Reklama

Mazowsze

O powinnościach względem Ojczyzny

Miejscowość Mazowsze wymieniana jest w historii już w 1228 r., a istnienie parafii potwierdzają wzmianki w dokumentach z 1412 r. Od 100 lat w Mazowszu stoi kościół neogotycki pw. św. Marcina. Jest to kościół jednonawowy, z kaplicami po bokach, oszkarpowany, z wieżą na froncie. Pierwotny kościół, drewniany, spłonął w 1864 r. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Marcina. Ku czci tego Świętego 11 listopada gromadzą się w Mazowszu bardzo liczni wierni na uroczystości odpustowe. Zdaniem duszpasterza parafii, ks. kan. Jana Markiewicza, doroczny odpust zawsze tak licznie gromadził wiernych, którzy św. Marcinowi polecali swoje i narodowe sprawy. Splendoru nadaje każdorazowo asysta i orkiestra.
W tym roku Sumę odpustową odprawił ks. prał. Marian Włosiński, który w homilii przypomniał, że we współczesnych modelach wychowania często zapomina się, że "Bóg jest wszelkim źródłem zasad moralnych i ostatecznym celem działań człowieka". Dlatego ludzie wierzący nie powinni zaniedbywać - również w szkole - chrześcijańskiego spojrzenia na sprawy wychowawcze. Program wychowania katolickiego stanowi niezwykle celną ripostę na dominujące w programach szkół trendy liberalizujące cały proces wychowania. W wychowaniu nie można przecież zrezygnować z takich pojęć, jak: dobro moralne, autorytet, wartości w imię spontaniczności i naturalności. Celebrujący Eucharystię zwracał uwagę, aby nie były to tylko puste pojęcia, o których będą się uczyli wychowankowie. Od tych młodych ludzi trzeba wymagać w praktyce. A najlepszym potwierdzeniem, budzącym niekłamany podziw u młodego człowieka jest osobiste świadectwo wychowawcy. Historia Ojczyzny dostarcza liczne wspaniałe przykłady. Dzień 11 listopada był zawsze dla milionów Polaków dniem szczególnym i ważnym, tak jak zawsze była ważna niepodległość. Nawet w okresie okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego terroru nie udało się go wymazać z kalendarza. Dzień ten skłaniał do zadumy i refleksji, przypominał, przestrzegał i pouczał. Dla nas był i pozostanie wielkim pytaniem, czy nie roztrwoniliśmy niepodległości, którą z takim trudem wywalczyli nasi praojcowie? Dzień ten uczy i dzisiaj, że będąc Kościołem, jesteśmy równocześnie obywatelami ziemskiego państwa. Mamy więc nie tylko prawo, ale i obowiązek przyczyniać się do jego pomyślnego rozwoju.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi ponowili Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

2021-06-11 19:50

[ TEMATY ]

Kraków

100‑lecie Aktu poświęcenia Polski

EpiskopatNews

- Stojąc wobec trudnych wyzwań dla Kościoła i Ojczyzny, z ufnością wołamy: "Otwórz nasze oczy, ulecz chore serca, obmyj to, co brudne, daj łaskę nawrócenia i pokuty! Jezu, uczyń nasze serca na wzór Serca Twego, abyśmy umieli tracić życie w służbie najbardziej potrzebującym, najsłabszym i bezbronnym" - tymi m.in. słowami biskupi zgromadzeni w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponowili po 100 latach Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Odczytał go na zakończenie Mszy św. przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Akt ten zostanie dziś ponowiony także we wszystkich parafiach w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Nagrano oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023

2021-06-11 20:16

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

hymn

ŚDM Lizbona

Logo ŚDM 2023

Logo ŚDM 2023

112 młodych wokalistów z całej Polski i 48-osobowa orkiestra nagrali w Krakowie oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023.

Utwór "Ha pressa no ar" ("Jest pośpiech w powietrzu") zaśpiewany po polsku zostanie po raz pierwszy zaprezentowany 24 lipca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, w 5. rocznicę otwarcia krakowskich ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Rozstrzygnięcie Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II

2021-06-12 13:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Kamila Kowalczyk

W Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie odbył się 11 czerwca finał V edycji konkursu poświęconego popularyzacji twórczości Wielkiego Papieża Polaka Jana Pawła II, patrona szkoły.

Konkurs wpisał się w jubileusz 60-lecia istnienia placówki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję