Reklama

Episkopat we Wrocławiu

Podczas 358. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się we Wrocławiu w dniach 21-23 czerwca br., abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, został wybrany na nowego przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Bp Marek Solarczyk jest delegatem KEP ds. powołań. Zastąpił na tym stanowisku bp. Wiesława Lechowicza. Ponadto został także włączony do zespołu, który z ramienia Konferencji Episkopatu kontaktuje się z Polską Radą Ekumeniczną. Na przewodniczącego Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej wybrano biskupa legnickiego Stefana Cichego. Podkomisja wchodzi w skład Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, której bp Cichy jest członkiem, a wcześniej był dwukrotnie przewodniczącym. Ks. Marian Subocz pozostał na kolejne 5 lat dyrektorem Caritas Polska, największej organizacji charytatywnej w naszym kraju.
Biskupi zgromadzeni we Wrocławiu skupili się m.in. na rozmowach z rządem w sprawie Funduszu Kościelnego, omawiali sprawę katechezy w szkole, sytuację rodzin i propozycje Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży na Rok Wiary oraz przygotowania do 12. Dnia Papieskiego, który będzie obchodzony w październiku pod hasłem: „Jan Paweł II - Papież Rodziny”. Jednym z tematów spotkania biskupów było katolicko-prawosławne orędzie o pojednaniu narodów. Abp Józef Michalik, przewodniczący KEP, powiedział KAI, że dokument przygotowywany przez Konferencję Episkopatu Polski i Rosyjski Kościół Prawosławny będzie podpisany w sierpniu w Warszawie.
Pytany o to, jaki kształt ma mieć proces nowej ewangelizacji w Polsce, abp Michalik podkreślił, iż Kościół musi dziś zdać sobie sprawę, że pasywność czy bierność biskupów, kapłanów, i świeckich - to nie jest przyszłość Kościoła.
Biskupi uczestniczyli również w uroczystościach 50-lecia kapłaństwa metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego. Po zakończeniu obrad, 22 czerwca, odbył się z tej okazji uroczysty koncert w Operze Wrocławskiej. Natomiast 23 czerwca została odprawiona Msza św. jubileuszowa.

(Red.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Pójdźcie do Józefa - zaproszenie na pielgrzymkę małżeństw i rodzin

2021-09-23 15:11

Tadeusz Boniecki

Małżeństwa, rodziny, osoby zaangażowane w duszpasterstwo rodzin i wszystkich, którym sprawy rodziny i ochrony życia są bliskie, zapraszamy do wspólnej modlitwy i refleksji podczas XXXVII Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 25-26 września. Hasłem przewodnim spotkania jest wezwanie „Pójdźcie do Józefa”. Jak podkreślają organizatorzy, w Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia chcą zwrócić uwagę na niezastąpioną rolę rodziny oraz znaczenie więzi wspólnotowych między rodzinami. Rodzina powinna być centrum zaangażowania oraz troski w każdej rzeczywistości duszpasterskiej i kościelnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję