Reklama

Z Nowego Kramska do Otynia

Wiadomości z życia diecezji

U stóp Matki Bożej

20 października parafianie z Nowego Kramska wraz z proboszczem ks. Janem Radkiewiczem spod parafialnego kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny własnymi samochodami udali się w pielgrzymkę do Matki Bożej Klenickiej w Otyniu.
W otyńskiej świątyni pielgrzymów powitała z widocznym uśmiechem Matka Boża Klenicka, która wita wszystkich przychodzących na modlitwę. Nowokramscy pielgrzymi włączyli się w nabożeństwo różańcowe, które prowadzi ks. Adam Firak. Po nim rozpoczęła się Msza św. Modlitwie wiernych towarzyszyła grupa młodzieży, która przygotowała oprawę muzyczną liturgii. W kazaniu ks. Adam przybliżył zebranym historię figury Matki Bożej. Zwrócił uwagę na nadchodzący jubileusz 350-lecia pobytu Matki Bożej Klenickiej w Otyniu. Wszystkich, którzy zechcą się modlić u Jej stóp, zaprosił na spotkania eucharystyczne w każdą sobotę o godz. 11.00.
Podczas Mszy św. wierni zanosili do stóp Matki Bożej Klenickiej prośby i intencje, z którymi przyjechali. W Jej matczyną opiekę oddali siebie samych, swoje rodziny i parafię.
Na zakończenie ks. Grzegorz Sopniewski - proboszcz parafii w Otyniu w serdecznych słowach powitał pielgrzymów i zaprosił na poczęstunek do salki parafialnej.

Wioletta Malinowska

Jesienna zaduma

Jesień jest porą roku, która wyzwala wspomnienia, refleksje i skłania do zadumy. Taki właśnie był kulturalny listopad w Głogowie. Rozpoczął go "Zaduszkowy Oskar", w ramach którego pokazano film Witolda Leszczyńskiego Requiem.
Natomiast 12 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury Marta Klubowicz wystąpiła z monodramem Kiedy rana... Monodram ten jest autorskim przedsięwzięciem Marty Klubowicz z Białegostoku, która na co dzień występuje na deskach Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Całość ujęta jest klamrą baśni o Śpiącej Królewnie, której, gdy się budzi, poeci przynoszą wiersze. Słowom i gestom dyskretnie towarzyszy skomponowana przez Yolę Wesołowską muzyka, współtworząca coraz to nowe miejsca i nastroje. Swój spektakl Marta Klubowicz - aktorka, scenarzystka i reżyser - buduje ze świateł i cieni, ale nade wszystko ze słów, słów poetyckich. Ich ogrom sprawia, że długo po zakończeniu spektaklu widz pozostaje pod ich wrażeniem. A tytuł zaczerpnęła z wiersza Ernsta Schonwisego: "Kiedy rana nigdy nie zabliźniona w bólu ponownie się otworzy, kropla krwi, która z niej się sączy, będzie wierszem".
Listopadowych zamyśleń dopełniła Msza wędrującego Edwarda Stachury, koncert blusowy "After Blues" oraz wystawa prac dzieci i młodzieży uczestniczących w warsztatach twórczych.

Bard

Czynne miłosierdzie

Reklama

Obchodzony tydzień misyjny i hasło tegorocznej pielgrzymki Jana Pawła II "Bóg bogaty w miłosierdzie" nadają życie każdego chrześcijanina głęboki sens. Nakaz "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię" (Mk 16, 15) nie tylko odnosił się do Apostołów, ale do każdego ucznia Chrystusa - a więc każdego z nas. Naśladowanie Boga i kierowanie się miłosierdziem - miłością miłującą jest jednocześnie tak proste i tak trudne. Czy wykonalne? Chyba tak - dowodzą tego dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gorzowie Wlkp.
We wrześniu dzieci zrobiły gazetkę nt.: "Papież wśród nas". Było to przypomnienie pobytu Jana Pawła II i jego wezwania, aby dostrzec nad sobą wolę Boga i drugiego człowieka "brata", do czego potrzeba wyobraźni. Dopiero tak nakierowana postawa upoważnia nas do misji - przecież nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby poczuć się misjonarzem. Z pomocą idzie nam tu encyklika Veritatis splendor czyli blask prawdy, a szczególnie jej I rozdział pt.: "Nauczycielu, co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16) - jej typowo biblijny charakter odsyła nas do Pisma Świętego. Dzieci na katechezie pytały, a co my mamy czynić?! Tu padła podpowiedź ze strony środków masowego przekazu, gdzie akurat apelowano, iż dom Brata Alberta w Gorzowie Wlkp. ma ogromne potrzeby, gdyż przyjmuje coraz więcej podopiecznych. Na wcześniej postawione pytanie młodzieńca: "Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?" jak zwykle wrażliwe i o dobrych sercach dzieci odpowiedziały miłością czynną. Za zebrane pieniądze zakupiły pościel i prześcieradła (ok. 30 sztuk) i przekazały dla schroniska.
Cieszymy się, że taki potencjał dobra jest w dzieciach. Miejmy nadzieję, że dobra z nich wyrośnie młodzież, a dalej dojrzali w wierze chrześcijanie.

Grażyna Kowalewska

Gorzów Wlkp.

Według danych służb społecznych na terenie całego województwa status bezdomnego ma ponad 600 osób, dla których przygotowano ok. 560 miejsc noclegowych. O bezdomnych dobrze zadbały gorzowskie placówki charytatywne. Talerz ciepłej zupy i materac do spania znajdzie się dla każdego potrzebującego w Domu Pomocy im. Brata Alberta czy w Charytatywnym Centrum Pomocy Człowiekowi im. Jana Pawła II przy ul. Słonecznej. Centrum dysponuje też miejscami w ośrodku kolonijnym w Długiem nad jez. Lipie. Natomiast Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna przy ul. Armii Ludowej rozdaje darmowe posiłki w prowadzonej jadłodajni. Informacji o wolnych miejscach noclegowych oraz innych formach pomocy w kryzysie udziela bezpłatna infolinia prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta - telefon 0800-190-504 czynny jest całą dobę.

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej 17 listopada obchodziło święto patronalne bł. Karoliny Kózkówny. W tym dniu w kaplicy pw. bł. Karoliny Kózkówny w Domu Rekolekcyjnym "Emaus" w Zielonej Górze trzydziestu jeden kandydatów KSM złożyło na ręce Marcina Szczęsnego, prezesa Zarządu Diecezjalnego KSM uroczyste przyrzeczenia, że będą pracować nad sobą, aby móc całym życiem służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobrze ludziom, być dobrym człowiekiem. Następnie została odprawiona uroczysta Msza św. celebrowana przez ks. Roberta Patro - diecezjalnego duszpasterza młodzieży. Na zakończenie Mszy św. został odśpiewany Hymn KSM.

Duszpasterstwo zdrowia

16 listopada w Zielonej Górze odbyła się IV Sesja Duszpasterstwa Zdrowia naszej diecezji. Rozpoczął ją bp Paweł Socha konferencją pt. "Potrzeba wyobraźni miłosierdzia", nawiązując do przesłania Ojca Świętego z krakowskich Błonii. Następnie diecezjalny duszpasterz chorych - ks. Janusz Malski SOdC przedstawił program i organizację XI Światowego Dnia Chorego, który przebiegać będzie pod hasłem "Dar świadectwa" oraz diecezjalnej pielgrzymki chorych do Rokitna, która odbędzie się w pierwszą niedzielę września 2003 r. Swoimi planami rocznej pracy podzielili się także odpowiedzialni za poszczególne grupy duszpasterskie: ks. Ryszard Walner mówił o pracy z głuchoniemymi, ks. Tadeusz Szewczyk nt. niewidomych, s. Michaela Rak o pracy w hospicjum, ks. Janusz Malski o pracy z niepełnosprawnymi, a ks. Jacek Błażkiewicz i o. Jan Sporniak o posłudze kapelana szpitalnego. Podczas sesji dokonano także krótkiej prezentacji aktualnego stanu ruchów i stowarzyszeń działających na rzecz chorych i niepełnosprawnych. Ruch "Wiara i Światło" zaprezentowała Jolanta Życzkowska, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Tęcza" - Maria Mikuła, Warsztaty Terapii Zajęciowej - Jadwiga Paliga, Centrum Ochotników Cierpienia - Stanisław Rodzeń, Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy - dr Elżbieta Skalska. Całość poprowadził diecezjalny duszpasterz zdrowia ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz.

Jednym zdaniem

14 listopada w Katolickim Centrum Studenckim "Parakletos" w Słubicach ks. Tomasz Gierasimczyk odprawił Mszę św. akademicką połączoną z wypominkami za zmarłych.

15 listopada został powołany kolejny oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w naszej diecezji przy parafii pw. św. Henryka w Sulęcinie.

W dniach 15-17 listopada bp Adam Dyczkowski przeprowadził wizytację parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie.

W dniach 15-17 listopada w Szprotawie odbyły się X Ogólnopolskie Spotkania Grup Śpiewaczych "Ziemia i Pieśń".

16 listopada bp diecezjalny Adam Dyczkowski poświęcił kościół pw. św. Józefa w Żarach.

17 listopada w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze odbyło się spotkanie rejonowe animatorów Ruchu Światło-Życie.

17 listopada w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie odbył się koncert zorganizowany w ramach X Spotkań z Kulturą Łemkowską, podczas którego m.in. wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera" z Legnicy i grupa folkowa "Horpyna" z Olsztyna.

18 listopada w Zespole Szkół Katolickich w Zielonej Górze zorganizowano Szkolny Dzień Kultury. Odbył się on w ramach Autunaliów 2002 - przeglądu kulturalnego uczniów szkół średnich. Zamiast lekcji uczniowie wzięli udział w szkolnych warsztatach kulturalnych.

19 listopada w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św., podczas której dziękowano Bogu za wybór nowego prezydenta Zielonej Góry oraz modlono się o potrzebne łaski na czas sprawowania tej funkcji dla Bożeny Ronowicz. Homilię wygłosił ks. Eugeniusz Jankiewicz, diecezjalny duszpasterz osób odpowiedzialnych za życie społeczne.

Zaproszenia

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza 3 grudnia o godz. 19.00 na spotkanie z bp. Adamem Dyczkowskim, który będzie mówił na temat apelu Ojca Świętego o miłosierdzie.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu zaprasza 6 grudnia na kolejną noc fatimską piętnastej Nowenny Fatimskich Nocy Pokutnych. Rozpoczęcie nabożeństwem różańcowym o godz. 20.00.

3 grudnia o godz. 18.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. odprawiona zostanie Msza św. z modlitwą o uzdrowienia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do ... Marka Pietrzaka

2021-06-12 21:08

[ TEMATY ]

wywiad

5 pytań do...

Twitter

O zaangażowaniu terytorialsów w walkę z Covid19: jak sami przeszli ten trudny czas? o kształtowaniu postaw proobronnych o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” płk. Marka Pietrzaka, Rzecznika Wojsk Obrony Terytorialnej

Piotr Grzybowski: Panie Pułkowniku, zacznę od - w dalszym ciągu tematu numer jeden - pandemii Covid 19, na szczęście wygasającej, w walkę z którą były włączone Wojska Obrony Terytorialnej. Czy zrobili już Państwo bilans swojego zaangażowania?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję