Reklama

Obłóczyny 15 alumnów w WSD

"Przyobleczcie pełną zbroję Bożą!"

Niedziela włocławska 48/2002

Są takie dni w życiu, kiedy pełni niecierpliwości zdajemy się czegoś oczekiwać. Napełnia nas wtedy ogromna radość, ale także i niepewność. Obok spokojnego oczekiwania idzie w parze chęć jak najszybszego przeżycia tego, na co z utęsknieniem wyczekujemy. A czekać można na dzień imienin, urodzin, na upragniony wyjazd, na spotkanie, na dzień ślubu, na moment święceń kapłańskich czy profesji zakonnej...
W seminaryjnym życiu jest taki dzień, w którym alumn trzeciego roku zdejmuje krawat, marynarkę i zakłada sutannę, która ma stać się od tej chwili czytelnym symbolem nowego człowieka. Przyoblekając sutannę, ubiera się zarazem w "pełną zbroję Bożą", dzięki której będzie "mógł się ostać wobec podstępnych zakusów diabła". Stanie wtedy jako czytelny świadek Chrystusa wobec świata "z przepasanymi prawdą biodrami", "z obleczonym pancerzem, którym jest sprawiedliwość" oraz będąc obutym "w gotowość głoszenia dobrej nowiny o pokoju" (por. Ef 6, 10-15).
Uroczysta Msza św. z obrzędem obłóczyn miała miejsce 30 października br. w bazylice katedralnej. Sutannę przywdziało 15 alumnów trzeciego roku WSD we Włocławku: Robert Dynakowski - parafia Zaduszniki, Arkadiusz Kamiński - Brześć Kujawski, Tomasz Kleczewski - Młodojewo, Bartłomiej Kozłowski - Kikół, Tomasz Malinowski - Korczew, Marcin Matynka - Kłóbka, Łukasz Płóciennik - Białków Kościelny, Marcin Romanowski - Konin, św. Wojciecha; Michał Skowroński - Kazimierz Biskupi, Marcin Topolski - Grzegorzew, Marcin Walka - Zbrachlin, Marcin Wasielewski - Kowal, Bartłomiej Wiśniewski - Włocławek, św. Józefa; Łukasz Wysocki - Tuliszków, Karol Zając - Grzegorzew.
Celebracji liturgicznej, podczas której księża moderatorzy, profesorowie, alumni, rodzice, krewni oraz zaproszeni goście prosili Boga o umocnienie na drodze powołania alumnów mających przywdziać szatę duchowną, przewodniczył bp Stanisław Gębicki, a homilię wygłosił ks. Stanisław Jankowski SDB. Wspólna modlitwa zgromadzonych w katedrze włocławskiej koncentrowała się na tym, aby sutanna była dla nowo obłóczonych jeszcze większą zachętą, aby "coraz mocniej przyłożyć ręce do pługa na Bożej roli i nie oglądać się wstecz", oraz by wytrwale naśladując Chrystusa, stali się kiedyś godnymi głosicielami i sługami Bożych tajemnic. Podkreślał to w homilii ks. S. Jankowski, wykazując, że już "w sakramencie chrztu zwlekliśmy z siebie dawnego człowieka z jego uczynkami, a przyoblekliśmy się w nowego człowieka, który według Boga jest stworzony w sprawiedliwości i prawdziwej świętości", że przyoblókłszy się w Chrystusa, staliśmy się kimś jednym w Chrystusie. Ukazał to na przykładzie starotestamentalnego Józefa oraz przypowieści o zaproszonych na ucztę. Kaznodzieja zachęcał też nowo obłóczonych do posiadania marzeń, żywienia ideałów, nie tylko tych, aby "zostać księdzem", ale by "pozwolić się prowadzić Duchowi Bożemu tymi drogami, które Ojciec wyznaczył, a Syn przetarł jako Założyciel Kościoła i Najwyższy Kapłan". Na zakończenie homilii prosił, aby Pan i Mistrz ich powołania kapłańskiego umocnił ich wolę, aby czynili postępy na drodze ku kapłaństwu, aby się rozwijali duchowo, wzrastali w łasce u Boga i u ludzi. Życzył im także, aby uroczystość obłóczyn była szczęśliwym początkiem ich posługiwania w szeregach powołanych uczniów i apostołów Chrystusa.
Po homilii miał miejsce obrzęd obłóczyn oraz błogosławieństwo nowo obłóczonych. W słowie skierowanym do alumnów po modlitwie po Komunii św. Ksiądz Biskup podkreślił, że tego dnia każdy z nich uczynił krok ku Chrystusowemu kapłaństwu, które wymaga odwagi w głoszeniu współczesnemu światu orędzia o zbawieniu i wskazywaniu na Chrystusa jako Drogę, Prawdę i Życie.
Każda uroczystość obłóczyn napełnia zgromadzonych na Liturgii wzniosłymi nastrojami i uczuciami. Ważne jest jednak to, aby nie stały się one tylko przedstawieniem w trakcie seminaryjnych studiów. Bo uniesienia i nastrój chwili mogą szybko przeminąć, sutanna może stracić swój wyjątkowy charakter, a przecież pozostaje jeszcze wierność danemu słowu wobec wspólnoty Kościoła oraz perspektywa radości wynikającej ze służenia ludowi Bożemu w kapłaństwie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłani od bł. Jana Beyzyma

2021-06-12 08:42

[ TEMATY ]

Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

jubilaci

Przemysław Korczak

W związku z trwającym w Kościele Rokiem św. Józefa jednym z kościołów stacyjnych w naszej archidiecezji jest kaplica w Niższym Seminarium Duchownym jako szczególne miejsce modlitwy o nowe powołania.

Od 70 lat ta intencja bliska jest wszystkim uczniom tej szkoły, którzy w modlitwach nie zapominają również o kapłanach, pełniących swoją posługę. Jednym z elementów wychowawczych w niższym seminarium są spotkania alumnów z kapłanami, które odgrywają istotną w drodze pielęgnowania zalążków powołania.

CZYTAJ DALEJ

Promocja Ceremoniarzy i Lektorów

2021-06-12 12:38

ks. Łukasz Romańczuk

Ceremoniarze wraz z ks. bp. Jackiem Kicińskim

Ceremoniarze wraz z ks. bp. Jackiem Kicińskim

W Kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim odbyła się promocja ceremoniarzy i lektorów dla parafii Archidiecezji Wrocławskiej.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński CMF. Całą uroczystość przygotował Diecezjalny Opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Łukasz Piłat wraz z klerykami Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchowne we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Wpatrzeni w "ideał miłości" - pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2021-06-12 17:40

ks. Łukasz Romańczuk

Matka Boża Osobowicka

Matka Boża Osobowicka

Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka pielgrzymowali po raz 29., z kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu na Święte Wzgórze na wrocławskich Osobowicach, gdzie znajduje się kaplica pw. Nawiedzenia NMP.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 9:30. Pielgrzymi, idąc do miejsca, gdzie czczona jest Matka Boża Osobowicka przeszli m.in. przez Most Milenijny. W trakcie drogi odmówiona została modlitwa różańcowa. Po przyjściu na miejsce pątnicy odprawili Drogę Krzyżową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję