Reklama

Obchody Święta Niepodległości w Łomży

Obchody narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w Łomży trwały od 8 do15 listopada br. Rozpoczęły się XXI Spotkaniem Weteranów i Seniorów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej, a zakończyły Ogólnopolskim Zjazdem Szkół im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Zespole Szkół Mechanicznych w Łomży. 9 listopada została odsłonięta tablica upamiętniająca uczniów gimnazjum łomżyńskiego poległych w latach 1918-20, poświęcona przez biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka, który powiedział m.in.: "Dla uczczenia pamięci bohaterów, którzy wyszli z naszego środowiska, a wrażliwi na sprawę wspólną oddali się do końca Ojczyźnie, to znaczy każdemu z Polaków, to znaczy i nam. Na ich krwi męczeńskiej oparta jest wolność lat międzywojennych tak bardzo gwałtownie odebrana, i ta dzisiejsza, którą z wielkim trudem budujemy".
Na 10 listopada zaplanowano harcerski pokaz artystyczny na skwerze im. Leona Kaliwody przy ul. Polowej. Centralne uroczystości 11 Listopada w Łomży rozpoczęto zbiórką przy pomniku ku czci Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych instytucji i szkół, przedstawicieli kombatantów, harcerzy, wojska, policji i zakładów pracy, którzy kwiatami oddali hołd tym, którzy sprawę Polski stawiali ponad wszystko. Prezydent miasta w swoim wystąpieniu przypomniał, że: "Naród polski swoją siłę przedstawiać potrafi i raz na zawsze wszelkim obcym wpływom bez względu na ich pochodzenie wszelkiej obcej gospodarce przeciwstawiać się zdoła; wolność nie jest czymś, co się dostaje na zawsze - o tym zaświadczyła historia aż nazbyt dobitnie". Z kolei Starosta łomżyński przypomniał o zasługach bohaterów narodowych wywodzących się z ziemi łomżyńskiej, także o tym najmłodszym pokoleniu bohaterów - wywodzącym się z młodzieży.
Msza św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka zgromadziła setki wiernych, licznych przedstawicieli duchowieństwa i kleryków łomżyńskiego seminarium. Biskup łomżyński przypominał m. in. o obowiązku umiłowania Ojczyzny, który staje się wartością niezłomną, "którą na każdym miejscu docenią ci, co chcą uczciwie budować".
O godz. 17.00 w sali widowiskowej LO im. Kard. Stefana Wyszyńskiego odbył się koncert pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu zespołów artystycznych z Białorusi.
W program obchodów narodowego Święta Niepodległości włączyły się szkoły. W Publicznym Gimnazjum nr 2 odbyła się sesja popularno-naukowa Losy Polaków pod okupacją sowiecką, w Zespole Szkół Mechanicznych w Łomży obchodzono dzień patrona szkoły. Szkoła Podstawowa nr 5 oraz III LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej przygotowały okolicznościowe uroczystości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi ponowili Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

2021-06-11 19:50

[ TEMATY ]

Kraków

100‑lecie Aktu poświęcenia Polski

EpiskopatNews

- Stojąc wobec trudnych wyzwań dla Kościoła i Ojczyzny, z ufnością wołamy: "Otwórz nasze oczy, ulecz chore serca, obmyj to, co brudne, daj łaskę nawrócenia i pokuty! Jezu, uczyń nasze serca na wzór Serca Twego, abyśmy umieli tracić życie w służbie najbardziej potrzebującym, najsłabszym i bezbronnym" - tymi m.in. słowami biskupi zgromadzeni w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponowili po 100 latach Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Odczytał go na zakończenie Mszy św. przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Akt ten zostanie dziś ponowiony także we wszystkich parafiach w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach

2021-06-10 13:55

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

ks. Tomasz Wojtal

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety dla proboszczów i administratorów.

Księża proboszczowie przeniesieni na inną parafię:

CZYTAJ DALEJ

Rozstrzygnięcie Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II

2021-06-12 13:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Kamila Kowalczyk

W Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie odbył się 11 czerwca finał V edycji konkursu poświęconego popularyzacji twórczości Wielkiego Papieża Polaka Jana Pawła II, patrona szkoły.

Konkurs wpisał się w jubileusz 60-lecia istnienia placówki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję