Reklama

Dzień po...

Rozpacz i zło


Październik, Najukochańsza!
Złuszcz ten dojrzały strąk...
Niech cały w ziarnach różańca
Zsypie Ci się do rąk!
(Beata Obertyńska)

Reklama

Smutne te nasze miesiące, pełne rozpaczy i łez. Nawet pogoda deszczem płacze i zimno na dworze. A przecież tak niedawno jeszcze malarze i poeci chwalili piękno jesieni, jej niepowtarzalny, ciepły koloryt, jej łagodność i modlitewną zadumę. Odmawiamy Różaniec. Modlimy się o pokój, o dobro, które zmieniamy w zło. Jesteśmy winni nieszczęść i klęsk. Wyplącz nas, Panie Boże, z pajęczej sieci zbrodni i kłamstw, pomóż nam, odmień, ocal!
Tegoroczny październik zaczął się od zbrodni. Matka spaliła w piecu swe nowo narodzone dziecko. Kilka dni później ojciec rodziny zamordował żonę i dwoje dzieci. W Ameryce, koło Waszyngtonu, grasuje snajper psychopata, który zastrzelił już 8 osób. Straszne!
12 października - w centrum handlowym w Helsinkach eksplodowała bomba - 7osób zabitych, 80 rannych.
13 października - w Indonezji na wyspie Bali wielki wybuch bomby podłożonej przez terrorystów. 190 zabitych, ok. 300 rannych. Panika. Cały świat potępia terroryzm.
15 października - manifestacja górników pod kancelarią premiera. Przywiódł ich tam głód, eksmisje, nędza, bezrobocie i zamykanie kopalń. Koło Waszyngtonu następna ofiara snajpera.
16 października - rozpoczął się 25. rok pontyfikatu Papieża Nadziei!
19 października - 18. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Oddał życie za nas, za wiarę, za wolność Polski.
22 października - stoczniowcy protestowali przed kancelarią premiera. Płonące opony, petardy, syreny. Czy rozpacz i gniew oszukanych ludzi dotrze do władz? "Rząd się wyżywi", wiemy, to okrutna, ironiczna prawda. A my, jak my mamy żyć?
24 października - wczoraj w nocy terroryści czeczeńscy uwięzili przeszło 700 osób w teatrze muzycznym w Moskwie. Grozili wysadzeniem teatru i rozstrzeliwaniem zakładników. Żądali zaprzestania okrutnej wojny w Czeczenii.
26 października - siły specjalne przeprowadziły w nocy szturm. Czeczeni zginęli. Zginęło też wielu zakładników zatrutych gazem, którego użyto podczas szturmu. Świat gratuluje Rosji udanej akcji. Czy naprawdę była udana?
27 października - ok. 120 osób zmarło w Moskwie na skutek zatrucia gazem użytym podczas szturmu. Prawie 700 osób hospitalizowano. W Polsce wybory. Nie należy robić sobie zbytnich nadziei na mądrość wyborczą Polaków. Dlaczego? No właśnie, dlaczego?
28 października - krytyka poczynań Rosji podczas dramatu w Moskwie. Wykazano brak troski o życie zakładników. Ratowanie ludzi nie miało znaczenia. Strach przed ogłoszeniem prawdy i ciągłe kłamstwa pogarszają ciężką sytuację. Coraz więcej mówi się o wojnie w Czeczenii, o ludobójstwie.
29 października - system komputerowy, który miał być użyty do obliczania wyników głosowania w Polsce, okazał się do niczego. Pieniądze, które nań wydano, przepadły. Obliczenia prowadzone są ręcznie. Na wyniki musimy poczekać.
Amnesty International potępiła terroryzm, ale najbardziej ludobójstwo i łamanie praw człowieka przez Rosję w Czeczenii. Amnesty żąda ścigania i ukarania rosyjskich przestępców. Właściwie można powiedzieć, że Czeczeni osiągnęli swój cel. Sprawa ich kraju znów została poruszona, znów mówi się o tej strasznej wojnie. Zbrodnie, tortury, prześladowania niczemu niewinnych ludzi... Czy tak musi wyglądać nasz świat?


Płakać nam, płakać
Nad zburzonymi myślami,
Nad zasypanymi uczuciami,
Nad spaloną wyobraźnią.
Nad pustyniami oczu,
Nad obojętnymi wargami.
Rozpacz i zło są jak dwie dłonie.
Czy można tymi dłońmi
błogosławić świat?
(Roman Brandstaetter)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prowincjał krakowskich jezuitów: powierzmy się Najświętszemu Sercu Jezusa

Przychodzimy z naszymi problemami i grzechami, z ufnością i miłością, aby wyrazić wdzięczność, ze skruchą przeprosić za nasze grzechy i zadośćuczynić duchowo naszą miłością za rany zadane Sercu Jezusa, Jego Kościołowi i sobie nawzajem - powiedział w piątek w krakowskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa o. dr Jarosław Paszyński. Prowincjał krakowskich jezuitów zaapelował przy tym: "Powierzmy się Najświętszemu Sercu Jezusa". Uroczystej Mszy św. przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, a zebrani na niej polscy biskupi w imieniu narodu dokonają po 100 latach odnowienia Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

W krakowskiej bazylice oprócz członków Episkopatu i nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, zgromadzili się członkowie żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych, krakowskie duchowieństwo oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja katowicka: Proboszczowie przechodzący na emeryturę

2021-06-08 08:47

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katowice

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezjakatowicka.pl

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z proboszczami przechodzącymi w tym roku na emeryturę. W spotkaniu, które odbyło się w dwóch grupach, uczestniczył także kanclerz kurii ks. Jan Smolec.

Podczas spotkania proboszczowie dzielili się swoim doświadczeniem. Na zakończenie z rąk arcybiskupa i kanclerza kurii otrzymali dekrety zwalniające ich z dniem 31 lipca z funkcji proboszczów. W tym roku jest ich 19.

CZYTAJ DALEJ

Przegląd "Niedzieli Wrocławskiej" na 13 czerwca 2021

2021-06-12 16:35

Niedziela

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję