Reklama

Brańszczyk

Ulubiona modlitwa dzieci i nie tylko

List apostolski Ojca Świętego Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariae oraz List apostolski biskupa Stanisława Stefanka wywołały przeorganizowanie struktur modlitewnych w naszych parafiach, jeżeli chodzi o modlitwę różańcową. Istniejące kółka różańcowe dołączają do swoich grup nowych zwolenników modlitwy. W Roku Różańca Świętego w wielu parafiach bardzo szybko powstają nowe Koła Różańca Świętego. Mogłem tego doświadczyć w parafii Brańszczyk, która to parafia obchodziła 11 listopada 250-lecie powstania parafialnych Bractw Różańcowych. Uroczystości te zorganizował ks. kan. Paweł Stachecki przy współudziale zaangażowanych parafian.
Na Mszy św. o godz. 10.00 zgromadziły się dzieci z podwórkowych kółek różańcowych. Koła te istnieją już w parafii od 5 lat. Obecnie do różańcowych struktur należy ponad 700 dzieci! Gromadzą się one na swoich spotkaniach z opiekunami, z siostrami zakonnymi. Jedna z sióstr w rozmowie zaznaczyła, że dzieci chętnie podejmują modlitewne zadanie, chętnie biorą do swoich dłoni różaniec, by się modlić. Według s. Marianny Paziewskiej ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, problem jest w tym, by u dzieci wypracować pewną systematyczność modlitwy różańcowej. "Musimy uczyć od najmłodszych lat, że modlitwa nie jest tylko potrzebą chwili, ale jest naszym życiem" - powiedziała Siostra. Rozmodlone dzieci, to również radość ks. kan. Pawła Stacheckiego. "Nie ma co ukrywać, że modlące się dzieci, to radosny obraz szczególnie w czasie, kiedy za wszelką cenę próbuje się odciągnąć dzieci od kościoła, od modlitwy, od rodziny" - powiedział Ksiądz Proboszcz.
Kolejną radością, którą wychwyciłem podczas pobytu w Brańszczyku, był śpiew miejscowej scholi. Słuchało się jej z przyjemnością, a wykonywany repertuar podczas Eucharystii był przygotowany wspaniale. Mogłem jeszcze raz przekonać się, że praca księży, sióstr zakonnych, katechetów, organisty może przynieść i przynosi ogromne efekty. Mogę z całą odpowiedzialnością napisać, że śpiew brańszczykowskiej scholi to już początki profesjonalizmu. Kto nie wierzy, może posłuchać. Fakt zaangażowania dzieci w liturgię Mszy św. można było również zauważyć poprzez przygotowane komentarze, czytania mszalne, modlitwę wiernych.
Po zakończeniu Eucharystii dzieci z podwórkowych kółek różańcowych przedstawiły swoje doświadczenia, świadectwa z bycia w modlitewnej wspólnocie (poszczególne świadectwa będziemy zamieszczać w kolejnych numerach Głosu Katolickiego).
Podczas Mszy św. o godz. 12.00 spotkały się kółka różańcowe dorosłych. Spotkanie zakończyło się różańcową procesją wokół świątyni.
Uroczystości związane z obchodami 250. rocznicy powołania do istnienia Bractwa Różańcowego zakończyła Msza św. odprawiona na parafialnym cmentarzu w intencji Ojczyzny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co rośnie w nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2018, str. 33

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ/facebook.pl

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Jednym z podstawowych elementów rzeczywistości jest wzrost. Rosną ludzie, wzrastają społeczności, rozwijają się idee i rzeczy. W dzisiejszych czytaniach mowa jest o wspaniałym cedrze, który wyrasta z małej gałązki, o ziarnku gorczycy, z którego wyrasta okazały krzew.

Trzeba jednak zauważyć, że wzrost sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły. Wszak może wzrastać dobro, ale może także wzrastać zło. Żyjemy w czasach, w których rozpowszechniony jest zabobon postępu, który głosi, że nowe jest zawsze lepsze od starego. To jedna z przyczyn szybkiego rozpowszechniania się zła w postaci np. przekręcania znaczeń podstawowych pojęć, takich jak małżeństwo i rodzina. Co więcej, niekiedy może się wydawać, że zło rośnie szybciej niż dobro. Dlatego Jezus uczy nas zaufania i cierpliwości. Królestwo Boże nie przegrywa z królestwem szatana. Może wydawać się małe, niepozorne, jak ziarnko gorczycy, ale prędzej czy później wyrośnie we wspaniałą roślinę, w której gałęziach można znaleźć schronienie. Autentyczny, trwały wzrost dobra wymaga pokory. Czytamy u proroka Ezechiela, że drzewo wysokie, będzie poniżone, a drzewo niskie wywyższone. Chełpiący się swoją wielkością niech zatem uważają, bo mogą upaść. Pokornego natomiast podźwignie Pan. Niekiedy czujemy się jak uschłe drzewo, które nie przynosi żadnego owocu. Dzisiejsze Słowo nas pociesza: powierz swą słabość Bogu, w Nim odnajdziesz sens swego życia. Zauważyliśmy, że Jezus uczy nas cierpliwości w oczekiwaniu owoców, ale trzeba najpierw podkreślić, że sam Bóg jest cierpliwy. Duch Święty cierpliwie działa w nas i wokół nas, byśmy mogli żyć wiecznie. Niestety, cierpliwy umie być także duch zły. Wskazywał na to m.in. Efrem z Edessy (zm. 373). Diabeł krąży wokół nas cierpliwie, by nas zniewolić, często pod pozorem dobra. Zauważmy, jak działa przemysł aborcyjny albo ideologia tzw. mniejszości seksualnych. Zaczynają od przekonywających słów o wolności, tolerancji, poszanowaniu inności, i powoli doprowadzają do ustanowienia kolejnych, chorych praw, do medialno-prawnego zamordyzmu, w którym nie można publicznie nazwać zła złem. Przeciwstawiajmy się tym trendom, patrząc na Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: w Eucharystii i w Sercu Pana Jezusa jest żywe działanie Ducha Świętego!

2021-06-12 16:17

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- W Eucharystii i w Sercu Pana Jezusa jest żywe działanie Ducha Świętego. To Duch Święty pomaga nam dostrzec całe bogactwo jakie kryje się w znaku przebitego boku Chrystusa, z którego narodził się Kościół. – mówił ks. dr Zbigniew Tracz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję