Reklama

Siedem lat "Wiatraka"

Z każdym dniem zacieśnia się grono osób, które nie słyszały o kręcących się już od siedmiu lat w Bydgoszczy skrzydłach Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak". Ta niepubliczna placówka oświatowa powstała w odpowiedzi na potrzeby ciągle rozwijającej się i budującej dzielnicy Bydgoszczy - Nowego Fordonu.

Współpracuje głównie z Duszpasterstwem Akademickim "Martyria". Ich dziełem są liczne konkursy, festyny czy koncerty w zakresie muzyki poważnej, rozrywkowej, studenckiej, chrześcijańskiej - często z udziałem wybitnych artystów i zespołów (Antonina Krzysztoń, rodzina Pospieszalskich i Steczkowskich, Skaldowie, Państwowy Katedralny Chór z Berlina, Capella Bydgostiensis i inni). "Podczas konkursu plastycznego nagrodzone prace wydaliśmy w formie kartek pocztowych, a zwycięzcy konkursu na list do Ojca Świętego osobiście wręczyli je Papieżowi w Rzymie" - dodaje Mariola Drapiewska z CKK "Wiatrak".
Dzięki gościnności przyjaciela młodzieży - ks. Zygmunta Trybowskiego większość zajęć prowadzonych jest w salkach domu parafialnego parafii Matki Bożej Królowej Męczenników. Zajęcia kierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdego tygodnia korzysta z nich około 450 osób. W działającej przy Centrum Poradni Wsparcia i Pomocy Psychologicznej "Przystań" udzielanych jest miesięcznie kilkadziesiąt porad z dziedziny prawa, psychologii, teologii, psychiatrii, pedagogiki i logopedii. Tutaj także, w każdy wtorek, w godz. 17.00-20.00, czynny jest Punkt Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych. Od poniedziałku do piątku, w godz. 17.00-20.00, działa Telefon Zaufania (346-71-78), w którym pomagają wolontariusze (głównie studenci pedagogiki, psychologii, prawa i teologii) wraz ze specjalistami.
Rosnące zainteresowanie oraz wzrastająca ilość prowadzonych sekcji (aktualnie są 24 sekcje działające w 38 grupach) skłoniła "szefów" "Wiatraka" do rozpoczęcia budowy Domu Jubileuszowego. "Inspiracją budowy był Rok Jubileuszowy i spotkanie z Ojcem Świętym w ramach XV Światowych Dni Młodych w Rzymie - wspomina ks. Krzysztof Buchholz, dyrektor CKK "Wiatrak". - Młodzież potrzebuje przestrzeni, domu, w którym będzie czuła, że to jest ich miejsce i ich dom. Pragniemy, aby młodzi wiedzieli, że tutaj jest dla nich miejsce".
Spoglądając na dzisiejsze czasy, wydaje się, że marzenie "wiatrakowych ludzi" było irracjonalne. Tymczasem dzięki licznym firmom oraz zaangażowaniu osób prywatnych nabiera ono konkretnych kształtów. "Ukończono już piwnicę i ułożono strop, a obecnie wznoszone są mury" - mówi Dyrektor "Wiatraka".
W biurze "Wiatraka" można nabyć cegiełki, z których dochód zostanie w całości przeznaczony na budowę Domu Jubileuszowego. Znajdą w nim miejsce m. in.: poradnia psychologiczna, pomieszczenia biurowe i socjalne, sala teatralno-widowiskowo-kinowa, siłownia, kawiarnia, pracownie: plastyczna, językowa, muzyczna, modelarnia; sala wykładowa, świetlica, galeria. Budynek będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Warto wspomnieć, że w kościele znajduje się księga, do której wpisują się wierni pragnący ofiarować w intencji budowy Domu modlitwę, post, cierpienia. "To stąd płynie siła, gdy brakuje nam sił, czy wkrada się zniechęcenie" - wyznaje ksiądz Krzysztof.
Już dziś za całokształt prac i serce włożone w dotychczasowy etap budowy podziękowania należą się wszystkim dobroczyńcom, a w szczególności firmom tj.: Zakład Usług Inwestycyjnych Macieja Bajana, B-Act, Budopol, Rawex, Lech, Ebud, Baumat, Ytong, Maktronik, Elset, Transchem, Prefabet, Kaprinż, Krusz-Serwis, Kobylarnia, Crulex, Atlas, Zakład Gazowniczy Bydgoszcz, Kontbud, Olbud, Elektromontaż Pomorski, Lafarge Cement Polska, Tyssen Hünnebeck, Geoter, Poczta Polska, Zakład Transportu Samochodowego, Sklejka Multi S.A. Deiterman, Zakłady Chemiczne ZACHEM, Lobbe, Corimp, AG2, JAG, Bims Plus, Wirbud, Elektrociepłownia, Therm Serwis, Piec-Mat-Bud, Rentrans, Trans-Pomorze, Betpol, Staler, Pomorsko-Kujawska Izba Budowlana, Rekpol, Wydział Budownictwa ATR, PZU, Joanna Gołata, prof. Kazimierz Sadkiewicz.

Wszystkim, którzy zechcieliby wesprzeć budowę Domu Jubileuszowego, podajemy numer konta: Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak" Bank Pocztowy I/o Bydgoszcz 13201117 - 93028 - 27003 - 100 - 0/0.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska ponownie poświęcona!

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

serce

Anna Wiśnicka

W jakim celu ponownie oddajemy nasz kraj Sercu Jezusa, skoro poświęcenie miało już miejsce w 1921 r. na Małym Rynku Krakowie?

Ojciec Robert Więcek, jezuita, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, wyjaśnia: – To jak dmuchnięcie w popiół, który przykrywa żar, po to, by na nowo rozpalić serca wiernych gorejącym ogniem miłości. Skoro „ponownie”, to znaczy, że od czasu do czasu warto powrócić do źródeł. Z biegiem lat jakoś blednie wspomnienie o tym, co się wydarzyło. Duchowi synowie św. Ignacego Loyoli często powtarzają sentencję łacińską: repetitio mater studiorum est (powtarzanie jest matką wiedzy). W tym wyrażeniu także odkrywamy nutki nadziei związanej z tym ponowieniem. Jeszcze jedna myśl ojca Ignacego, która powtarza się w dynamice Ćwiczeń duchowych: mówi on, że nie ilość treści, a smakowanie nasyca duszę – o takie sycenie chodzi.

CZYTAJ DALEJ

Nowy kanclerz, rektor seminarium i proboszczowie - dalsze zmiany personalne

2021-06-08 11:37

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

zmiany księży

ks. Mirosław Benedyk

Kapłani diecezji podczas spotkania z biskupem

Kapłani diecezji podczas spotkania z biskupem

Po wczorajszym wręczeniu dekretów wikariuszowskich, Biskup Świdnicki na środę 9 czerwca br. zaprosił do auli kurialnej kapłanów, których dotyczyły zmiany proboszczowskie. Bp Marek Mendyk dokonał także zmian personalnych w Świdnickiej Kurii Biskupiej, Wyższym Seminarium Duchownym i Domu Księży Emerytów.

Z dniem 1 lipca 2021, ks. kan. Arkadiusz Chwastyk, dotychczasowy oficjał Sądu Biskupiego, zastąpi na funkcji Kanclerza Kurii Świdnickiej ks. prał. Stanisława Chomiaka, który przez 17 lat pełnił ten urząd. Po 13 latach ze świdnickim seminarium żegna się ks. prał. Tadeusz Chlipała, który obejmie urząd proboszcza w par. św. Ap. Piotra i Pawła w Świebodzicach. Dotychczasowego rektora zastąpi ks. kan. Dominik Ostrowski, prof. PWT Wrocław, który w latach 2009-2017 pełnił funkcje wicerektora w świdnickim seminarium. Zmiana objęła także Dom Księży Emerytów. Nowym dyrektorem został dotychczasowy proboszcz par. NSPJ w Świdnicy ks. kan. Paweł Wróblewski, który zastąpi ks. kan. Pawła Łabudę skierowanego na urząd proboszcza do Rogoźnicy. 

CZYTAJ DALEJ

Przegląd "Niedzieli Wrocławskiej" na 13 czerwca 2021

2021-06-12 16:35

Niedziela

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję