Reklama

Złoty jubileusz „Pieśniarki Wschodu”

Niedziela Ogólnopolska 27/2012, str. 21

Anna Wyszyńska/Niedziela

S. Krystyna Rynkiewicz OSU - odnowienie ślubów zakonnych

S. Krystyna Rynkiewicz OSU - odnowienie ślubów zakonnych

W domu Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Częstochowie obchodzono 16 czerwca uroczystości 50-lecia ślubów zakonnych s. Krystyny Rynkiewicz OSU. Najpierw w klasztornej bibliotece w gronie sióstr urszulanek, rodziny i przyjaciół przełożona domu s. Kazimiera Luberda OSU podziękowała s. Krystynie Rynkiewicz za posługę na rzecz wspólnoty i pracę na misjach na Ukrainie. Następnie w kaplicy klasztornej sprawowana była Msza św. w intencji Jubilatki pod przewodnictwem ks. Kazimierza Halimurki. Koncelebransami byli: ks. dr Roman Ceglarek - kapelan domu Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Częstochowie, który nazwał s. Krystynę Pieśniarką Wschodu; ks. Mariusz Frukacz - zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli” ds. kontaktów z mediami w kraju i za granicą; ks. Wojciech Pelczarski - proboszcz parafii pw. św. s. Faustyny w Częstochowie. Przybyły z Ukrainy ks. Halimurka - dziekan dekanatu stanisławowskiego, który doprowadził do odbudowy kościoła pw. Chrystusa Króla w Stanisławowie na Ukrainie, był pierwszym proboszczem tej parafii.
S. Krystyna Rynkiewicz wyjechała do pracy misyjnej na Ukrainie w czerwcu 1990 r. i pozostała tam przez blisko 20 lat. - Trzeba było niemałej odwagi s. Krystyny Rynkiewicz i s. Marty Ryk, by przyjechać do parafii, gdzie przeciekał dach w kościele, wróble siadały na ołtarzu, a siostrom wypadło zamieszkać na strychu wśród gołębi - wspominał początki wspólnej pracy ks. Halimurka. Dodał, że s. Krystyna napisała książkę „Byłam, widziałam, przeżyłam”, która stanowi jej świadectwo o odradzaniu się Kościoła na Ukrainie. - Chcę podziękować Siostrze za pracę i serce - podkreślił ks. Halimurka. - Gdyby nie to serce, nie byłoby parafii w Stanisławowie.
Podziękowania s. Krystynie złożył również były metropolita lwowski kard. Marian Jaworski, w skierowanym do niej liście. Ks. Mariusz Frukacz przypomniał, że w maju br. w auli redakcji „Niedzieli” odbyło się spotkanie z s. Krystyną i promocja jej książki o pracy misyjnej na Wschodzie.
S. Krystyna ze wzruszeniem dziękowała celebransom i uczestnikom Mszy św. za obecność i modlitwę. - Dziękuję Panu Bogu za łaskę powołania do życia zakonnego i mojemu zakonowi za wszystko, co tutaj otrzymałam. A otrzymałam bardzo wiele. Tu mogłam rozwijać swoje zdolności i umiejętności, pracować w różnych zawodach, budować wspólnotę z siostrami. Nigdy nie marzyłam o tym, że 50-lecie moich ślubów zakonnych będę obchodziła w Częstochowie u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej.

(akw)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję