Reklama

Esencja i egzystencja

W 2008 r. ks. Janusz Adam Kobierski przeżywał 30. rocznicę debiutu książkowego. W 1978 r.w Wydawnictwie Poznańskim ukazał się jego pierwszy poetycki zbiór „Zza siódmej skóry”. W roku bieżącym poeta obchodzi 40-lecie swojej twórczości, bowiem tyle lat mija od jego debiutu prasowego w „Głosie Koszalińskim”. Na łamach tego dziennika wydrukowano wówczas jego wiersz pt. „Drabina”. I odtąd już systematycznie poeta publikował w prasie ogólnopolskiej.
W ciągu tego czasu wydano ks. Januszowi w różnych wydawnictwach 17 książek, w tym kilka wyborów wierszy, które zapewniły mu poczesne miejsce nie tylko w gronie księży poetów, ale także w całej poezji religijnej. Wydawnictwo LSW jego „Poezje wybrane”, w ramach słynnej serii „Biblioteka poetów”, wydało aż trzykrotnie. Jesienią minionego roku ukazał się kolejny zbiór poety zatytułowany „Niech się stanie”. To pierwsze słowa Stwórcy zapisane w Księdze Rodzaju. Może to znaczyć: „Niech stanie się Twoja wola” lub że autor oczekuje spełnienia swojego przesłania w sercach i umysłach czytelników, a może pragnie, aby nadeszło to, co z dawna upragnione i wytęsknione… nie tylko przez siebie.
Wiersze pisane z racji jubileuszu są często retrospektywne, są rozliczeniem poety ze sobą, ze swoją twórczością i czasem. Cykl utworów z tomu „Niech się stanie” nie mieści się w tej konwencji, mimo że autor już w trzeciej książce z rzędu („Cierpkie wino życia”, „Dotykając jasności” i teraz „Niech się stanie”) pisze wiersze bardzo osobiste, wiersze-wyznania. Ich refleksyjność nie jest jednak schyłkowa, ks. Janusz nadal zmaga się z podstawowymi problemami ludzkiego losu, kultury i wiary, co nadaje ów „wysoki ton” jego poezji.
O czym więc pisze? Tematem części wierszy najnowszego zbioru jest Ziemia Święta, jedna z fascynacji autora, inne są zapisem wewnętrznych zmagań („Czekam”, „Tęsknota”, „Zapis z dziennika”), mistyki serca i duszy („Modlitwa serca”, „W cieniu Słowa”, „Dialog ciała z duszą”), wewnętrznego dialogu („Wytyczne”, „Od początku”), świadomości trudu i piękna kapłaństwa („Kapłanem być”, „Pokusa”, „O zmarłych”). Zwraca uwagę wiersz „Powrót do młodości” - wiersz gorzki, wręcz przejmujący, gdy poeta wyznaje, że obecnie, w swoim kraju, czuje się jakby nie u siebie. Koresponduje z nim wiersz o Katyniu z nawiązaniem do tragedii w Smoleńsku.
Zmieniają się czasy, nie zmieniają się poeci dający świadectwo prawdzie. Ks. Janusz A. Kobierski odsłania ją ponownie, tym razem z dystansu, zachowując „ten sam ciągle głos”.

Ks. Janusz A. Kobierski, „Niech się stanie”, Oficyna Wydawnicza ŁośGraf, Warszawa 2011, s. 136.
Adres strony autorskiej: www.januszkobierski.pl

* * *

W SKUPIENIU

Ks. Janusz A. Kobierski

Dopowiedz słowa.

I niech staną się ważne
jak pierwsze nazwania rzeczy,

jak imiona nasze
ze świętego chrztu.

* * *

NIECH SIĘ STANIE

Ks. Janusz A. Kobierski

Niech stanie się,
co ma się stać,
co jeszcze się nie stało,
co stać się powinno.

I niech zostanie stworzony
osobny poetycki świat.

Na pustkowiu bełkotu
niech powstaje
oaza słów,
w której prawda, dobro i piękno
pozostawią
ślad.
A jeśli to komuś
wydaje się rajem,
to dobrze.

A jeśli naiwnością,
to tym lepiej,
bo przecież poeci
jak dzieci
wierzą w czarowne bajki.

I o dziwo,
nierzadko im się spełniają
ich odważne
sny.

VII 2011

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję