Reklama

Z Watykanu

Koncert bawarski dla Benedykta XVI

Mała Bawaria w Castel Gandolfo

Jak niegdyś polscy górale tłumnie przyjeżdżali do Jana Pawła II z namiastką ojczyzny, tak dziś również Bawarczycy chętnie odwiedzają Benedykta XVI z muzyką i pobożnością rodzinnych alpejskich stron. Z okazji 85. urodzin Papieża, które przypadły 16 kwietnia br., pod egidą kard. Reinharda Marxa, arcybiskupa Monachium i Fryzyngi, udały się dwie pielgrzymki. Pierwsza dokładnie w dniu urodzin przygotowała dzień bawarski na Watykanie. Zaś 3 sierpnia na dziedzińcu pałacu w Castel Gandolfo odbył się wieczór bawarski z tańcem, melodiami ludowymi oraz charakterystycznym dla Alp śpiewem jodłowanym. Niewielki plac Wolności (Piazza della Libertà) w Castel Gandolfo stał się małą Bawarią. Nie tylko artyści, ale również pielgrzymi włożyli tradycyjne stroje ludowe, kobiety w dirndl, a mężczyźni z charakterystycznymi krótkimi skórzanymi spodniami na szelkach i długimi wełnianymi skarpetami. Liczni strzelcy alpejscy z Bawarii - „Gebirgsschützen” przed wejściem wykonali salwę na cześć Papieża. Wszystkiemu dyskretnie i z zaciekawieniem przyglądał się z okna brat Ojca Świętego -ks. prał. Georg Ratzinger, który przyjechał do Castel Gandolfo na sierpniowe wakacje.
Benedykt XVI z zainteresowaniem wysłuchał koncertu. Na zakończenie, dziękując po bawarsku: „Vergelt’s Gott” za przybliżenie do domu, Papież, nawiązując do radosnego klimatu koncertu i stylu muzyki bawarskiej, przypomniał o znaczeniu radości w życiu człowieka. Wieczór bawarski w Castel Gandolfo zakończył się w klimacie modlitewnym. Wspólnie został odśpiewany „Anioł Pański” oraz Andachtsjodler - bawarska pieśń religijna z jodłowaniem. Symbolem pielgrzymki był niedźwiedź św. Korbiniana, symbol miasta Fryzyngi i element herbu papieskiego Benedykta XVI.
Święto bawarskie ze śpiewem, tańcem i pokazami artystycznymi już bez obecności Papieża było kontynuowane na Piazza della Libertà, uprzyjemniając ludziom wypoczywającym w miejscowych ogródkach barowych zazwyczaj spokojny wieczór w miasteczku.
Następnego dnia, 4 sierpnia, pielgrzymi z Bawarii uczestniczyli w specjalnej Mszy św. w Bazylice św. Piotra. Obecny był również kard. Friedrich Wetter, emerytowany arcybiskup Monachium i Fryzyngi.

Reklama

Anna Artymiak

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Jezus chce pomóc ludziom, aby wyszli poza bezpośrednie zaspokojenie swoich potrzeb materialnych, pomimo że są one ważne. Chce ich otworzyć na horyzont egzystencjalny, który nie jest jedynie wizją codziennych problemów jedzenia, ubierania się czy kariery. Jezus mówi o pokarmie, który nie ginie, którego poszukiwanie i przyjęcie jest ważne. Powiada: „Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy”.
Z przemówienia podczas modlitwy „Anioł Pański”, 5 sierpnia 2012 r.

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Dzisiaj wspominamy św. Dominika, założyciela zakonu dominikanów. Był człowiekiem modlitwy, zawsze mówił z Bogiem lub o Bogu. Dnie poświęcał pracy i bliźnim, a noce spędzał na rozmowie z Bogiem. Uczmy się od niego tej wytrwałej modlitwy, koniecznej dla naszego wzrostu duchowego.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Do Polaków podczas audiencji generalnej, Castel Gandolfo, 8 sierpnia 2012 r.

Audiencja Generalna

U podstaw świadectwa wiary leży modlitwa

U podstaw świadectwa wiary, jakie każdy chrześcijanin powinien dawać w rodzinie, w miejscu pracy, w zaangażowaniu społecznym, a także w chwilach relaksu, leży modlitwa - przypomniał Benedykt XVI w katechezie wygłoszonej 8 sierpnia podczas audiencji ogólnej w Castel Gandolfo. Zwracając się do wiernych, którzy szczelnie wypełnili dziedziniec Pałacu Apostolskiego, Ojciec Święty przypomniał postać patrona dnia - św. Dominika Guzmana, założyciela zakonu dominikanów, wiele uwagi poświęcając życiu modlitwy tego świętego.
Benedykt XVI podkreślił, że dla naszego życia duchowego konieczne jest znalezienie codziennych chwil na modlitwę w skupieniu. Jak dodał, jest to również sposób niesienia pomocy bliskim nam ludziom, aby weszli na „świetlistą drogę obecności Boga, która daje pokój i miłość, i której wszyscy potrzebujemy w codzienności”.

Przesłanie do wyznawców islamu

Apel o wychowanie do sprawiedliwości i pokoju

O wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju zaapelowała Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego. Przewodniczący tej dykasterii - kard. Jean-Louis Tauran oraz kończący swą posługę sekretarz -abp Pier Luigi Celata wystosowali do wyznawców islamu przesłanie z okazji Święta Przerwania Postu. Przypada ono w różnych krajach w dniach 18-20 sierpnia.
Przedstawiciele Stolicy Apostolskiej wyrażają przekonanie, że czas Ramadanu pozwolił muzułmanom na pogłębienie posłuszeństwa Bogu i sądzą, że w obliczu aktualnych wyzwań konieczne jest skupienie uwagi na wychowaniu chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju, które są nieodłączne od prawdy i wolności. Zaznaczają, że choć za wychowanie odpowiada całe społeczeństwo, to w sposób szczególny jest to zadanie rodzin, szkół i uniwersytetów, a także osób odpowiedzialnych za życie religijne, kulturalne, społeczne, gospodarcze oraz świat środków przekazu. Za swoje wychowanie odpowiada również sama młodzież - dodają kard. Tauran i abp Celata.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję