Reklama

Jubileuszowy Festiwal Piosenki Religijnej

Śpiewajmy Panu

Dwa dni (27-28 września) w Bielskim Domu Kultury trwały przesłuchania 57 podmiotów wykonawczych zgłoszonych w 9 kategoriach X Jubileuszowego Diecezjalnego Festiwalu Piosenki Religijnej (DFPR) "Śpiewajmy Panu". Młodzi wykonawcy z parafii diecezji drohiczyńskiej przedstawili przed Jury i publicznością zespołowo i indywidualnie repertuar o religijnej inspiracji. Zmagania konkursowe zakończył gościnny występ Tomka Kamińskiego z Torunia.

Niedziela podlaska 47/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

29 września, w niedzielę, w Koncercie Galowym Laureatów honorowymi gośćmi byli: bp Antoni Dydycz, ks. prał. Wojciech Wasak, wiceburmistrz miasta, Jan Kiryziuk, przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, sponsorzy i mieszkańcy miasta. Festiwal był ostatnim akordem odbywającego się Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w dekanacie bielskim.
Ofiaruj nam Jahwe strofy nowej pieśni.
Niech w harfach obudzi się psalm.
Piosenką dziś chwalmy i w barwach chwałę nieśmy.
Śpiewając radośnie Cantate Deo.
Śpiew hymnu festiwalowego Cantate Deo poprzedził wystąpienie ks. Roberta Solki, dyrektora Festiwalu. Dokonując otwarcia DFPR ks. Robert powiedział: "Serdecznie witamy wszystkich na Jubileuszowym 10 DFPR ´Śpiewajmy Panu´ 2002 w Bielsku Podlaskim. Po raz kolejny spotykamy się, aby uwielbiać śpiewem naszego Stwórcę i Zbawiciela. Jest on wspólnym dziełem Młodzieży z Ruchu Światło-Życie, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Bielskiego Domu Kultury i wszystkich ludzi dobrej woli, którym sprawy Boże są bardzo bliskie.
Naszym festiwalowym zmaganiom towarzyszyć będzie jury w składzie: Anna Kurpińska - wykładowca emisji głosu w Instytucie dla Organistów przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i wokalistka związana ze sceną Galerii Porczyńskich, Elżbieta Bilmin - nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i dyrygent chóru ´Canto´ - przewodnicząca jury, ks. Jarosław Kuźmicki - dyrektor Studium Organistowskiego i wykładowca muzyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie, Józef Deniziak - nauczyciel muzyki i dyrygent Orkiestry Dętej przy Bielskim Domu Kultury i Zespole Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Janina Plutowicz - kierownik Działu Edukacji Artystycznej Bielskiego Domu Kultury".
Ksiądz Dyrektor serdecznie przywitał szanowne jury i życzył wytrwałości w ocenie wykonawców. Gorąco przywitał wykonawców, szczególnie najmłodszych, którzy rozpoczynają swoją karierę zawodową. Przedstawił prezenterów Festiwalu: Małgorzatę Tymińską - studentkę pedagogiki Uniwersytetu w Białymstoku, Patryka Chojnackiego - studenta Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Elżbietę Kosiak, uczennicę z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki oraz Wojciecha Murawskiego, ucznia Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku Podlaskim. Życzył wykonawcom sukcesów, aby śpiew był oddaniem chwały Panu Bogu, ubogacał duchowo i napełnił serca radością i miłością.

Reklama

Z historii festiwalu

DFPR "Śpiewajmy Panu" zapoczątkowany został Charytatywnym Koncertem Piosenki Religijnej 7 listopada 1992 r. Wystąpiło wówczas 200 osób. W roku następnym - inicjator Koncertu Charytatywnego - ks. Roman Kowerdziej przy współudziale i zaangażowaniu młodzieży z Ruchu Światło-Życie zorganizował I Festiwal, który spotkał się ze strony społeczności z dużym zainteresowaniem. Po czterech latach, w związku ze zmianą placówki duszpasterskiej ks. R. Kowerdzieja, funkcję dyrektora DFPR pełnił ks. Paweł Anusiewicz. Patronat honorowy objął bp Antoni Dydycz i burmistrz Bielska Podlaskiego. Przez kolejne lata soliści i zespoły w przesłuchaniach zaprezentowali różne gatunki muzyki. W organizację Festiwalu aktywnie włączyła się młodzież należąca do wspólnot i grup oazowych. Dziś Festiwalowi przewodzi Ruch Światło-Życie i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z parafii Matki Bożej z Góry Karmel.
Tradycyjnie już przesłuchania wieńczy koncert solistów i zespołów o chrześcijańskiej inspiracji. W ubiegłym roku koncertował zespół "Sunday" z Białegostoku, który wykonał utwory własne jak też chętnie śpiewane przez młodzież. 30 września, w niedzielę Mszę św. z udziałem uczestników IX Festiwalu sprawował ks. W. Niemyjski, wieloletni dyrektor Festiwalu.

Galowy koncert laureatów

Niedzielny Koncert Galowy Laureatów ks. R. Solka rozpoczął od powitania przybyłych gości w osobach - bp. Antoniego Dydycza, ks. prał. W. Wasaka, księży, laureatów i przedstawienia tegoroczne jury. Koncert Galowy zaszczycili swoją obecnością także ks. Kazimierz Zalewski, proboszcz nowo erygowanej parafii Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim, ks. prał. Zbigniew Karolak, proboszcz w Klichach (przywiózł ze sobą grupkę młodzieży), alumni i siostry zakonne. Ksiądz Dyrektor przypomniał, że Festiwal nie mógłby odbyć się bez licznych sponsorów, których wymienił.
Ksiądz Biskup podkreślił, że Festiwal jest wydarzeniem ważnym dla miasta i diecezji, gdyż odgrywa on doniosłą rolę w formacji młodego pokolenia. Podziękował Księdzu Dyrektorowi, uczestnikom i organizatorom oraz złożył gratulacje wszystkim uczestnikom. Tym, którzy zajęli ostatnie miejsce - przypomniał, że w niebie może być inaczej, mogą oni być pierwszymi. Nawiązując do Jubileuszu Pasterz podkreślił, że w biblijnej tradycji "10" oznacza pełnię, która ubogaca życie, dlatego też życzył następnych dziesiątek i kolejnych rocznic.
Werdykt jury odczytała Elżbieta Bilmin: "Po wysłuchaniu 57 podmiotów wykonawczych w 9 kategoriach Jury postanowiło przyznać: W kategorii solistów młodszych (wiek 6-11 lat) I miejsce Justynie Zalewskiej z Brańska za piosenkę Maryjo Matko, II miejsce Magdalenie Kaszubińskiej z Ciechanowca za piosenkę Zielona nadzieja. W kategorii solistów 11-15 lat przyznano dwa pierwsze równorzędne miejsca: bielszczanom - Julicie Kotowicz za piosenkę Modlitwa i Karolowi Wróblewskiemu za piosenkę Golgota. II miejsce przyznano Gabrieli Pliszce z parafii Robity Kamień za piosenkę Powierz się Matce. Dwa równorzędne III miejsca przyznano Alicji Kosińskiej z Drohiczyna za piosenkę Maryjo, będę Ci śpiewać i Magdalenie Osipczuk z Bielska Podlaskiego za piosenkę: Nie pozwól mi. W tej kategorii Komisja przyznała również wyróżnienia: Jakubowi Plas z Ceranowa, Sylwii Tarasiuk z Bielska, Monice Kiersnowskiej z Brańska i Magdalenie Waszkowiak z Bielska Podlaskiego.
W kategorii solistów starszych - od lat 16., I miejsce przyznano Piotrowi Szekowskiemu z BDK za utwór premierowy Poranna bossanowa, II miejsce wyśpiewała Małgorzta Sztejniec, zaś III miejsce przyznano Monice Ziuzi z Hajnówki .
Wyróżnienie za własną twórczość przyznano Kordianowi Michalskiemu z Bociek.
W kategorii zespołów dziecięcych wyróżnienie przyznano zespołowi ´Ogród wyobraźni´ z Brańska.
W kategorii zespołów młodzieżowych I miejsce przyznano dla Studia Piosenki BDK za piosenkę historia, II miejsce otrzymał zespół ´Muzyka z magnetofonu´ z Bielska Podlaskiego za piosenkę Tak idę, zaś III miejsce przyznano zespołowi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Bielska Podlaskiego. Zaśpiewał on piosenkę Tańcem chwalmy Go. Wyróżnienie wręczono zespołowi ´Exodus´ za oryginalny pomysł wykonania utworów.
W kategorii ´schole dziecięce´ z małych parafii I miejsc przyznano scholii ´Ichtis´ z Gródka za utwór Wybacz Panie, II miejsce przyznano scholi ´Anielskie Nutki´ z Ciechanowca za piosenkę Alleluja i scholi dziecięcej ´Koło Misyjne´ z Grodziska. Jury przyznało również dwa III miejsca scholi ´Ziarenka´ z Bielska Podlaskiego i scholi ´Margolki´ z Drohiczyna.
Wyróżnienia otrzymały: schola "Aniołki z Jabłonki" z Jabłonny Lackiej, schola z Rudki i Ostrożan.
W kategorii schól dziecięcych z dużych parafii I miejsce przyznano scholi dziecięcej z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie za utwór Pozdrawiam Cię Matko i ´Karmelkom´ z parafii Matki Bożej z Góry Karmel z Bielska Podlaskiego za piosenkę Pioseneczka. II miejsce wyśpiewały schole - dziecięca z parafii Św. Cyryla i Metodego z Hajnówki za piosenkę Jezus Ratownik i ´Promyki Jutrzenki´ z bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Bielska Podlaskiego za piosenkę Pan moją mocą. III miejsce przyznano scholii ´Duszki Pana´ z Brańska i scholi ´Perełki´ za piosenkę Kochaj Jezusa z parafii Podwyższenia Krzyża w Hajnówce.
W kategorii schól młodzieżowych z dużych parafii nie przyznano I oraz III miejsca. II miejsce piosenką Ojcze niebieski wyśpiewała schola z parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim.
Jury przyznało specjalne wyróżnienie za szczególną aktywność muzyczną, za postawę fair play wobec konkurencji, za akompaniament wielu wykonawcom i pomoc w obsłudze technicznej - Karolowi Dzienisiukowi. Nagrodę - rower górski wręczyła fundatorka Grażyna Krzyworzeka, właścicielka Ka-Nexu.
Ceremonii wręczenia dyplomów i nagród dokonali E. Bilmin i ks. R. Solka.
Z okazji Jubileuszu nagrodę książkową ks. R. Solce w dowód uznania wręczyła Anna Radziszewska, dyrektor Banku Gospodarki Żywnościowej.
24 laureatów zaprezentowało zgromadzonym nagrodzone utwory. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła Karola Wróblewskiego i Magdalenę Kaszubińską, którzy zaśpiewali na bis. Zespół Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na zakończenie koncertu wykonał kilka utworów.
Ksiądz Dyrektor podziękował wszystkim, którzy włożyli swój trud w przygotowanie Festiwalu: prowadzącym i obsłudze organizacyjno-technicznej, dyrektorowi BDK - S. Łukaszuk, sponsorom indywidualnym i zakładom pracy.
Odśpiewanie hymnu Cantate Deo i gorący aplauz publiczności zakończyły X DFPR w Bielsku Podlaskim.
X Festiwal sponsorowali: Urząd Miasta Bielsk Podlaski, Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim, Firma "Suempol", Spółdzielnia Inwalidów "Przyszłość", PZU, Urząd Skarbowy, Przedsiębiorstwo PKS, Spółdzielnia Mleczarska "Mlekovita - Bielmlek", Bank Gospodarki Żywnościowej, Kredyt Bank Filia w Bielsku Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Brańsku, Przedsiębiorstwo Robót Wodno-Inżynieryjnych "Ekoinsbud", ABA Plus, Foto Szałkowscy, Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe "Maxbud", Hurtownia "Marwit", Przedsiębiorstwo Ka-Nex, Hurtownia "Nord", Komitet Wyborczy Prawica Samorządowa "Jedność", NSZZ "Solidarność", Kancelaria Notarialna Małgorzaty Walendziak, "Andrius", Zajazd "Junior" w Dobromilu, "B-mol Maxima" - firma nagłośnieniowa i sklep muzyczny w Siedlcach, Drukarnia Format i Bożena Grotowicz - przewodnicząca Rady Powiatu.
Przesłuchaniom i Koncertowi Galowemu towarzyszyły liczne mass-media: Telewizja Polska, Oddział Białystok, Katolickie Radio Podlasie, Gazeta Współczesna, Tygodnik Katolicki Niedziela i Serwis Podlasia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Turniej WTA

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Świątek, która była najlepsza w Stuttgarcie w dwóch ostatnich latach, wygrała tu 10. mecz z rzędu i pewnie zmierza po trzeci samochód Porsche przyznawany triumfatorce.

CZYTAJ DALEJ

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

[ TEMATY ]

KRRiT

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Krajowa Rada ukarała Tok FM za sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. KRRiT ukarała kwotą 80 tys. złotych tę samą rozgłośnię za pełne nienawiści wypowiedzi na temat podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”. Pracownik stacji stwierdził na antenie, że książkę „czyta się jak podręcznik dla Hitlerjugend”. Autor tych słów pracuje obecnie w TVP info.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: ani Izrael, ani Iran nie chcą wojny, ale łatwo o coś, co ją wywoła

2024-04-20 09:58

[ TEMATY ]

Izrael

Iran

Karol Porwich/Niedziela

Ani Izrael, ani Iran nie są teraz zainteresowane eskalacją konfliktu, co nie znaczy, że go nie będzie w przyszłości, bo pierwsza wymiana ciosów już nastąpiła, a w takiej sytuacji bardzo łatwo o błędną kalkulację – mówi PAP dr Ahron Bregman z Departamentu Studiów nad Wojną w King's College London.

Ekspert wyjaśnia, że rząd Izraela – także ze względu na wewnętrzną presję – musiał zareagować na irański atak rakietowy w poprzedni weekend, ale ta reakcja była w rzeczywistości bardzo stonowana, co sugeruje, że Izrael nie chce eskalować sytuacji, lecz ją deeskalować. Bregman przypuszcza, że właśnie z powodu tej stonowanej reakcji Iran również nie będzie dążył do odwetu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję