Reklama

Kaława

Skarby naszej parafii

Najprostsza, a zarazem najtrudniejsza, bliska starcom i dzieciom, jest siłą chorych i sportowców, odmawiana w kościołach i na placach zabaw, w samotności i na antenie radiowej czy telewizyjnej. Jest kołysanką na ustach matki usypiającej niemowlaka i jak testament w sercu umierającego przyjaciela. Szkoła życia i wytchnienie przy pracy, ukochana przez całe Niebo, a znienawidzona przez szatana... - to oczywiście modlitwa różańcowa. "Od zawsze" odmawiana w rodzinach, a coraz częściej praktyka codziennej modlitwy powraca do wspólnot parafialnych zwanych Żywym Różańcem. Choć ich obecność jest zauważalna, cicha i pokorna, to jednak moc mają ogromną. A my dopiero w Niebie dowiemy się, ile zawdzięczamy ich wstawiennictwu.

Dzieci i młodzież z parafii pw. św. Mikołaja w Kaławie w roku 2001 utworzyły sześć Szkolnych Kółek Różańcowych, które nazywane są Różami Maryi. Chciały bowiem odpowiedzieć pozytywnie na wielokrotne orędzie Matki Bożej skierowane do całego świata, która zachęcała do odmawiania Różańca, gdyż ta modlitwa ma ogromną moc w walce ze złem. Tak właśnie było w Fatimie, Lourdes, La Salette. Również nasz Rodak, Jan Paweł II w czasie swych apostolskich pielgrzymek po świecie nie rozstaje się z różańcem. Z każdego miejsca prosi, abyśmy byli wytrwali w odmawianiu Różańca, zarówno w zgromadzeniu kościelnym, jak i gronie rodzinnym. Podkreśla także, że jest to jego codzienna i umiłowana modlitwa, cudowna w swej prostocie i głębi. W naszej parafii dzieło Róż Maryjnych rozkrzewił ks. Jan Hübner, zachęcając uczniów z klas II-VI. Spotkało się ono także z wielką aprobatą dyrektora szkoły Czesława Staszyńskiego.
W tym roku szkolnym i katechetycznym inicjatywę ks. Jana przejął ks. Krzysztof Kobiela, który obecnie jest opiekunem Szkolnych Kółek Różańcowych i utworzył jeszcze dodatkową siódmą Różę. Wśród Róż Maryi patronują święci: Jan Bosko, Dominik Savio, Matka Boża Wspomożycielka Wiernych, Franciszek Salezy, Maria Dominika Mazarello, Laura Vicuňa oraz św. Krzysztof. Do Szkolnych Kółek Różańcowych należy: 48 dziewcząt i 57 chłopców. Spotkania członków kółek Różańca odbywają się raz w miesiącu, a także w ramach katechezy.
Dzieci i młodzież bardzo cieszą się, że odmawiając Różaniec mogą rozważać tajemnice z życia Jezusa i Maryi, które ściśle związane są z naszą historią zbawienia. Ich radości i smutki, a także słowa i sposób działania jest dla nas wszystkich szkołą życia, wskazówką, jak mamy postępować w różnych okolicznościach naszego społecznego życia. Przesuwając w palcach paciorki różańca, wypowiadamy wszyscy słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od wojej krewnej św. Elżbiety. Ojcze nasz jest przecież modlitwą, której nas nauczył sam Pan Jezus. Kiedy odmawiamy poszczególne tajemnice Różańca św., wyrażamy w nich także naszą wdzięczność i miłość, a przede wszystkim z ufnością prosimy, abyśmy i my umieli, jak oni pięknie żyć i wypełniać wolę Bożą. Jednocześnie w tym samym czasie nasze serca mogą objąć pomocą wszystkie sprawy, czyny osobiste i bliźnich oraz życie poszczególnych jednostek, rodzin, naszej ojczyzny, parafii i całego Kościoła Chrystusowego. Z tego wynika, że modlitwa różańcowa jest dla Maryi szczególnie miła, a dla człowieka bardzo skuteczna.
Wdzięczność naszą kieruję w stronę Najwyższego Boga za dar, jaki nasza parafia otrzymała z otwartości serc dzieci i młodzieży skierowanej na problemy bliźnich. Róże Maryjne stworzyły niezwykłe duchowe zaplecze. One zakwitły po to, aby przyjąć odpowiedzialność za ewangelizację. Na pewno każdy z nas ma w domu różaniec i kilka minut czasu. Zachęcam, by włączyć się w dialog przyjaźni z Bogiem, aby mieć swój udział w zapleczu modlitewnym - najcenniejszym skarbie całego Kościoła powszechnego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy w najbliższy piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2021-06-07 09:24

[ TEMATY ]

post

wstrzemięźliwość

pixabay.com

W piątek, 11 czerwca, z racji na uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Każda uroczystość znosi obowiązek zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dlatego z uwagi na to, że uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada w piątek, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa.

CZYTAJ DALEJ

Dwóch pro-liferów przejdzie ponad 3 tys. km z Jasnej Góry do Fatimy

2021-06-11 17:53

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Fatima

Adobe.Stock

Przed nimi ponad 3 tys. km i 92 dni pieszej wędrówki. Dziś z Jasnej Góry do Fatimy wyruszyło dwóch pątników: Marek Grygierek i Mariusz Piotrowski. Trud pielgrzymki ofiarują jako wotum dziękczynne za ograniczenie aborcji w Polsce. Pielgrzymi pragną dalej prosić Maryję o ocalenie wszystkich dzieci przed aborcją.

Marek Grygierek pochodzi z Jastrzębia-Zdroju, na co dzień pracuje w kopalni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

CZYTAJ DALEJ

Przegląd "Niedzieli Wrocławskiej" na 13 czerwca 2021

2021-06-12 16:35

Niedziela

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję