Reklama

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 22/2012, str. 6

Krzysztof Świertok

Pielgrzymka Kierowców

Żyj i daj żyć innym!

Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców 12 maja po raz 11. odbyła się na Jasnej Górze. Zgromadziła 3 tys. osób. Przybyli przedstawiciele instytucji i służb zajmujących się bezpieczeństwem na drodze, kierowcy rajdowi z Orlen Team i inni kierowcy, misjonarze i duszpasterze. Pielgrzymkę zorganizowały: MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców. Celem działania MIVA Polska jest pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu. Obecni byli m.in.: ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, oraz ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców, a także Jacek Czachor, mistrz świata terenowych rajdów motocyklowych. - Naszym celem jest podziękowanie Maryi za przejechane kilometry. Kierujemy apel do kierowców, aby jeździli spokojniej na drogach, aby uważali, aby nie jeździli brawurowo, by mogli zawsze dojeżdżać do celu - powiedział Jacek Czachor. Mszy św. w intencji wszystkich kierowców i podróżujących przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej bp Jerzy Maculewicz, administrator apostolski w Uzbekistanie. Pielgrzymów powitał o. Nikodem Kilnar, paulin, pomysłodawca pielgrzymki.

Pielgrzymka Bankowców

Maryjo, bądź z nami!

Pielgrzymka Bankowców przybyła po raz 27. na Jasną Górę w dniach 11-12 maja. Zgromadziła ok. 2 tys. pracowników banków. Spotkanie przygotowało Duszpasterstwo Bankowców Diecezji Rzeszowskiej „Mateusz”. Mszy św. dla bankowców przewodniczył biskup rzeszowski Kazimierz Górny. - Martwimy się tyloma sprawami, że żyć coraz trudniej, że nie tak łatwo bronić wartości, które są dla nas ważne, że tak trudno utrzymać pracę, bo coraz więcej wymagań pracodawców. Coraz trudniej też żyje się bankowcom, ludziom codziennej pracy w bankach spółdzielczych, państwowych, ale i tych przejętych przez zagraniczne spółki - mówił w homilii bp Górny.

Sybiracy

2 mln polskich zesłańców

Sybiracy przyjeżdżają co roku na Jasną Górę z różnych stron kraju, aby dziękować Matce Bożej za ocalenie ze strasznych lat katorgi na Syberii i w Kazachstanie. 23. Pielgrzymka Sybiraków odbyła się w dniach 12-13 maja. Sybirakom towarzyszyły rodziny - dzieci, wnuki, prawnuki, przybyła także częstochowska młodzież. - Z deportowanych na Sybir i do Kazachstanu Polaków co trzeci nie wrócił, tzn. że ok. 400 tys. Polaków pozostało tam bez krzyża, grobów już nawet nie ma, czas zatarł wszelkie ślady tych represji, cierpień, śmierci głodowych, epidemii, chorób, których nie było czym i komu leczyć. Sybiracy o tym pamiętają - mówił Tadeusz Chwiedź, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków.
- Co najmniej 2 mln ludzi zostało wywiezionych tylko za to, że byli Polakami, że zależało im na rodzinie i domu, że strzegli progu swojego domu, że go nie opuścili, nie uciekali. Zostali wywiezieni do „ziemi szczęścia”, która stała się potem dla nich ziemią zagłady - mówił ks. prał. Zdzisław Banaś, krajowy kapelan Sybiraków i kustosz sanktuarium Matki Bożej Sybiraków w Grodźcu.
Mszy św. dla Sybiraków w niedzielę 13 maja przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, członek Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. - Ich losy są niemal symbolicznym zapisem dziejów polskich pokoleń walczących o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Są świadectwem historii trudnej i bolesnej, ale jednocześnie napełnionej wielką miłością do Polski, która jest naszym wspólnym domem - powiedział w homilii bp Bronakowski. - Na tych odległych ziemiach wielu naszych bliźnich cierpiało i ginęło, ale wielu zachowywało wiarę i dawało świadectwo chrześcijańskiej miłości. Wielu w tych trudnych chwilach miało ze sobą najcenniejszą relikwię - obraz Jasnogórskiej Matki.

Reklama

Krótko

12 maja odbyła się 49. Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i wspierających powołania. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył abp Józef Michalik.

13 maja odbyła się 15. Pielgrzymka Represjonowanych Stanu Wojennego. Mszy św. przewodniczył ks. Ryszard Umański, kapelan częstochowskiej „Solidarności”.

13 maja, w dzień 31. rocznicy zamachu na życie Jana Pawła II oraz w 95. rocznicę objawień fatimskich, w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert. Wystąpiły: Chór Instytutu Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie pod dyrekcją Przemysława Jeziorowskiego oraz Akademicki Chór Organum z Krakowa z Zespołem Instrumentalnym „Ricercar” pod dyrekcją Bogusława Grzybka.

Zapowiedzi

2 czerwca - Pielgrzymka OHP
- 32. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej

Sympozjum - 26 V 2012

„Rodzina szkołą właściwych wyborów”

26 maja 2012 r. na Jasnej Górze odbędzie się sympozjum naukowe poświęcone problematyce obrony życia i wychowania młodzieży. Organizatorem sympozjum jest Fundacja dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II w Częstochowie (www.zyciacud.pl).
Honorowy patronat nad sympozjum objął abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Prelekcje odbywać się będą w Sali Różańcowej na Jasnej Górze. Otwarcie sympozjum o godz. 10.

* * *

Częstochowskie Grupy: AA „Olśnienie II” i „Olśnienie III” oraz Al-Anon „Nadzieja” i „Wytrwałość” zapraszają Waszą Grupę oraz wszystkich przyjaciół z AA, Al-Anon, AI-Ateen i DDA na XXIV Spotkania AA na Jasnej Górze, które odbędą się w dniach 2-3 czerwca 2012 r.
Temat spotkań:
„Rodzina silna trzeźwością”.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Reklama

Agata Puścikowska: siostry zakonne to kobiety o licznych zdolnościach i pasjach

2019-10-15 15:38

maj / Warszawa (KAI)

Elita, kobiety bardzo wykształcone, o licznych zdolnościach, wierne sobie, idące za swoją pasją – takich jest wiele sióstr zakonnych, które znam – mówiła Agata Puścikowska, autorka książki „Wojenne siostry” podczas prezentacji, która odbyła się dziś w Centrum Medialnym KAI. Dziennikarka podkreśliła, że ukazane w książce fascynujące postaci sióstr zakonnych czasów wojennych i powojennych to poruszająca historia stanowiąca tło również fascynującej pracy współczesnych zgromadzeń.

Bożena Sztajner/Niedziela

-Piszę o kobietach - bohaterskich, często wyprzedzających swoją epokę i jednocześnie bardzo zwyczajnych – powiedziała Agata Puścikowska podczas prezentacji książki „Wojenne siostry”, przedstawiającej 19 sylwetek sióstr zakonnych, bohaterek czasów wojennych i powojennych. Podkreśliła, że wybrane przez nią 19 postaci, to zaledwie wycinek ogromnej liczby historii sióstr zakonnych, które zasługują na upamiętnienie i które watro byłoby ocalić od zapomnienia. Wyraziła też radość, że napisana przez nią książka stała się dla kilku zgromadzeń inspiracją do podjęcia poszukiwań związanych z własną przeszłością.

Dziennikarka zaznaczyła przy tym, że wiele zgromadzeń dobrze zna historię bohaterstwa własnych członkiń i że jest ona tłem współczesnych, często równie fascynujących działań. – Siostry zakonne mnie interesują. Znam wiele z nich, są dla mnie często autorytetem, inspiracją – podkreśliła Agata Puścikowska. – Moim zdaniem to jest elita, kobiety energiczne, często świetnie wykształcone, wierne sobie, które poszły za swoją pasją i realizują się w niej – dodała.

Odpowiadając na pytanie, czy jej książka może pomóc przezwyciężyć negatywny stereotyp związany z postrzeganiem sióstr zakonnych podkreśliła, że nie było to jej celem i że siostry przede wszystkim same mówią o sobie. Wyraziła natomiast nadzieję, że jej książka dotrze do młodych, zwłaszcza do młodych kobiet.

Red. Marek Zając, prowadzący spotkanie, podkreślił wartość pracy Agaty Puścikowskiej, która od lat konsekwentnie pokazuje życie sióstr zakonnych w Polsce. Zwrócił też uwagę na znaczenie jej najnowszej książki, która ocala od zapomnienia to, co bez niej bezpowrotnie odeszłoby w przeszłość.

Zastanawiając się nad pytaniem, skąd bohaterki książki czerpały siłę do swojej często nadludzkiej pracy, skąd brała się ich odwaga, dlaczego potrafiły znieść tortury a wreszcie – oddać życie – uczestnicy spotkania mówili o tym, jak trudno jest pisać o duchowości i że ostatecznie otoczona jest ona tajemnicą.

Kolejne spotkanie z Agatą Puścikowską, autorką książki „Wojenne siostry”, odbędzie się 22 października o godz. 18 w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Piotr Legutko.

„Wojenne Siostry”, Agata Puścikowska, Wydawnictwo ZNAK 2019.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bielsko-Biała: najstarsza bielska świątynia znowu w średniowiecznym blasku

2019-10-17 19:30

rk / Bielsko-Biała (KAI)

Zakończyły się prace konserwatorskie przy najstarszej na terenie Bielska-Białej, XIV-wiecznej świątyni pw. św. Stanisława BM. Dzięki przedsięwzięciu kościół uchroniono przed postępującym niszczeniem, ale i przywrócono do jego pierwotnego, średniowiecznego kształtu estetycznego. Podczas prac specjaliści odkryli fragmenty barwnej polichromii na wschodniej ścianie prezbiterium.

Silar / Wikipedia
Tryptyk ołtarzowy w kościele św. Stanisława

Radości nie ukrywa proboszcz parafii ks. Zygmunt Siemianowski. „To ważny dzień dla naszej wspólnoty. Świątynia była pęknięta w dwóch miejscach - od fundamentu po strop. Zahamowano dalszy proces niszczenia, przywrócono wygląd oryginalny” – dodał.

Właściciel firmy konserwatorskiej „AC Konserwacja Zabytków” Aleksander Piotrowski poinformował, że w wyniku prac usunięto cementowe tynki na świątyni. „Przywróciliśmy natomiast, o ile to jest dziś możliwe, we wszystkich wymiarach pierwotny aspekt technologiczny budowy tej świątyni, polegający na użyciu wapna gaszonego” – zaznaczył i zaznaczył, że zewnętrzna warstwa obiektu została pomalowana farbą wapienną.

Dzięki inwestycji konserwatorsko-budowlanej wykonane zostały m.in. takie prace jak: izolacja fundamentów kościoła, konserwacja więźby dachowej oraz zabezpieczenie stropu kościoła. Przywrócono nawiązujące do średniowiecza tynki na elewacjach zewnętrznych, które zostały niefortunnie pokryte w minionym wieku tynkami cementowymi. Ich obecność stanowiła zagrożenie dla bezcennych polichromii gotyckich i renesansowych zachowanych w prezbiterium i na łuku tęczowym we wnętrzu świątyni.

Zdaniem ks. dr. Szymona Tracza, konserwatora architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, prawdziwą sensacją było odkrycie fragmentów barwnej polichromii na wschodniej ścianie prezbiterium. Historyk sztuki z UPJPII i przypomniał, że na ziemiach polskich na zewnątrz budowli zachowało się bardzo mało średniowiecznych wypraw tynkarskich i dekoracji malarskich.

Zabiegi konserwatorskie związane były z projektem „Stare Bielsko – odNowa – prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowym kościele św. Stanisława BM dla utworzenia nowej oferty kulturalnej regionu”. Jego realizacja stała się możliwa dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, wkładu własnego parafii oraz wydatnej pomocy Urzędu Miasta Bielska-Białej. Koszt realizacji projektu wyniósł ponad 2 miliony złotych.

Gotycki kościół św. Stanisława wybudowano w drugiej połowie XIV w. Został ufundowany przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. To najstarszy obiekt na terenie miasta. W kościele oprócz imponującego, późnogotyckiego tryptyku z początku wieku XVI, przypisywanego Mistrzowi Rodziny Marii, znajdują się m.in. portale z 1380 roku, drzwi z zakrystii do prezbiterium z 1500 r., gotyckie polichromie.

Świątynia pełniła funkcję kościoła parafialnego dla miasta Bielska i wsi Bielsko do 1447 r. Wówczas stała się kościołem filialnym parafii św. Mikołaja w Bielsku. W 1953 r. została erygowana parafia św. Stanisława w Starym Bielsku. Od 1992 r. parafia należy do diecezji bielsko-żywieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem