Reklama

Rok Wiary w Warszawie

Uroczysta inauguracja Roku Wiary w Warszawie odbędzie się 11 października w katedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wtedy też Rok Wiary zacznie się w całym Kościele powszechnym. Taki jest zamysł Benedykta XVI. Zgodnie z zaleceniem Papieża, poszczególne diecezje włączają się w te obchody.
W Kościele warszawskim, oprócz głównych Mszy św. w katedrach, 11 października będą odprawiane okolicznościowe Eucharystie oraz Nieszpory we wszystkich parafiach, tak aby każdy miał możliwość uczestnictwa. Uroczystościom będzie towarzyszyć obrzęd wniesienia do świątyni dokumentów soborowych oraz Katechizmu Kościoła katolickiego. Jako znak wiary księgi te zostaną wyeksponowane w widocznym miejscu i pozostaną tam przez cały rok.
- Specyfiką Roku Wiary w archidiecezji warszawskiej będą krótkie komentarze do credo, czyli do mszalnego wyznania wiary - mówi ks. Józef Górzyński, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii, odpowiedzialny za przygotowywanie materiałów na Rok Wiary w archidiecezji warszawskiej. Oznacza to, że podczas każdej niedzielnej Eucharystii, po kazaniu ksiądz przeczyta kilka zdań na ten temat, aby przybliżyć wiernym, co oznaczają poszczególne frazy modlitwy: „Wierzę w Boga”. W kościołach częściej kapłani będą spowiadać, być może też pojawią się dodatkowe miejsca całodziennej spowiedzi.
Rok Wiary ma być również okazją do pielgrzymowania. Z wielu parafii będą organizowane pielgrzymki do miejsc związanych z kultem świętych, np. do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
- Inicjatyw z pewnością będzie bardzo dużo, nie chodzi jednak tylko o to, by podejmować nowe działania, ale by nadać głębszy sens dotychczasowym - tłumaczy ks. Górzyński.
Rok wiary rozpocznie się 11 października 2012 r., w 50. rocznicę otwarcia Soboru Powszechnego Watykańskiego II, a zakończy się 24 listopada 2013 r., w uroczystość Chrystusa Króla. Jak czytamy w liście apostolskim Papieża pt. „Porta fidei”, „Rok Wiary ma przyczynić się do nawrócenia do Jezusa i do odkrycia wiary”, aby wszyscy członkowie Kościoła stali się w dzisiejszym świecie „wiarygodnymi i radosnymi świadkami zmartwychwstałego Pana” oraz zdobyli zdolność pokazania wielu poszukującym „bramy wiary”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Nazwał św. Jana Pawła II m.in. "bestią". Został skazany za obrazę uczuć religijnych!

2026-05-28 19:15

[ TEMATY ]

Kraków

św. Jan Paweł II

Agata Kowalska

Św. Jan Paweł II

Św. Jan Paweł II

Zgodnie z wyrokiem Sądu Rejonowego w Krakowie z 15 maja br. Franciszek Vetulani skazany został za obrazę uczuć religijnych i znieważanie Papieża Polaka. Archidiecezja krakowska publikuje komunikat dotyczący mężczyzny, który został skazany za obrazę uczuć religijnych poprzez „publiczne znieważenie (...) osoby Świętego Jana Pawła II”.

We wpisie, Franciszek Vetulani nazwał świętego m.in. "bestią", "najpodlejszym Polakiem", "kanalią" i "ojcem piekła kobiet", na dodatek jego kult określił "patologicznym".
CZYTAJ DALEJ

PILNE: Pożar zabytkowego Spichlerza w Olsztynie k. Częstochowy. Ponad sto lat historii w ogniu

2026-05-29 18:13

[ TEMATY ]

pożar

Archiwum restauracji

W piątkowe popołudnie wybuchł groźny pożar zabytkowego hotelu i restauracji „Spichlerz” w Olsztynie koło Częstochowy. Na miejscu trwa dramatyczna walka strażaków o uratowanie tego niezwykle cennego pomnika staropolskiej architektury drewnianej. Ogień zajął dach budynku.

Jak poinformował oficer dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, zgłoszenie o pożarze wpłynęło około godziny 16:45. Płonie około 20 metrów kwadratowych dachu obiektu. Sytuacja jest na tyle poważna, że do walki z żywiołem skierowano natychmiast znaczne siły – na miejscu działa obecnie aż 15 zastępów straży pożarnej. Strażacy robią wszystko, aby ogień nie rozprzestrzenił się na pozostałą część drewnianej konstrukcji.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV apeluje o wysłuchanie wołających o pokój

2026-05-30 20:16

[ TEMATY ]

modlitwa

Papież Leon XIV

Vatican Media

„Pokój staje się możliwy, gdy pragnie się wysłuchać wołania tych, którzy są go pozbawieni: niewinnych dzieci, zaniepokojonych matek i ojców, maltretowanych więźniów, uchodźców, osób cierpiących niezależnie od wieku. Wszyscy oni mają na ustach jedno słowo: pokój!” - powiedział papież Leon XIV na zakończenie modlitwy różańcowej przy Grocie Matki Bożej z Lourdes w Ogrodach Watykańskich.

„Będę słuchał tego, co Pan Bóg mówi: oto ogłasza pokój ludowi i swoim wyznawcom, którzy się zwracają ku Niemu swym sercem” (Ps 85 (84), 9). Słowa Psalmu dobrze towarzyszą naszej modlitwie różańcowej tego wieczoru, ponieważ wyrażają nadzieję, której potrzebę tak bardzo odczuwamy, zwłaszcza wobec trudności i przemocy naszych czasów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję