Reklama

Parafia św. Maksymiliana we Włocławku

Poświęcenie świątyni

Niedziela włocławska 48/2002

Każdy kościół obchodzi w roku dwa dni szczególnie uroczyste: swojego patrona i rocznicę poświęcenia. Dzień poświęcenia kościoła jest dniem jego oddania na wyłączną własność i służbę Bożą. Takie uroczyste wydarzenie o wymiarze historycznym dla parafii odbyło się 27 października br. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego we Włocławku.
Świątynia jest młoda, nie ma nawet dwudziestu lat.
2 lipca 1982 r. władze wydały pozwolenie na jej budowę na nowym osiedlu Południe. Ówczesny ordynariusz włocławski Jan Zaręba 11 czerwca 1983 r. specjalnym dekretem erygował świątynię na prośbę ks. Leszka Tokarskiego, pierwszego proboszcza nowo powstałej parafii. W tym samym roku Ksiądz Biskup poświęcił krzyż i ziemię pod budowę kościoła oraz tymczasową kaplicę w drewnianym baraku. Rozpoczęło się wznoszenie murów.
Na pierwszą Pasterkę, odprawioną przez nowego biskupa - Bronisława Dembowskiego, już pod dachem budującej się świątyni parafianie przyszli w grudniu 1992 r. Budowa trwała przez następne lata z wielkim trudem, opłaconym przedwczesną śmiercią proboszcza ks. Leszka Tokarskiego w 1998 r.
Do uroczystości poświęcenia kościoła wierni przygotowali się w czasie całotygodniowych renowacji misji św. prowadzonych przez ojców paulinów z Torunia. Do bp. B. Dembowskiego przybyłego w niedzielne przedpołudnie do kościoła św. Maksymiliana słowa powitań skierowali: przedstawiciel wspólnoty Stanisław Derdziak, dzieci wręczające kwiaty oraz proboszcz parafii - ks. dr Lesław Politowski, który powiedział m. in.: "Ze wzruszeniem proszę Księdza Biskupa o poświęcenie świątyni i naznaczenie krzyżem świętym".
Następnie rozpoczęła się Msza św. sprawowana przez Pasterza diecezji w koncelebrze z ks. inf. Leonardem Urbańskim - kanclerzem Kurii Biskupiej i ks. prał. Stanisławem Waszczyńskim - proboszczem parafii katedralnej. Ponadto w Eucharystii współuczestniczyli biskup senior Czesław Lewandowski, ks. inf. Witold Bura oraz dziekani: ks. prał. Kazimierz Grabowski i ks. prał. Teodor Lenkiewicz.
Po liturgii Słowa nastąpił obrzęd poświęcenia kościoła, którego dokonał bp Dembowski, najpierw święcąc wodę, później mury i zgromadzonych wiernych, którzy modlili się śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych. Udział orkiestry kościelnej, chóru i kantorki Małgorzaty Kurczaby oraz Eucharystycznego Ruchu Młodych uświetnił uroczystość.
W okolicznościowym kazaniu Pasterz diecezji wspomniał pierwszego budowniczego i organizatora parafii - proboszcza ks. Leszka Tokarskiego, a także złożył podziękowanie obecnemu proboszczowi ks. Lesławowi Politowskiemu, który buduje dwie świątynie - materialną i duchową. Kościół jest obrazem wspólnoty wierzących, którzy mają się wzajemnie wspierać wobec bezrobocia we Włocławku i wielu innych trudności. "Pamiętajcie o miłości - to ostatnie słowa św. Maksymiliana przed aresztowaniem, które skończyło się oddaniem życia w bunkrze głodowym za współwięźnia w Oświęcimiu" - powiedział bp Dembowski.
W asyście Księdza Proboszcza i diakonów Pasterz diecezji dokonał namaszczenia ścian olejem świętym w dwunastu miejscach oraz ołtarza, będącego symbolem Chrystusa namaszczonego przez Boga Ojca. "Niech nasza modlitwa wznosi się jak kadzidło i promieniuje miłością Chrystusa" - tym słowom bp. Czesława Lewandowskiego towarzyszyło okadzenie ołtarza, całej świątyni i wiernych, po czym ołtarz nakryto białym obrusem, kościół oraz ołtarz zostały rzęsiście oświetlone, co symbolizowało fakt, że Chrystus jest światłością świata.
Po Mszy św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony z ołtarza do tabernakulum, gdzie zapłonęła wieczna lampka - znak obecności Chrystusa wśród nas. Natomiast u Stóp Pana biel i czerwień kwiatów miała jednoznaczną wymowę - symbolizowała polskość. Słowa podziękowania i kwiaty na ręce Księży Biskupów i kapłanów, m.in. Księdza Proboszcza oraz wikariuszy: dawnych i obecnych złożyła w imieniu parafian Maria Derdziakowa. Nie zabrakło też wdzięcznych słów wspomnienia o ks. Leszku Tokarskim. Natomiast proboszcz - ks. dr Lesław Politowski wyraził podziękowanie m.in. pod adresem realizatorów myśli architektonicznej: Jerzego Kociołowicza, wieloletniego budowniczego - dr Józefa Strzeleckiego, autorów wystroju wnętrza: Stanisława Mystka (rzeźby) oraz Stanisława Janiszewskiego (mozaiki). Ponadto Ksiądz Proboszcz podziękował wielu parafianom, którzy przez prawie 20 lat wspomagali budowę kościoła modlitwą, bezinteresowną pracą i ofiarnością.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prowincjał krakowskich jezuitów: powierzmy się Najświętszemu Sercu Jezusa

Przychodzimy z naszymi problemami i grzechami, z ufnością i miłością, aby wyrazić wdzięczność, ze skruchą przeprosić za nasze grzechy i zadośćuczynić duchowo naszą miłością za rany zadane Sercu Jezusa, Jego Kościołowi i sobie nawzajem - powiedział w piątek w krakowskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa o. dr Jarosław Paszyński. Prowincjał krakowskich jezuitów zaapelował przy tym: "Powierzmy się Najświętszemu Sercu Jezusa". Uroczystej Mszy św. przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, a zebrani na niej polscy biskupi w imieniu narodu dokonają po 100 latach odnowienia Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

W krakowskiej bazylice oprócz członków Episkopatu i nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, zgromadzili się członkowie żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych, krakowskie duchowieństwo oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Biskupi o aktualnych kwestiach Kościoła w Polsce

2021-06-12 16:08

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum” – to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W pierwszym dniu obrad, przypadającym w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi ponowili Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję