Reklama

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 15/2012, str. 6

Krzysztof Świertok

Pielgrzymka Obrońców Życia

Stoją na straży życia

Pielgrzymka Obrońców Życia przybyła 24 marca na Jasną Górę po raz 32. Zgromadziła ok. 2 tys. osób. - Nacisk cywilizacji śmierci jest coraz większy, musimy stać na straży życia - podkreśliła Ewa Kowalewska z Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. - Upominamy się o to do władz, ale też do wszystkich ludzi dobrej woli, żeby razem z nami szli, chronili życie. Tutaj, na Jasnej Górze, nabieramy sił.
- Potrzebnych jest wiele działań: apostolskich, edukacyjnych, obywatelskich, listów do parlamentarzystów, telefonów do posłów, ale tym fundamentem, który gwarantuje ewentualny sukces i uprasza nam łaskę Bożą, jest zawsze modlitwa - powiedział inż. Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
Gościem specjalnym była Antonia Tully z Wielkiej Brytanii, która opowiedziała o zgubnych skutkach edukacji seksualnej w tym kraju. Mszy św. dla obrońców życia przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy. W homilii przypomniał słowa bł. Jana Pawła II, który mówił, że „pilnie potrzebna jest wielka modlitwa za życie, przenikająca cały świat”.

Jasnogórskie wotum

Mundur śp. gen. Kwiatkowskiego

Podczas Apelu Jasnogórskiego 23 marca modliła się na Jasnej Górze rodzina śp. gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych RP, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Przybyły małżonka Krystyna Kwiatkowska, siostra Teresa oraz córka Kamila z mężem i roczną córeczką Hanią. Na ołtarzu jako wotum został złożony mundur generała, zniszczony w katastrofie smoleńskiej. Rodzina przekazała również inne pamiątki. - Mundur, ubłocony, poszarpany, podziurawiony - nie czyściłam go, przywiozłam taki, jaki dostałam - powiedziała Krystyna Kwiatkowska. - Bardzo się cieszę, że te pamiątki zostaną tu na stałe, dla potomnych, dla osób, które będą odwiedzać sanktuarium, przede wszystkim dla naszej historii. Bardzo ważne jest bowiem, żeby młodzież wiedziała, jak państwo „zadbało” o takich ludzi. Dla każdego, kto zobaczy ten mundur, który tutaj przywiozłam, taki podziurawiony, mundur polskiego żołnierza, widok będzie bardzo wymowny. Ja sama, gdy tylko patrzę na ten mundur, od razu, niestety, płaczę, bo przykro mi, że państwo tak nie dba o tych obywateli - mówiła wdowa.
Podczas Apelu małżonka śp. gen. Bronisława Kwiatkowskiego odczytała słowa Aktu Zawierzenia, mówiąc m.in.: - W tym ważnym dla nas dniu pragniemy prosić Cię o spokój duszy dla śp. gen. Bronisława Kwiatkowskiego oraz o dotarcie do prawdy w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy.

W 2. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Jasna Góra, 10 kwietnia 2012
16.30 - Sala Rycerska
Uroczyste otwarcie wystawy „Jasnogórscy pielgrzymi - ofiary katastrofy smoleńskiej”
17.00 - Bazylika Jasnogórska
Misterium smoleńskie „Pamięć i wdzięczność”
Wprowadzenie - o. Dariusz Cichor OSPPE
Wykonawcy - Chór im. Zygmunta Krasińskiego ze Złotego Potoku pod dyrekcją Jakuba Brawaty;
Przemysław Kmieć - organy, Dominik Matusek - trąbka, Karol Lipiński-Brańka - skrzypce, Ewa Fatima Brańka - recytacje
18.30 - Kaplica Matki Bożej
Msza św. w intencji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej - przewodniczy o. Dariusz Cichor OSPPE.
Po Mszy św. przemarsz Alejami Najświętszej Maryi Panny do Doliny Katyńsko-Smoleńskiej (w pobliżu archikatedry pw. Świętej Rodziny w Częstochowie)

Reklama

Zapraszają organizatorzy:
Jasnogórska Fundacja „Pro Patria”,
Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki,
Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska,
Komitet Organizacyjny Wolni Ludzie Ziemi Częstochowskiej,
Klub „Gazety Polskiej” w Częstochowie,
Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010

Epitafium Smoleńskie

Jasna Góra pragnie oddać cześć wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 r. W związku z tym powstaje Epitafium Smoleńskie. Na jasnogórskiej tablicy znajdą się nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. W epitafium wmontowana zostanie także tablica upamiętniająca ofiary smoleńskie, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w nocy przed 1. rocznicą katastrofy. Tablicę przekazali na Jasną Górę 10 lipca 2011 r. członkowie Stowarzyszenia Katyń 2010 podczas dorocznej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.
W związku z licznymi prośbami Czytelników podajemy numer konta, na które ofiarodawcy mogą dokonywać wpłat:

Jasnogórska Fundacja Pro Patria
PKO BP S.A. II/O Częstochowa,
62 1020 1664 0000 3102 0019 4746, z dopiskiem: „Epitafium”.
SWIFT/BIC dla wpłat
zagranicznych:
BPKOPLPW
PL 62 1020 1664 0000 3102 0019 4746, z dopiskiem: „Epitafium”.

Zapowiedzi

10 kwietnia - maturzyści archidiecezji łódzkiej

10 kwietnia - obchody 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej

11 kwietnia - maturzyści diecezji opolskiej

13 kwietnia - maturzyści diecezji gliwickiej

14 kwietnia - 15. Międzynarodowa Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich

15 kwietnia - Pielgrzymka Rodzin Katyńskich

15 kwietnia - maturzyści diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

15 kwietnia - Pielgrzymka Kupiectwa

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowy członek Papieskiej Akademii Nauk

2019-07-22 20:36

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Papież Franciszek mianował nowego członka Papieskiej Akademii Nauk. Został nim urodzony w Rumunii niemiecki naukowiec Stefan Walter Hell, laureat Nagrody Nobla.

Krzysztof Hawro

Nowy członek Papieskiej Akademii Nauk doktoryzował się z fizyki na uniwersytecie w Heidelbergu. Następnie pracował w Turku w Finlandii oraz w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii. Od 2002 r. jest dyrektorem Instytutu Maxa Plancka w Getyndze, a od 2017 także w Heidelbergu. W 2014 r. wraz z dwoma innymi uczonymi otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rozwój mikroskopii fluorescencyjnej.

Stefan Walter Hell ma 57 lat, jest żonaty i ma czworo dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem