Reklama

Łagiewniki: szansa dla świata

Aż dziw, że pod tymi tragediami ludzkość dotychczas się nie z (a) łamała. W żadnym innym stuleciu nie doznała ona tak szybkiego rozwoju cywilizacyjnego oraz technicznego, jak w XX wieku. Nie dojrzała jednak do tego, gdyż równocześnie w tym samym stuleciu ludzie w nieznanych dotąd wymiarach zaczęli się wzajemnie i bezwzględnie niszczyć. Powszechnie znane są zbrodnie niemieckie powiązane z ideologią hitlerowską, równie bezduszny okazał się komunizm, zresztą nie tylko w Rosji. W imię czerwonego mitu równości dyktator Pol Pot w Kambodży wyciął w pień 25 proc. swoich obywateli! Ludobójstw, masowych zbrodni i niebywale krwawych wojen doznał cały świat. Skąd miał przyjść ratunek?
W krakowskich Łagiewnikach Chrystus w duszy prostej siostry zakonnej rozpalił płomień nadziei. Można zapytać, co by było, gdyby ta młodziutka siostra Faustyna Kowalska z dziecięcą ufnością nie otworzyła się całym swoim bytem na rolę sekretarki Bożego Miłosierdzia. W swoim dzienniczku zanotowała: „W Starym Zakonie - mówi Jezus do swej «sekretarki» - wysyłałem proroków do ludu swego z gromami. Dziś wysyłam ciebie do całej ludzkości z moim miłosierdziem. Nie chcę karać zbolałej ludzkości, ale pragnę ją uleczyć, przytulając do swego miłosiernego serca” (Dz. 1588)
Wiadomo jednak, że pacjent - a szczególnie tak niepokorny pacjent, jakim jest człowiek - lekarstwa przyjmuje z oporem. I tak też siostra Faustyna musiała pokonać różne przeciwności losu i środowiska, aby światu przekazać orędzie Bożego Miłosierdzia. Największy jego czciciel, jak się miało po latach okazać, w chwili śmierci siostry Faustyny miał dopiero 17 lat - Karol Wojtyła. Zarówno jako zwykły kapłan, potem metropolita krakowski, jak i później w roli Namiestnika Chrystusa pomógł rozpowszechnić Boże Miłosierdzie na cały świat. Zwieńczeniem tej misji była konsekracja bazyliki Bożego Miłosierdzia, której 17 sierpnia 2002 r. dokonał sędziwy już papież Jan Paweł II w krakowskich Łagiewnikach.
Dziesięć lat później z okazji okrągłej rocznicy wydawnictwo Biały Kruk wspólnie z łagiewnickim sanktuarium przypomina wiernym o tym doniosłym wydarzeniu i o historii, która umożliwiła powstanie tego sanktuarium, które dzisiaj należy do największych na świecie i rocznie jest odwiedzane przez ponad półtora miliona pielgrzymów! W albumie „Łagiewniki. Szansa dla świata” ks. prał. Franciszek Ślusarczyk w dwóch ciekawych esejach przedstawia życiorys siostry Faustyny i jej całkowite oddanie Chrystusowi i Bożemu Miłosierdziu, a także historię samego sanktuarium i wybitną w niej rolę dwóch krakowskich biskupów - kard. Karola Wojtyły i kard. Franciszka Macharskiego.
Całości towarzyszą wyjątkowo nastrojowe zdjęcia mistrza fotografii Adama Bujaka, który pozwala tym, którzy jeszcze nie byli w krakowskim sanktuarium, poczuć jego wyjątkową atmosferę, a tym, którzy już odwiedzili Chrystusa Miłosiernego, nigdy o nim nie zapomnieć. Krakowski artysta, który Łagiewniki odwiedzał jeszcze jako dziecko, gdy nikt nie myślał, że powstanie tu potężna świątynia, ukazuje nie tylko samą bazylikę i wszystkie jej kaplice, ale przede wszystkim wiernych z całego świata, w tym dwóch papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI. W książce czuje się atmosferę głębokiej modlitwy. Czuje się nadzieję, z jaką przybywają tu pielgrzymi. Bogate podpisy pod pięknymi zdjęciami przybliżają zarówno historię kultu Bożego Miłosierdzia, jak i samych Łagiewnik.
We Wstępie zaś bp Jan Zając, rektor sanktuarium, podkreśla wagę owej publikacji, pisząc: „Boże Miłosierdzie, przypomniane światu przez św. Siostrę Faustynę w 1. połowie XX wieku i przekazane całej ziemi przez Papieża z Krakowa na przełomie tysiącleci, stało się dla współczesnego pokolenia prawdziwym źródłem nadziei. Na pożegnanie swojej Ojczyzny Jan Paweł II mówił przed odlotem z Balic: «Niech światła padające z wieży łagiewnickiej świątyni, które przypominają promienie z obrazu Jezusa Miłosiernego, rzucają duchowy blask na całą Polskę: od Tatr do Bałtyku, od Bugu do Odry i na cały świat!» (19 VIII 2002)”.
W nawiązaniu do tych słów należy także zrozumieć tytuł książki; „Łagiewniki. Szansa dla świata”. Przez św. Faustynę i bł. Jana Pawła II Chrystus dał ludzkości do ręki narzędzie, które jest w stanie spajać bliźnich, zażegnać konflikty i zapobiec tragediom. Czy z niego skorzystamy? To zależy od nas. Niestety jednak zabrakło już między nami tego, który nam zawsze o tym przypominał. Muszą zatem upominać się inne głosy. A jednym z nich jest właśnie ta piękna i wartościowa książka.

* * *

Rabat dla czytelników „Niedzieli”

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, to naprawdę opłaca Ci się zamówić album „Łagiewniki. Szansa dla świata” bezpośrednio w Białym Kruku. Otrzymasz wówczas specjalny rabat 15 proc., a przy zamówieniu 2 lub więcej egz. nawet 20 proc.! Lepiej się jednak pospieszyć, bo oferta jest ważna tylko do wyczerpania nakładu.
Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami tel.: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-19.
Można też zamówić faksem: (12) 254-56-00 lub dystrybucja@bialykruk.pl.

„Łagiewniki. Szansa dla świata”, fotografie: Adam Bujak, wprowadzenie: bp Jan Zając, tekst: ks. Franciszek Ślusarczyk, wydawnictwo Biały Kruk, 176 str., 20,5x25 cm, kreda błyszcząca 150 g, oprawa twarda lakierowana, obwoluta, osobne wersje językowe: polska, angielska, niemiecka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-03 10:43

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29

[ TEMATY ]

książka

Biały Kruk

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk.

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję