Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do dziennikarzy: mamy zmagać się o prawdę z pomocą Ducha Świętego

– Mamy zmagać się o prawdę z pomocą Ducha Świętego, aby przywracać ludziom utraconą hierarchię wartości – powiedział abp Wacław Depo. 24 stycznia we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w intencji dziennikarzy w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystię koncelebrowali m.in.: o. Andrzej Grad – dyrektor Radia Jasna Góra, o. Michał Bortnik – dyrektor Biura Prasowego @JasnaGóraNews i rzecznik Jasnej Góry, o. Grzegorz Prus – redaktor naczelny dwumiesięcznika „Jasna Góra”, o. Zbigniew Ptak – dyrektor wydawnictwa Paulinianum, ks. Mariusz Bakalarz – prezes Instytutu NIEDZIELA, ks. Jarosław Grabowski – redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. Przemysław Kosior – dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła oraz ks. Piotr Zaborski – asystent merytoryczny Katolickiego Radia Fiat.

– Dla nas to jest dzisiaj chwila, aby się zatrzymać i oddać Bogu przez wstawiennictwo Maryi nasze osobiste sprawy, troski, niepokoje, historię oraz przyszłość. A czynimy to nie tylko z ludzkiej potrzeby, ale także z odpowiedzialności za słowo, z którym na co dzień współpracujemy – powiedział na rozpoczęcie Liturgii o. Andrzej Grad. Paulin zachęcił dziennikarzy, aby to spotkanie przy stole eucharystycznym było też okazją „do pogłębienia wzajemnych relacji, aby służyć prawdzie i Słowu, a więc Jezusowi Chrystusowi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo podkreślił, że „każde wypowiedziane czy usłyszane słowo Boże jest bezcennym darem Ojca Niebieskiego”. Celebrans wskazał na konieczność otwarcia umysłu i serca na słowo Boga. – Trzeba stać się po prostu urodzajną glebą, na której zawsze będzie ono owocować bez względu na zewnętrzne okoliczności czy nawet prześladowania – przekonywał metropolita częstochowski.

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup przestrzegał przed popadaniem w samozachwyt oraz zwrócił uwagę na potrzebę nawrócenia. – Musimy być gotowi na zmianę mentalności, sposobu myślenia, aby z pomocą Ducha Świętego nie zachwycić się tym, że robimy coś wielkiego, co znajduje nawet uznanie u ludzi. Nie łudźmy się: nasze budowanie świątyń, domów duszpasterskich i plon naszego ziarna Ewangelii zasiewanego przez środki społecznego przekazu zależy jedynie od woli Boga, a nie od naszych zabiegów i zatroskania – zauważył hierarcha. – Wszystko bowiem, co czynimy, spoczywa w rękach Boga i to On sprawia, że nasz dom jest zbudowany na trwałe, a nasze ziemie sumień są urodzajne – dodał.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Depo powtórzył za papieżem Franciszkiem apel, który Ojciec Święty skierował 22 stycznia podczas audiencji do Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Akredytowanych przy Watykanie: „Miłujcie prawdę i szanujcie ludzi bez osładzania napięć, a jednocześnie bez tworzenia niepotrzebnego zgiełku, starając się uchwycić to, co istotne w świetle natury Kościoła. Bycie dziennikarzem to powołanie, podobne do powołania lekarza dotykającego ran społeczeństwa i świata, aby je uleczyć”.

Metropolita częstochowski zachęcił do modlitwy, „by słowo Boże w nas zamieszkało, byśmy je ukochali całym sercem i duszą, a wtedy stanie się owocne dla nas i dla ludzi naszej drogi życia”.

Karol Porwich/Niedziela

– Święty Franciszek Salezy przypomina nam, że mamy zmagać się o prawdę z pomocą Ducha Świętego, aby przywracać ludziom utraconą hierarchię wartości – powiedział na zakończenie Liturgii abp Depo. Następnie udzielił błogosławieństwa relikwiami patrona dziennikarzy.

2024-01-24 17:07

Ocena: +10 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do dziennikarzy: niech nasza komunikacja będzie wolna, czysta i serdeczna

– Prośmy Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 27 stycznia w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Mszy św. w intencji dziennikarzy z okazji przypadającego trzy dni wcześniej wspomnienia ich patrona św. Franciszka Salezego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Mariusz Bakalarz – prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, ks. Mariusz Frukacz – kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, redaktor „Niedzieli” i organizator uroczystości, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Katolickiego Radia Fiat, o. Andrzej Grad – paulin, dyrektor Radia Jasna Góra, ks. Przemysław Kosior – paulista, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła, oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Papież pobłogosławił pierwszemu laureatowi Nagrody św. Jana Pawła II

2024-05-22 15:46

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Nagroda św. Jana Pawła II

Centrum Pokoju i Sprawiedliwości

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji laureata Nagrody św. Jana Pawła II, ks. Leonarda Olobo kierującego Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności papieża Polaka oraz jego wpływu na życie Kościoła i świata.

W porannej audiencji uczestniczyła też ambasador Hanna Suchocka, należąca do 13-osobowej międzynarodowej kapituły przyznającej to prestiżowe wyróżnienie oraz ks. Paweł Ptasznik, przewodniczący Rady Administracyjnej Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Jaśniej!

2024-05-22 20:28

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Rokitno

DDM

Diecezjalne Dni Młodzieży

Maciej Krawcewicz

W Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie niebawem odbędą się Diecezjalne Dni Młodzieży pod hasłem „Jaśniej”.

Dla wszystkich młodych z całej diecezji

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję