Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Noworoczny koncert zespołu Śląsk

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dostojnego Poloneza, skocznego Mazura i radosnego Kujawiaka zaprezentowali tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” podczas noworocznego koncertu w Łodzi.

Z okazji minionych Świąt Bożego Narodzenia chór ubogacił koncert śpiewem kilku najpiękniejszych kolęd. Podczas koncertu w Atlas Arenie zespół wystąpił w składzie ponad 100 artystów: solistów, baletu, chóru i orkiestry pod batutą Wojciecha Wantuloka. Artyści pokazali program oparty na polskiej muzyce, pieśniach oraz tańcach ludowych, ukazując piękno kultury narodowej, jak i bogactwo spuścizny regionalnej. Przeważającą część programu stanowiły kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny – legendarnego twórcy zespołu - oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej. W programie znalazły się popularne utwory Stanisława Hadyny, takie jak: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Hej, te nasze góry” oraz opracowania muzyczne takich tańców jak: „Trojak”, „Kujawiak- Oberek”, „Polonez-Mazur”, ,,Taniec chustkowy" i ,,Tańce górali podhalańskich”. Całość koncertu zwieńczył jakże dostojny ,,Krakowiak”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dziękuję naszym artystom, nie tylko za to, że są wielkimi artystami, ale są wielkimi ludźmi, poprzez to co robią. Krzewią kulturę narodową w Polsce i za granicami, a to świadczy o ich wielkości! Kochani, bądźcie dalej tacy jak jesteście, wszystkiego dobrego na nowy rok! Zaś wójtom, burmistrzom i leśnikom życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku, by upłynął on w takiej atmosferze, jaka panowała podczas dzisiejszego koncertu – mówiła Anna Borkowska, organizator koncertu.

Artystom za występ podziękowali młodzi tancerze z dziecięcego-młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „Głuchowiacy”. Koncert noworoczny został zorganizowany z okazji 25. rocznicy śmierci kompozytora, pisarza, dyrygenta, muzykologa, założyciela i wieloletniego kierownika artystycznego Zespołu „Śląsk” - Stanisława Hadyny.

Reklama

Zespół istnieje od 1953 r. To niezaprzeczalnie Ambasador Polskiej Kultury Narodowej, krzewiący polską kulturę w kraju i za granicą. Profesjonalna interpretacja pieśni, tańców ludowych i narodowych w wykonaniu artystów, od lat stanowi wizytówkę Polski na scenach całego świata. Dodatkowo przepiękne stroje, w jakich występują artyści, swoją przebogatą kolorystyką i formą, perfekcyjnie oddają nastrój wykonywanych utworów. Do tej pory zespół odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 8 tysięcy koncertów dla ponad 26 milionów widzów. Siedzibą Zespołu jest zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie.

Od 2017 roku Zespół „Śląsk” jest instytucją współprowadzoną przez Województwo Śląskie i Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

2024-01-08 18:30

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: „Śladami Rodziny Świętej po Egipcie i Etiopii” byłego prezydenta miasta Łodzi

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Gabara

- Każdy, kto choć raz odwiedzi Ziemię Świętą chce jeszcze raz tam pojechać. To tęsknota, niezwykła więź, jaka rodzi się między nami a czasami biblijnymi, starożytnością. Patrzyłem na miejsca, które znam z lekcji religii i Biblii, próbowałem sobie wyobrazić, jak żyli ludzie w tych czasach i jak to wszystko się zmieniało – powiedział Jerzy Kropiwnicki.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: biskup stara się być budowniczym mostów między Bogiem a ludźmi

2024-04-20 20:06

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

„Każdy biskup stara się być budowniczym mostów między Bogiem a ludźmi, przekazuje ludowi Boże błogosławieństwo, napomina niewdzięcznych, którzy zapomnieli o Bożym miłosierdziu, przypomina zatwardziałym nieuchronność Bożej sprawiedliwości” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. 20 kwietnia w Poznaniu. Metropolita poznański przewodniczył dziękczynnej Eucharystii z okazji 22. rocznicy swojego ingresu do katedry poznańskiej.

W Mszy św. uczestniczyli poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek, Jan Glapiak, bp senior Zdzisław Fortuniak, kapituła katedralna, licznie zgromadzeni kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz poznaniacy.

CZYTAJ DALEJ

Brat Maciej z Taizé: młodzi ludzie pytają o swoje miejsce w Kościele

2024-04-21 08:38

[ TEMATY ]

Taize

Archiwum

Pomimo fali laicyzacji dotykającej całego kontynentu europejskiego ludzie młodzi pytają o sens życia, powołanie i swoje miejsce w Kościele - powiedział odwiedzający w tych dniach Polskę brat Maciej z Taizé. Jest on w tej ekumenicznej wspólnocie odpowiedzialny za kontakty z młodzieżą polską. Od 10 kwietnia odwiedza różne miasta w Polsce.

W rozmowie z KAI zakonnik podkreślił, że jego obecna wizyta w Polsce jest w pewnym sensie rewizytą, bowiem na ostatnim Europejskim Spotkaniu Młodych w stolicy Słowenii Lublanie było bardzo wielu młodych Polaków. Obecnie może się z nimi spotkać w tych miejscach, w których są na co dzień, gdzie żyją w swoim lokalnym Kościele. Jest to wizyta bardzo intensywna, ponieważ brat Maciej w ciągu 18 dni odwiedza 15 miast, w 12 diecezjach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję