Reklama

Z Jasnej Góry

Pielgrzymowanie do Maryi

Przybyły pielgrzymki

31 lipca - 8. Bydgoska Diecezjalna Piesza Pielgrzymka. Ok. 1 tys. osób prowadził ks. Jacek Salwa. Mszy św. dla pielgrzymów przed Cudownym Obrazem przewodniczył biskup diecezji bydgoskiej Jan Tyrawa.

2 sierpnia - 11. Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta z udziałem 90 osób.

2 sierpnia - 23. Pielgrzymka Biegowa z Bytowa na Kaszubach. W sztafecie biegło 18 pielgrzymów, a w sumie uczestniczyło 25 osób. W ciągu pięciu dni biegacze pokonali 500 km. Przewodnikiem był ks. Krzysztof Szary, filipin. Do pielgrzymów z Bytowa dołączyli na Jasnej Górze uczestnicy pielgrzymek biegowych z Kobierna, Budkowic Starych, Wołczyna i Tychów.

4 sierpnia - 36. Piesza Pielgrzymka Opolska. Uczestniczyło w niej ok. 2,4 tys. osób. Przewodnikiem był ks. Marcin Ogiolda. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja.

4 sierpnia - 67. Piesza Pielgrzymka Rybnicka oraz Pielgrzymka Archidiecezji Katowickiej. Ok. 4 tys. pątników pielgrzymki rybnickiej wędrowało do Częstochowy pod kierownictwem ks. Marka Bernackiego. Na Jasnej Górze witało ich ok. tysiąca wiernych z całej archidiecezji katowickiej, którzy dojechali autokarami, pociągami i samochodami osobowymi. Wspólnie, jako Pielgrzymka Archidiecezji Katowickiej, wzięli udział we Mszy św. pod przewodnictwem nowego metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.

5 sierpnia - 30. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej w grupach „promienistych”, 6 sierpnia - w grupach „kolorowych”, łącznie 1,6 tys. osób. Pielgrzymów witał na Jasnej Górze abp Józef Kowalczyk, prymas Polski, metropolita gnieźnieński, który przewodniczył Mszy św. - Chcę wam podziękować, bo przez tyle dni, pielgrzymując przez różne drogi, miasteczka, wsie, pola, manifestowaliście swoją wiarę w sposób publiczny, z pełnym poświęceniem, z pewnym ryzykiem, z różnego rodzaju niebezpieczeństwami - podkreślił Prymas Polski. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Dariusz Żochowski.

7 sierpnia - 20. Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Diecezji Legnickiej. Wędrowało 850 osób, pątnicy spędzili w drodze od 10 do 14 dni. Przewodnikiem był ks. Mariusz Majewski. Pielgrzymów wprowadzał na Jasną Górę biskup diecezji legnickiej Stefan Cichy.

9 sierpnia - 9. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej. Ok. 920 pielgrzymów przemierzyło trasę ponad 255 km w ciągu 10-11 dni. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. odprawionej przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca.

9 sierpnia - 21. Piesza Pielgrzymka Dominikańska. Przybyło 1350 pątników pod przewodnictwem o. Gabriela Wilczyńskiego, dominikanina. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Miłosierdzia pragnę”.

10 sierpnia - 32. Piesza Pielgrzymka Wrocławska. Przybyło 2,3 tys. pątników. Nad pielgrzymką tradycyjnie czuwał jej inicjator ks. Stanisław Orzechowski, zwany „Orzech”. Jasnogórskiej Eucharystii dla pielgrzymów wrocławskich przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Andrzej Siemieniewski.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Zabytkowe instrumenty jak nowe

Dobiega końca kompleksowa konserwacja zabytkowych instrumentów ze zbiorów jasnogórskich. Do Muzeum 600-lecia, gdzie znajduje się ekspozycja instrumentarium, 2 sierpnia wróciła ostatnia duża partia instrumentów poddanych konserwacji w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
- Od dwóch lat Klasztor Paulinów, dzięki życzliwej postawie naszych przełożonych - ojca przeora Romana Majewskiego i Zarządu - podejmuje kompleksową konserwację instrumentów należących do słynnej Kapeli Jasnogórskiej - powiedział o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. - Po konserwacji wróciły już trąbki clarino, a więc te najstarsze trąbki, a także te XVIII-, XIX- i XX-wieczne, które używane były przez znakomitą Kapelę Jasnogórską, oraz są używane przez paulinów i zespół, który już od ponad 70 lat wykonuje intrady przy odsłanianiu i zasłanianiu Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Prace renowacyjne zaowocują wydaniem katalogu instrumentów po dawnej Kapeli Jasnogórskiej.

Zapowiedź

Nowenna Narodowa przed Uroczystością Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej, 17-26 sierpnia 2012

Msze św. na szczycie jasnogórskim

Katechezy radiowe abp. Wacława Depo

Jak co roku - na Jasnej Górze 17 sierpnia rozpoczynają się bezpośrednie przygotowania do uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej. Przez dziewięć kolejnych wieczorów odprawiana jest Msza św. z kazaniami o. Marcina Ciechanowskiego, paulina. Jednocześnie w dniach nowenny abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, głosi katechezy na temat: „Jasnogórskie Śluby programem życia Narodu w przesłaniu Jana Pawła II”. Katechezy są transmitowane codziennie od godz. 8.30 na falach Radia Maryja oraz Radia Jasna Góra i Radia Fiat.
- Nowenna ma charakter nie tylko jasnogórski, ale także narodowy - wyjaśnia o. prof. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów. Odbywa się w trudnym czasie, gdy Polacy patrzą w przyszłość z wielkim niepokojem. Próbuje się bowiem podważyć podstawowe wartości, zawalić naturalny porządek moralny. Coraz bardziej zagrożony staje się byt wielu rodzin i znowu trzeba walczyć o sprawiedliwość społeczną. W związku z silnymi naciskami laicyzacyjnymi jest to również, szczególnie dla ludzi wierzących, czas zmagań o prawo do obecności Boga w przestrzeni publicznej, a zarazem czas dawania odważnego świadectwa życia w duchu Ewangelii.
Już tradycyjnie - w dniach sierpniowej nowenny na Mszę św. sprawowaną na Szczycie Jasnogórskim przybywają pieszo wierni częstochowskich parafii. Docierają wtedy na Jasną Górę także stałe grupy pielgrzymkowe, głównie z metropolii łódzkiej i częstochowskiej, a tuż przed uroczystością do Sanktuarium przychodzi kilkadziesiąt kolejnych pielgrzymek, w tym największa - piesza pielgrzymka tarnowska.
Msza św. nowennowa jest celebrowana od 17 sierpnia codziennie o godz. 18.30, a 24 i 25 sierpnia - o godz. 19. W sobotę 25 sierpnia Eucharystia będzie poprzedzona procesją maryjną, która wyruszy z bazyliki archikatedralnej w Częstochowie po uroczystych Nieszporach, rozpoczynających się o godz. 17. Procesja przejdzie z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej Alejami Najświętszej Maryi Panny, pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, dla którego będzie to jednocześnie ingres na Jasną Górę po otrzymaniu paliusza z rąk Ojca Świętego Benedykta XVI.
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej - 26 sierpnia ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną obecność Matki Bożej w dziejach naszego Narodu. Podobnie jak wcześniej, również w tym roku nastąpi ponowienie przymierza Narodu z Matką Bożą, oczywiście, z udziałem Episkopatu Polski.

(L.D.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Lizbona: dotychczas 200 tys. rejestracji na Światowe Dni Młodzieży 2023

2022-11-28 15:16

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

ŚDM

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

Po około miesiącu od rozpoczęcia rejestracji, do udziału w Światowych Dniach Młodzieży 2023 w Lizbonie zgłosiło się już około 200 tys. młodych ludzi. Dotychczas swój udział zapowiedziały duże grupy, zwłaszcza z Włoch, Brazylii, Hiszpanii i Francji - ogłosił na konferencji prasowej biskup pomocniczy archidiecezji Lizbony Americo Aguiar, który jest także prezesem Fundacji Światowych Dni Młodzieży – poinformowała agencja informacyjna Ecclesia. Okazją do tego była prezentacja programu duszpasterskiego w sanktuarium maryjnym w Fatimie, 120 kilometrów na północ od stolicy Portugalii, które - zdaniem biskupa - odegra ważną rolę podczas ŚDM.

„Światowe Dni Młodzieży, które po raz pierwszy odbędą się w Portugalii między 1 a 6 sierpnia przyszłego roku, będą ściśle współpracować z Fatimą, ponieważ miejsce pielgrzymkowe jest jedynym miejscem w kraju, która ma już doświadczenie w radzeniu sobie z dużymi rzeszami ludzi”, powiedział bp Aguiar. Fatima będzie nie tylko centralnym punktem dla młodych pielgrzymów ŚDM, ale także dla papieża Franciszka, który jako pierwszy zgłosił się 26 października i już obiecał, że "bardzo chciałby" przyjechać także do Fatimy. Franciszek uczestniczył już w ŚDM w Rio de Janeiro (2013), Krakowie (2016) i Panamie (2019).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję