Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 15/2012, str. 6

Krzysztof Świertok

Pielgrzymka Obrońców Życia

Stoją na straży życia

Pielgrzymka Obrońców Życia przybyła 24 marca na Jasną Górę po raz 32. Zgromadziła ok. 2 tys. osób. - Nacisk cywilizacji śmierci jest coraz większy, musimy stać na straży życia - podkreśliła Ewa Kowalewska z Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. - Upominamy się o to do władz, ale też do wszystkich ludzi dobrej woli, żeby razem z nami szli, chronili życie. Tutaj, na Jasnej Górze, nabieramy sił.
- Potrzebnych jest wiele działań: apostolskich, edukacyjnych, obywatelskich, listów do parlamentarzystów, telefonów do posłów, ale tym fundamentem, który gwarantuje ewentualny sukces i uprasza nam łaskę Bożą, jest zawsze modlitwa - powiedział inż. Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
Gościem specjalnym była Antonia Tully z Wielkiej Brytanii, która opowiedziała o zgubnych skutkach edukacji seksualnej w tym kraju. Mszy św. dla obrońców życia przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy. W homilii przypomniał słowa bł. Jana Pawła II, który mówił, że „pilnie potrzebna jest wielka modlitwa za życie, przenikająca cały świat”.

Jasnogórskie wotum

Mundur śp. gen. Kwiatkowskiego

Podczas Apelu Jasnogórskiego 23 marca modliła się na Jasnej Górze rodzina śp. gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych RP, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Przybyły małżonka Krystyna Kwiatkowska, siostra Teresa oraz córka Kamila z mężem i roczną córeczką Hanią. Na ołtarzu jako wotum został złożony mundur generała, zniszczony w katastrofie smoleńskiej. Rodzina przekazała również inne pamiątki. - Mundur, ubłocony, poszarpany, podziurawiony - nie czyściłam go, przywiozłam taki, jaki dostałam - powiedziała Krystyna Kwiatkowska. - Bardzo się cieszę, że te pamiątki zostaną tu na stałe, dla potomnych, dla osób, które będą odwiedzać sanktuarium, przede wszystkim dla naszej historii. Bardzo ważne jest bowiem, żeby młodzież wiedziała, jak państwo „zadbało” o takich ludzi. Dla każdego, kto zobaczy ten mundur, który tutaj przywiozłam, taki podziurawiony, mundur polskiego żołnierza, widok będzie bardzo wymowny. Ja sama, gdy tylko patrzę na ten mundur, od razu, niestety, płaczę, bo przykro mi, że państwo tak nie dba o tych obywateli - mówiła wdowa.
Podczas Apelu małżonka śp. gen. Bronisława Kwiatkowskiego odczytała słowa Aktu Zawierzenia, mówiąc m.in.: - W tym ważnym dla nas dniu pragniemy prosić Cię o spokój duszy dla śp. gen. Bronisława Kwiatkowskiego oraz o dotarcie do prawdy w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy.

W 2. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Jasna Góra, 10 kwietnia 2012
16.30 - Sala Rycerska
Uroczyste otwarcie wystawy „Jasnogórscy pielgrzymi - ofiary katastrofy smoleńskiej”
17.00 - Bazylika Jasnogórska
Misterium smoleńskie „Pamięć i wdzięczność”
Wprowadzenie - o. Dariusz Cichor OSPPE
Wykonawcy - Chór im. Zygmunta Krasińskiego ze Złotego Potoku pod dyrekcją Jakuba Brawaty;
Przemysław Kmieć - organy, Dominik Matusek - trąbka, Karol Lipiński-Brańka - skrzypce, Ewa Fatima Brańka - recytacje
18.30 - Kaplica Matki Bożej
Msza św. w intencji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej - przewodniczy o. Dariusz Cichor OSPPE.
Po Mszy św. przemarsz Alejami Najświętszej Maryi Panny do Doliny Katyńsko-Smoleńskiej (w pobliżu archikatedry pw. Świętej Rodziny w Częstochowie)

Reklama

Zapraszają organizatorzy:
Jasnogórska Fundacja „Pro Patria”,
Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki,
Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska,
Komitet Organizacyjny Wolni Ludzie Ziemi Częstochowskiej,
Klub „Gazety Polskiej” w Częstochowie,
Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010

Epitafium Smoleńskie

Jasna Góra pragnie oddać cześć wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 r. W związku z tym powstaje Epitafium Smoleńskie. Na jasnogórskiej tablicy znajdą się nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. W epitafium wmontowana zostanie także tablica upamiętniająca ofiary smoleńskie, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w nocy przed 1. rocznicą katastrofy. Tablicę przekazali na Jasną Górę 10 lipca 2011 r. członkowie Stowarzyszenia Katyń 2010 podczas dorocznej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.
W związku z licznymi prośbami Czytelników podajemy numer konta, na które ofiarodawcy mogą dokonywać wpłat:

Jasnogórska Fundacja Pro Patria
PKO BP S.A. II/O Częstochowa,
62 1020 1664 0000 3102 0019 4746, z dopiskiem: „Epitafium”.
SWIFT/BIC dla wpłat
zagranicznych:
BPKOPLPW
PL 62 1020 1664 0000 3102 0019 4746, z dopiskiem: „Epitafium”.

Zapowiedzi

10 kwietnia - maturzyści archidiecezji łódzkiej

10 kwietnia - obchody 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej

11 kwietnia - maturzyści diecezji opolskiej

13 kwietnia - maturzyści diecezji gliwickiej

14 kwietnia - 15. Międzynarodowa Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich

15 kwietnia - Pielgrzymka Rodzin Katyńskich

15 kwietnia - maturzyści diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

15 kwietnia - Pielgrzymka Kupiectwa

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski o wyborach 10 maja: pierwszorzędne jest życie i zdrowie człowieka

2020-04-06 09:38

[ TEMATY ]

wybory

Polak

wybory 2020

Radio Zet

Prymas Polski abp Wojciech Polak, pytany czy 10 maja powinny odbyć się wybory prezydenckie, stwierdził, że pierwszorzędne jest życie i zdrowie człowieka. "Jeżeli jest ryzyko dla życia i zdrowia, to nie powinniśmy narażać ani siebie, ani innych" - podkreślił.

Prymas Polski w poniedziałek był pytany w Radiu Zet o podtrzymywanie przez rządzących terminu wyborów prezydenckich, które mają się odbyć 10 maja.

"Nie chcę rozstrzygać kwestii politycznych - czy one się powinny odbyć czy nie powinny. Jeżeli stan zagrożenia jest taki, jaki dziś przeżywamy, jeżeli ciągle widzimy, że są ograniczenia, które pokazują, że jedyną rzeczą jest właśnie izolacja, to zawsze musimy pamiętać, że pierwszorzędne jest życie i zdrowie człowieka. I dopóki to zagrożenie życia i zdrowia człowieka istnieje, to myślę, że to, co powiedział arcybiskup Gądecki jest mi bliskie - powinno być zawieszenie tej rywalizacji politycznej i ograniczenie, które dotyczy także wyborów" - odpowiedział prymas Polski.

W ubiegły piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosował apel do wszystkich ugrupowań i komitetów wyborczych o ograniczenie i czasowe zawieszenie wszelkiej rywalizacji politycznej dotyczącej wyborów prezydenckich. Przypominając w poniedziałek ten apel abp Polak podkreślił, że jednoznacznie on pokazuje, że najistotniejsza i najważniejsza jest troska o życie i zdrowie obywateli.

"Uważam, że jeżeli jest ryzyko dla życia i zdrowia, to nie powinniśmy narażać ani siebie, ani innych" - podkreślił prymas Polski.

Dopytywany, czy jeżeli jednak odbędą się wybory 10 maja, to czy on weźmie w nich udział, abp Polak odpowiedział: "Tego nie wiem; nie będę narażał swojego życia i zdrowia". "Tu nie chodzi o mnie osobiście, o tylko moje życie i zdrowie, ale także o to, żeby inni się nie narażali" - dodał.

Prymas Polski był także pytany o wcześniejsze rozporządzenie rządowe, zgodnie z którym od 12 kwietnia aż do odwołania w kościołach lub na pogrzebach będzie mogło być obecnych do 50 osób. Abp Polak zaznaczając, że zapisy te nie były konsultowane z Konferencją Episkopatu Polski, opowiedział się za pozostawieniem obecnych ograniczeń limitujących udział wiernych w mszach św. do pięciu osób (z wyłączeniem osób sprawujących posługę).

"Jeżeli słyszymy to, co się dzieje dzisiaj (liczba zakażonych i ofiar epidemii - PAP), oczekuję, że w tym tygodniu na pewno pan minister powie, że przedłuży także ten czas restrykcji i taka sytuacja się nie wydarzy, a to, co zostało kiedyś zapisane nie będzie aktualne. Nic się nie zmienia (...). Jestem przekonany, że jeżeli będzie to apogeum (epidemii), że takie ogłoszenie będzie lada moment, że dalej jesteśmy w ograniczeniu, które dzisiaj przeżywamy" - tłumaczył abp Polak. Zachęcał także wiernych do pozostania w domach i uczestnictwa w mszach online lub za pośrednictwem radia i telewizji. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

5. Męski Różaniec w Oleśnicy w czasie pandemii

2020-04-08 11:43

Roman Faryś

- Miesiąc temu, gdy podsumowaliśmy 4. Męski Różaniec podczas agapy w domu katechetycznym w parafii NMP Fatimskiej, nie było oznak, że w kwietniu nie pójdziemy ulicami miasta – mówi Roman Faryś z Akcji Katolickiej, organizator modlitwy mężczyzn.

Zaplanowany na 4 kwietnia Męski Różaniec w Oleśnicy nie mógł się odbyć nie tylko w zwykłej formie, ale zmianie musiała ulec również liczba uczestników, którą planowano już po pierwszych ograniczeniach. W połowie marca, gdy organizatorzy przygotowali plakaty, ilość osób mogących brać udział w nabożeństwach wynosiła 50, pod koniec miesiąca już tylko pięć. Mimo restrykcji mężczyźni modlili się wspólnie, choć większość z nich wraz z całą rodziną brała udział w nabożeństwie dzięki internetowej transmisji.

Zobacz zdjęcia: 5. Męski Różaniec w Oleśnicy w czasie pandemii

- Ksiądz proboszcz Jan Kudlik wraz parafianami zadbał o szybkie założenie kamery, żeby uczestnictwo we Mszy świętej przez youtube było możliwe dla wszystkich – mówi pan Faryś. - Podjęliśmy decyzję, że tylko czterech z nas będzie uczestniczyć w modlitwie w kościele, pozostali modlili się w domu.

Męski Różaniec wpisuje się w nabożeństwa ierwszych sobót miesiąca czyli w wynagrodzenie składane Niepokalanemu Sercu Maryi. W modlitwę zaangażowane są wszystkie oleśnickie parafie. Zwykle w procesji niesione są obrazy Matki Bożej i dwa wizerunki wielkich Polaków – św. Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego. Mężczyźni modlą się za swoje rodziny oraz pokój dla świata. Szczególną intencją od dwóch miesięcy jest prośba o zatrzymanie koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję