinny. Jeżeli stan zagrożenia jest taki, jaki dziś przeżywamy, jeżeli ciągle widzimy, że są ograniczenia, które pokazują, że jedyną rzeczą jest właśnie izolacja, to zawsze musimy pamiętać, że pierwszorzędne jest życie i zdrowie człowieka. I dopóki to zagrożenie życia i zdrowia człowieka istnieje, to myślę, że to, co powiedział arcybiskup Gądecki jest mi bliskie - powinno być zawieszenie tej rywalizacji politycznej i ograniczenie, które dotyczy także wyborów" - odpowiedział prymas Polski.

W ubiegły piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosował apel do wszystkich ugrupowań i komitetów wyborczych o ograniczenie i czasowe zawieszenie wszelkiej rywalizacji politycznej dotyczącej wyborów prezydenckich. Przypominając w poniedziałek ten apel abp Polak podkreślił, że jednoznacznie on pokazuje, że najistotniejsza i najważniejsza jest troska o życie i zdrowie obywateli.

"Uważam, że jeżeli jest ryzyko dla życia i zdrowia, to nie powinniśmy narażać ani siebie, ani innych" - podkreślił prymas Polski.

Dopytywany, czy jeżeli jednak odbędą się wybory 10 maja, to czy on weźmie w nich udział, abp Polak odpowiedział: "Tego nie wiem; nie będę narażał swojego życia i zdrowia". "Tu nie chodzi o mnie osobiście, o tylko moje życie i zdrowie, ale także o to, żeby inni się nie narażali" - dodał.

Prymas Polski był także pytany o wcześniejsze rozporządzenie rządowe, zgodnie z którym od 12 kwietnia aż do odwołania w kościołach lub na pogrzebach będzie mogło być obecnych do 50 osób. Abp Polak zaznaczając, że zapisy te nie były konsultowane z Konferencją Episkopatu Polski, opowiedział się za pozostawieniem obecnych ograniczeń limitujących udział wiernych w mszach św. do pięciu osób (z wyłączeniem osób sprawujących posługę).

"Jeżeli słyszymy to, co się dzieje dzisiaj (liczba zakażonych i ofiar epidemii - PAP), oczekuję, że w tym tygodniu na pewno pan minister powie, że przedłuży także ten czas restrykcji i taka sytuacja się nie wydarzy, a to, co zostało kiedyś zapisane nie będzie aktualne. Nic się nie zmienia (...). Jestem przekonany, że jeżeli będzie to apogeum (epidemii), że takie ogłoszenie będzie lada moment, że dalej jesteśmy w ograniczeniu, które dzisiaj przeżywamy" - tłumaczył abp Polak. Zachęcał także wiernych do pozostania w domach i uczestnictwa w mszach online lub za pośrednictwem radia i telewizji. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Zobacz, co ludzie dobrej woli zrobili dla domu seniora

2020-04-08 10:51

Fotolia.com

Pani Anna Marona, dyrektor Domu pod Klonami opublikowała na Facebooku apel z prośbą o wsparcie ośrodka. Rozmiar pomocy ludzi dobrej woli przeszedł jej najśmielsze oczekiwania.

Dom pod Klonami w podkrakowskim Głogoczowie działa od 2010 r. Placówka zajmuje się całodobową opieką nad 70 osobami w podeszłym wieku, które z racji stanu zdrowia lub braku rodziny wymagają wsparcia.

- Nasi pensjonariusze czują się przygnębieni i zdezorientowani tą trudną sytuacją. Najbardziej doskwiera im samotność, bowiem od 9 marca ośrodek prewencyjnie został zamknięty dla wszystkich odwiedzających. Z kolei pojawienie się COVID-19 w naszych progach będzie się równać wyrokowi śmierci dla naszych podopiecznych… Musimy chronić seniorów, a także pracowników domu – mówi p. Anna.

Wkrótce po ogłoszeniu stanu epidemii w placówce zaczęło brakować środków ochrony osobistej dla 50 osób personelu – dzielnych opiekunek, które pomimo strachu o swoje zdrowie nie odchodzą od łóżek pensjonariuszy. Pani Anna, reagując na potrzeby ośrodka, poprosiła członków facebookowej grupy Widzialna Ręka Kraków o pomoc – dostarczenie masek, rękawiczek, płynów do dezynfekcji, a także… laurek i listów dla seniorów.

Podopieczni Domu pod Klonami nie musieli długo czekać na wsparcie. – Aż słów brakuje, by opisać naszą wdzięczność za tyle darów. Dostaliśmy listy i kartki od osób prywatnych, szkół, przedszkoli, hufców harcerskich. Rodzice z pociechami wykonywali laurki, które teraz zdobią nasze galerie. Obcy ludzie przekazywali datki finansowe na zakup mydeł, płynów do dezynfekcji, gogli, przyłbic. Firmy i fundacje w ramach darowizn przysyłają nam maseczki ochronne od tych jednorazowych po piękne kolorowe z bawełny, które można prać. Dostaliśmy nawet słodycze i kwiaty dla personelu za jego trud i poświęcenie. Myślę, że te zapasy pomogą nam przetrwać najbliższe tygodnie – mówi z radością p. Anna.

Reakcja seniorów na otrzymane podarki była wzruszająca. – Każdy ucieszył się z prezentów, jakimi były imiennie adresowane listy z życzeniami świątecznymi i słowami dodającymi otuchy. Otrzymaliśmy kwiatuszki z bibuły. Piękne kartki wykonywane przez pracownie artystyczne. Jedna z osób obiecała dostarczenie 70 ręcznie wyhaftowanych serwetek! – dodaje p. Anna.

Na pytanie, czy ośrodek potrzebuje jeszcze pomocy, pani Anna odpowiada: – Już teraz mamy poczynione bezpieczne zapasy. Na chwilę obecną potrzebujemy jedynie modlitwy o zdrowie podopiecznych i opiekującego się nimi personelu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję