Reklama

Serwis przemyski

25-26 października. W Miejscu Piastowym, gdzie żył i pracował wychowawca dzieci i młodzieży, założyciel Zgromadzeń Świętego Michała Archanioła sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz, odbyło się sympozjum naukowe na temat: Jak wychowywać młodego człowieka w XXI wieku. Wykłady zaprezentowali m.in. prof. dr hab. Janusz Homplewicz (UR, Rzeszów) nt. Wartości jako wezwanie do wychowania w XXI w.; prof. dr hab. Marian Śnieżyński (AP, Kraków) nt. Osobowość nauczyciela a dialog edukacyjny oraz bp Kazimierz Nycz z Krakowa nt. Sposób obecności katechezy w szkole w świetle polskich dokumentów katechetycznych. Okolicznościowy program artystyczny przygotowała i wykonała młodzież Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego z Krosna. Sympozjum zostało zorganizowane przez Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła.

1 listopada. W uroczystość Wszystkich Świętych, w godzinach popołudniowych, celebrowano Msze św. na cmentarzach. Metropolita przemyski abp Józef Michalik przewodniczył Eucharystii na Cmentarzu Głównym przy ul. Słowackiego w Przemyślu.

2 listopada. W Dzień Zaduszny bp Stefan Moskwa celebrował Mszę św. w bazylice archikatedralnej w Przemyślu, zaś bp Adam Szal w kościele parafialnym w Futomie. Po zakończonej Eucharystii bp Adam poprowadził procesję na miejscowy cmentarz, gdzie dokonał poświęcenia nowo wybudowanej kaplicy.

11 listopada. W 84. rocznicę uzyskania przez Polskę Niepodległości odbywały się uroczystości religijno-patriotyczne. Mszy św. w intencji Ojczyzny w przemyskiej bazylice archikatedralnej przewodniczył abp Józef Michalik, a okolicznościową homilię wygłosił ks. Zbigniew Suchy, redaktor Niedzieli Przemyskiej. Po nabożeństwach w kościołach składano wieńce i kwiaty pod pomnikami ku czci poległych za wolność Polski.

11 listopada. Na wniosek Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Przemyskiej metropolita przemyski abp Józef Michalik wydał Dekret w sprawie ustanowienia dekanalnych rzeczników prasowych, którymi będą księża wicedziekani. Do ich obowiązków należy przekazywanie informacji o przeżywanych w dekanacie wydarzeniach.

12-14 listopada. W Sanoku, Łańcucie i Przemyślu odbyły się Jesienne Kongregacje Kapłanów. Obrady rozpoczynały się nabożeństwem Słowa Bożego, które prowadził ks. Wacław Partyka, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, i konferencją ascetyczną nt. Umiłować Chrystusa w Liturgii wygłoszoną przez ks. Piotra Kandefera, diecezjalnego moderatora Ruchu Światło-Życie. Metropolita przemyski abp Józef Michalik przedstawił referat programowy pt. Nowy Rok kościelny kolejną szansą pogłębienia wiary, wprowadzający w nowy program duszpasterski.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

10 listopada. Gośćmi Seminarium byli rodzice alumnów III roku. Modlitewne spotkanie związane było z przygotowaniem do uroczystości obłóczyn. Zgromadzeni rodzice uczestniczyli w uroczystej Mszy św. celebrowanej w kaplicy seminaryjnej oraz w spotkaniach prowadzonych przez wychowawcę III roku ks. Grzegorza Garbacza i ojca duchownego ks. Stanisława Jamrozka.

11 listopada. Wspólnota seminaryjna wzięła udział w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, której w bazylice archikatedralnej przewodniczył abp Józef Michalik.

11 listopada. Z okazji 84. rocznicy Odzyskania Niepodległości alumni I roku wystawili montaż słowno-muzyczny pt. Z listopadowej opowieści ucz się trudnej sztuki miłości do Polski.

14 listopada. Seminarium gościło kapłanów zgromadzonych na Jesiennej Kongregacji Rejonowej. Rozpoczęła się ona celebracją Liturgii Słowa w seminaryjnej kaplicy, a obrady kontynuowano w auli Instytutu Teologicznego. Spotkaniu kapłanów przewodniczył abp Józef Michalik.

16 listopada. W przeworskiej farze odbyły się święcenia kapłańskie diakona Andrzeja Bieni. Sakramentu święceń udzielił abp Józef Michalik.

16 listopada. Alumni III roku: Waldemar Kędzior i Jacek Stańko uczestniczyli w sympozjum Przedsiębiorczość - dobro poszukiwane, zorganizowanym przez Wyższe Seminarium Duchowne Księży Sercanów w Stadnikach.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Ja sam również nie pomijałem okazji, by zachęcać do częstego odmawiania Różańca. Od mych lat młodzieńczych modlitwa ta miała ważne miejsce w moim życiu duchowym. Przypomniała mi o tym z mocą moja niedawna podróż do Polski, a przede wszystkim odwiedziny Sanktuarium w Kalwarii. Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy. Dwadzieścia cztery lata temu, 29 października 1978 r., zaledwie w dwa tygodnie po wyborze na Stolicę Piotrową, tak mówiłem, niejako otwierając swe serce: Różaniec "to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem".
Jan Paweł II (List apostolski Rosarium Virginis Mariae, nr 2)

Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Iran wydala włoską zakonnicę, która poświęciła życie najuboższym

2021-06-11 16:20

[ TEMATY ]

zakonnica

ubodzy

Iran

Vatican News

Irańskie władze nie odnowiły wizy włoskiej zakonnicy, która od 26 lat pracowała w leprozorium, niosąc pomoc najbardziej potrzebującym. W praktyce oznacza to, że 75-letnia siostra Giuseppina Berti musi opuścić Iran. Niepewny jest też los 77-letniej austriackiej zakonnicy Fabioli Weiss, której, po 38 latach pracy wśród trędowatych, władze przedłużyły wizę jedynie na rok.

Ta decyzja będzie przede wszystkim ogromnym ciosem dla najuboższych, którym te dwie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia niosą codzienną pomoc mimo kolejnych ograniczeń nakładanych na ich działalność przez irańskie władze. Przez ostatni rok nie prowadziły praktycznie żadnej działalności zewnętrznej, by nie być oskarżonym o prozelityzm. Całe swe życie w Iranie dedykowały chorym, niezależnie na ich przynależność religijną i etniczną. Przed rewolucją siostry zajmowały się m.in. kształceniem dzieci i młodzieży, ale zostało im to zakazane. Warto odnotować też ich zaangażowanie w pomoc dla polskich sierot, które wiosną 1942 r. znalazły schronienie w Iranie. W Isfahanie, gdzie w 1937 roku powstał dom zgromadzenia, siostry prowadziły wówczas szkołę, w której uczyły się polskie dzieci, a która została im odebrana po rewolucji w 1979 roku.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja opolska: neoprezbiterzy posłani do parafii

2021-06-09 10:14

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.opole.pl

3 neoprezbiterów z diecezji opolskiej zostało posłanych na parafie.

Ks. Michał Banaś pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Urodził się 25 lutego 1992 r. jako syn Sławomira i Joanny. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa – brata i siostrę. Szkołę średnią ukończył w Nysie, a po zdaniu egzaminu maturalnego studiował na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna uzyskując licencjat. Pracę magisterską pt. „Stosowanie nowych mediów w głoszeniu słowa Bożego na przykładzie działalności o. Adama Szustaka OP” napisał na seminarium naukowym z homiletyki, mediów i komunikacji pod kierunkiem ks. prof. Marka Lisa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Listu do Rzymian „Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Zainteresowaniami teologicznymi są teologia pastoralna oraz zagadnienia związane z homiletyką oraz mediami. Poza tym interesuje się turystyką, lotnictwem cywilnym, gotowaniem, majsterkowaniem, oraz lubi jazdę na rowerze.

CZYTAJ DALEJ

Rozstrzygnięcie Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II

2021-06-12 13:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Kamila Kowalczyk

W Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie odbył się 11 czerwca finał V edycji konkursu poświęconego popularyzacji twórczości Wielkiego Papieża Polaka Jana Pawła II, patrona szkoły.

Konkurs wpisał się w jubileusz 60-lecia istnienia placówki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję