Reklama

Gruźlica w odwrocie

Niedziela Ogólnopolska 16/2012, str. 42

Bożena Sztajner/Niedziela

Kilka dni temu obchodziliśmy Światowy Dzień Gruźlicy pod hasłem „Uchroń mnie przed gruźlicą”. Chodziło o zwrócenie uwagi na zagrożenie zachorowania na tę chorobę najmłodszych roczników. Z informacji Światowej Organizacji Zdrowia w 2010 r. wynika, że na całym świecie zachorowało na gruźlicę 8,8 mln osób, a zmarło 1,45 mln chorych. Polska na tym tle wypada nieźle. W 2010 r. zachorowało u nas 7509 osób, a zapadalność na tę chorobę w ostatnim dziesięcioleciu zmniejszyła się o 30 proc. Są u nas województwa - lubelskie, opolskie, podlaskie - gdzie nie zarejestrowano żadnego przypadku tej groźnej choroby wśród dzieci. Wspomniane rejony są pozytywną wizytówką dla służby zdrowia, rodziców i opiekunów, ale jeszcze nie czynią przysłowiowej wiosny.

Kiedyś zwana suchotami

Reklama

Choroba ta wyniszczała bowiem cały organizm. Gruźlica jest nadal zakaźna, roznosi się przez prątki, które mają kształt cienkich, prostych lub lekko zgiętych pałeczek. Atakuje głównie płuca, a także ośrodkowy układ nerwowy. Często występuje u osób z upośledzeniem odporności organizmu spowodowanym wirusem HIV. Te przypadki odnoszą się też do cudzoziemców przebywających nielegalnie w Polsce w celach zarobkowych. Prof. Maria Korzeniewska-Koseła z warszawskiego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc na moje pytanie odpowiedziała, że w Polsce każda osoba chorująca na gruźlicę ma prawo do opieki lekarskiej, nawet nie posiadając dokumentu ubezpieczenia. Zatem wszyscy ci chorzy mogą się u nas leczyć, niezależnie od tego, czy są ludźmi bezdomnymi, czy pracującymi „na czarno”.

Wstrzymać pochód gruźlicy

Takie zadanie postawili sobie polscy lekarze, którzy postanowili zmierzyć się z prątkiem tej choroby. Przypomnijmy - bakteria prątka została odkryta w 1882 r. przez Roberta Kocha. Przenosi się ona często drogą kropelkową.

Chorują starsi ludzie

Głównie mężczyźni, rzadziej kobiety. Wśród chorych w Polsce w 2010 r. największy odsetek stanowiły osoby w wieku od 45 do 64 lat. Ponadto na gruźlicę zachorowało 62 dzieci. Gromadzone dane dowodzą, że zapadalność na gruźlicę była mniejsza w społecznościach wiejskich niż w społecznościach miejskich. Te statystyki są dobrą zapowiedzią walki z tą zakaźną chorobą, która wymaga też wynalezienia leków pozwalających skrócić czas leczenia oraz wprowadzenia skutecznych szczepionek chroniących przed tą chorobą ludzi w każdym wieku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jak sobie radzić z duchową depresją?

2021-07-26 14:02

[ TEMATY ]

duchowość

depresja

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Jest takie złośliwe powiedzenie, że ludzie dzisiejsi to się dzielą na tych, co siedzą w zakładach zamkniętych i na nieprzebadanych. To bardzo złośliwe i pesymistyczne spojrzenie na rzeczywistość. Tym niemniej faktem jest, że takich ludzi w 100% normalnych psychicznie to za dużo nie ma.

Bardzo wielu ludzi się skarży, że nie potrafią sobie ze sobą poradzić, że stresy, jakie są, problemy, kłopoty są czynnikiem, który potrafi zachwiać ich równowagę psychiczną i w takich skrajnych przypadkach mówi się, że popadają w depresję.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

W Bielawie wzniesiono popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-07-27 19:12

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pomnik

Bielawa

archiwum prywatne

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Rozpoczęło się od okolicznościowej tablicy w kościele, później był parafialny skwer, a teraz przyszedł czas na pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu znajduje się w Bielawie.

Z inicjatywy ks. prał. dr Stanisława Chomiaka, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, w ostatnich dniach dopełniono pewnej całości związanej z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia. Tym dopełnieniem jest blisko dwumetrowy, cokół na którym ustawiono popiersie Sługi Bożego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września br. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję