Reklama

Turystyka

W krainie Andersena i Wikingów

Często wybieraną opcją wydłużenia wycieczki promowej do Szwecji jest możliwość udania się autokarem z Malmö do Kopenhagi przez niedawno wybudowany nowoczesny most. Zarówno duńska stolica, jak i wyspa Bornholm są często odwiedzane przez polskich turystów. Szczególnie ostatnie miejsce jest łatwo dostępne dzięki niedalekim rejsom z Polski. Od połowy sierpnia statki mają niższe ceny biletów, co w połączeniu ze zwiedzaniem objazdowym wyspy stanowi bardzo atrakcyjną ofertę

Niedziela Ogólnopolska 35/2012, str. 34-35

[ TEMATY ]

ciekawe miejsca

ANDRZEJ BUCIOR

Most Öresundsborn, łączący Szwecję z Danią, jest dużą atrakcją turystyczną

Most Öresundsborn, łączący Szwecję z Danią, jest dużą atrakcją turystyczną

Zacznijmy od stolicy. Długi na 8 km most Öresundsbron nad cieśniną Sund łączy Szwecję z Danią, a dokładniej - Malmö z Kopenhagą. Całkowite połączenie ma długość 16 km, z czego pozostałe 4 km położone są na sztucznej wyspie, a 4 km przebiegają w tunelu pod wodą. Mimo że przejazd jest płatny, to stanowi dobry sposób na szybkie pokonanie dzielącej odległości i jest wielką atrakcją turystyczną. Dania jest najgęściej zaludnionym krajem skandynawskim. Kopenhaga po zwiedzeniu południowej Szwecji stanowi dużą odmianę dla wycieczkowiczów. Dotrzeć można do tego miejsca nie tylko przez most od północy, od Szwecji, ale też od południa samochodem, pociągiem lub statkiem czy samolotem. Niektórzy potrafią dojechać rowerem lub autostopem… Szczególnie urocze jest centrum stolicy Danii, położonej na wyspach połączonych mostami, z wesołym miasteczkiem Tivoli i deptakiem Strřget.

Kopenhaga: Od baśni do realu

W Danii jest bardzo wielu odwiedzających gości, w sezonie letnim to wręcz tłumy turystów z całego świata. Pani Aleksandra Olsson od lat oprowadza polskie wycieczki po stolicy Danii i przyznaje, że dużo jest obcokrajowców, ale spotkać też można wielu mieszkających tu Polaków. Największym wzięciem wśród zwiedzających cieszą się: Zamek Królewski z wieloma stróżującymi, rosłymi gwardzistami, rozbudowane muzeum piwne Carlsberga, pomnik Syrenki Kopenhaskiej, pomnik Hansa Christiana Andersena i sklepiki przy centrum miasta wzdłuż ulicy Strřget. Popularna Syrenka, według pani Olsson, nie ma łatwego życia. Ta reklama i znak rozpoznawczy miasta miała dwa razy odpiłowywaną głowę i raz była wysadzana w powietrze. Jednak jako pamiątka w postaci figurek cieszy się tak samo wysokim wzięciem, jak podobizny słynnego baśniopisarza Andersena. Innego rodzaju pamiątką mogą być postacie wikingów, których odtworzone wioski można spotkać na terenie Danii. Organizowane są w nich pokazy, jarmarki i festyny. Foldery turystyczne opisują współczesnych potomków wikingów jako łagodnych, spokojnych i przyjacielskich.

Reklama

Bornholm - wyspa turystów

Często używanym środkiem lokomocji w Danii są rowery. W wielu miejscach tego kraju, podobnie jak w Szwecji, spotyka się zadbane stare samochody, pieczołowicie odrestaurowane i używane. Wyglądają interesująco i najwidoczniej cieszą się szacunkiem.
Chętnie odwiedzane są w Danii plaże, zarówno piaszczyste, jak i kamieniste. Wyjątkowo ciekawa, ze względu na bliskie położenie w stosunku do Polski, jest „turystyczna” wyspa Bornholm. „Turystyczna” dlatego, że zamieszkuje ją niewielka liczba ludności i spotyka się tam więcej gości, często odpoczywających na słonecznych tarasach przy miejscowych kafejkach, niż stałych mieszkańców. Poza Kopenhagą i słynnym Legolandem, właśnie tam najchętniej udają się Polacy zwiedzający Danię. Miejsce to jest licznie i chętnie odwiedzane przez turystów z pobliskich krajów, przeważnie spędzających urlopy w miejscowościach wypoczynkowych położonych nad morzem na „kontynencie”, i przy okazji chcących zobaczyć tę wyjątkową wyspę. Klimat jest tam cieplejszy, pogoda bardziej słoneczna i widoki niespotykane gdzie indziej. Dlatego wyspa nazywana jest perłą Bałtyku. Jakkolwiek Dania jest krajem nizinnym, krajobrazy nadmorskie Bornholmu są bardziej wzniesione i występują tu piękne klify - strome, często kamieniste wybrzeża lądu.

Z Polski do Danii

Z Polski najłatwiej tam dopłynąć z Kołobrzegu, Świnoujścia lub z innych portów. Rejs trwa kilka godzin, w zależności od miejsca, skąd się wypływa, i od wielkości fal. Na chętnych na wyspie czekają autokary, którymi za niewielką opłatą można objechać w ciągu jednego dnia cały Bornholm, wysiadając w najciekawszych miejscach i wysłuchując interesujących opowiadań przewodnika. Na Polaków czekają tłumacze. Niektórzy turyści wybierają się w podróż z rowerami lub wypożyczają je na miejscu, ponieważ na Bornholmie istnieje blisko 250 km ścieżek rowerowych biegnących przez najciekawsze i najpiękniejsze zakątki. Urokliwych miejsc jest wiele, a całe terytorium jest oazą ciszy i spokoju. Ruiny potężnego, XIII-wiecznego zamku Hammershus, okrągłe, oryginalne kościoły, piękne kamieniste i piaszczyste wybrzeża z klifami…

Kraj 400 wysp

Bornholm nazywa się też wyspą artystów: rzeźbiarzy, malarzy, projektantów biżuterii, ceramiki, szkła. Wiele pamiątek nowoczesnego rękodzieła z ceramiki i innych można zobaczyć i zakupić w licznych sklepach. Dla zwiedzających otwarte są warsztaty i galerie w małych miasteczkach: Gudhjem, Rřnne, Svaneke i Allinge-Sandvig, gdzie można podpatrzyć proces tworzenia obrazów, ozdobnego szkła czy rzeźb.
Gdy chodzi o wiarę, to większość Duńczyków (ok. 90 proc.) jest wyznania luterańskiego, ale praktykuje, niestety, niewielka ich część. Pozostali to przedstawiciele innych religii protestanckich, muzułmanie, nieliczni Żydzi i katolicy oraz kilka procent ateistów.
Królestwo Danii to piękna kraina, ponad 400 wysp oraz dwa autonomiczne terytoria zamorskie: Wyspy Owcze i Grenlandia. Mimo że Dania nie graniczy bezpośrednio z Polską przez ląd, ale przez morze, to zaprasza nas jako sąsiadów do bardzo wielu atrakcyjnych miejsc wypoczynkowych i do zwiedzania. Warto polecić i skorzystać z okazji, jeśli taka się nadarzy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Malbork: odkrycie na zamku krzyżackim

[ TEMATY ]

ciekawe miejsca

Julia A. Lewandowska

Niespodziewanego odkrycia dokonano podczas remontu kaplicy św. Anny na zamku krzyżackim w Malborku. W zasypanej gruzem nieznanej krypcie natrafiono na dwa szkielety, prawdopodobnie jezuitów.

Podczas prac remontowo-konserwatorskich natrafiono na nieznane dotąd pomieszczenie, które zasypane było gruzem. Prace poprzedziło badanie georadarowe, które pokazało, że pod posadzką znajduje się niewielkie pomieszczenie – mówi Bernard Jesionowski, kustosz Muzeum Zamkowego w Malborku. Po usunięciu posadzki i usunięciu gruzu natrafiono na szczątki dwóch osób.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy my uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Most gorących serc

2022-12-07 20:55

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

    Rycerze Kolumba to MOST łączący tych, którzy potrzebują i tych, którzy pragną pomagać, a nie bardzo wiedzą jak.

    - Biorąc pod uwagę aktualną sytuację wojenną na Ukrainie i cierpiących wskutek działań wojennych, uruchomiliśmy MOST GORĄCYCH SERC pragnących pomóc tym, którzy niewinnie cierpią - mówi Paweł Put - Wielki Rycerz Rady 14001 RK im. Matki Bożej Ludźmierskiej. I dodaje: - Jako Rycerze Kolumba pozyskaliśmy stosowne środki od naszych braci zza Wielkiej Wody na zakup żywności. Parafianie z Ludźmierza, dzieci i młodzież z ludźmierskich szkół, Ochotnicza Straż Pożarna z Krauszowa i Ludźmierza i Rycerze Kolumba, 15 lektorów z Działu, odpowiadając na niedzielny apel ks. proboszcza Jerzego Filka przybyli do sali konferencyjnej w Domu pod Tęczą - (ponad 50 osób), by pakować paczki. Trzeba ich spakować 2100, do każdej włożyć 22 produkty spożywcze długoterminowe. Następnie zostaną one przewiezione do Łańcuta, a stamtąd odjadą za naszą wschodnią granicę. W sumie łączna wartość darów to 280 tys. zł. A nie jest to jeszcze ostatnie słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję