Reklama

Ze świata

Włochy

Pogrzeb kard. Carlo Marii Martiniego

Benedykt XVI skierował osobiste przesłanie na uroczystości pogrzebowe emerytowanego arcybiskupa Mediolanu, który zmarł 31 sierpnia w wieku 85 lat. Odczytał je w mediolańskiej katedrze specjalny wysłannik Ojca Świętego kard. Angelo Comastri. Papież podkreślił wielką miłość duszpasterską zmarłego purpurata, wrażliwego na wszystkie sytuacje, zwłaszcza najtrudniejsze, otaczającego swoją miłością ludzi zagubionych, ubogich i cierpiących. „Niech Pan, który prowadził kard. Carlo Marię Martiniego w całym jego życiu, przyjmie tego niestrudzonego sługę Ewangelii i Kościoła do niebieskiego Jeruzalem” - napisał Ojciec Święty.
Uroczystościom pogrzebowym, transmitowanym przez kilka stacji telewizyjnych, w tym przez kanał telewizji publicznej RAI Uno, przewodniczył obecny arcybiskup Mediolanu kard. Angelo Scola. W uroczystościach uczestniczyli też m.in. przedstawiciele włoskiego rządu z premierem Mario Montim, władze Lombardii i Mediolanu.

Z życia polonii kanadyjskiej

Jezus Miłosierny w Mississauga

W niedzielę 18 sierpnia br. obchodziła odpust parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mississauga. Na zaproszenie o. Janusza Błażejaka OMI przybył z Częstochowy przyjaciel wspólnoty bp Antoni Długosz, który głosił słowo Boże na każdej Mszy św. oraz celebrował uroczystą Sumę odpustową. W homilii wskazał na heroizm miłości i wiary św. Maksymiliana, którym powinien się charakteryzować każdy chrześcijanin, każdy człowiek wierzący. - Dziś akurat nie musimy być dosłownymi męczennikami, ale jesteśmy powołani także do męczeństwa - do męczeństwa białego, które czasem może być trudniejsze i bardziej wymagające, bo chodzi o świadectwo wiary we współczesnym świecie - mówił bp Długosz.
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego to największa polonijna parafia w Kanadzie, do której należy 13 tys. rodzin. Jej proboszcza o. Janusza Błażejaka OMI w posłudze duszpasterskiej wspomagają ojcowie oblaci: o. Marcin Rosiński, o. Paweł Nyrek i o. Wojciech Stangel.
Na zakończenie uroczystości odpustowej bp Długosz poświęcił pomnik Jezusa Miłosiernego w znaku „Jezu, ufam Tobie” i zawierzył obecnych wraz z całą parafią Miłosierdziu Bożemu. Pomnik jest darem serca parafian. O. Błażejak podziękował za dar pomnika, który stoi przy kaplicy wieczystej adoracji, gdzie wierni modlą się dniem i nocą. Zwrócił się z apelem, aby ufać Jezusowi, a nie ulegać trendom współczesnego świata.

Ks. Norbert Pikuła

Kamerun

Afrykański kongres katolików świeckich

Pod hasłem: „Być świadkiem Jezusa Chrystusa we współczesnej Afryce” odbył się w Kamerunie kontynentalny kongres katolików świeckich. Gospodarzem spotkania był Katolicki Uniwersytet Afryki Środkowej w Jaunde. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. afrykańscy hierarchowie z Kurii Rzymskiej. Na kongresie obecny był kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, która jest głównym organizatorem kongresu.
- Kongres pragnie przede wszystkim pogłębić w świeckich katolikach poczucie odpowiedzialności za misję Kościoła na wielkim kontynencie afrykańskim - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ryłko.

Reklama

Cudzysłów

Chciałbym, aby Europa była tworzona przez kraje wolne, posiadające własną tożsamość i autonomię, ale także solidarne. Wolne i solidarne.
Kard. Tarcisio Bertone

Ludzie

Kard. Philippe Barbarin

Prymas Galii kard. Philippe Barbarin ostrzegł przed „demokracją absolutną”, która chce zmieniać definicję kobiety, mężczyzny i małżeństwa. Kardynał zapewnił jednocześnie, że jest zwolennikiem demokracji, którą postrzega jako „najmniej zły” spośród ustrojów.
- Dobrze wiem, że parlament ma władzę, by zmienić ustawy definiujące sens małżeństwa, ale pytam, czy decydowanie o wszystkim, zmiana znaczenia słów są uprawnione. Kiedy monarchia stała się absolutną, zaczęła tracić głowę. (…) Mądrze czyni ta władza, która stawia sobie granice i potrafi kierować się rozsądkiem - zauważył metropolita Lyonu.
- Podobnie chcielibyśmy móc przerywać życie, ponieważ nie jest już warte przeżycia, ponieważ za dużo kosztuje, ponieważ zastanawiamy się, czemu ono służy. Odwołujemy się do pragnienia osoby, która chce sama siebie wyeliminować. Ale sąd osoby o swoim życiu nie może być odniesieniem absolutnym. Poza tym nie rozumiem, jak można wpisać do ustawodawstwa prawo do spowodowania czyjejś śmierci - wskazał kard. Barbarin.

Krótko

Barack Obama - urzędujący przywódca Stanów Zjednoczonych przyjął nominację Partii Demokratycznej na kandydata na prezydenta USA.

Dług publiczny USA osiągnął 16 bln dolarów. Limit zadłużenia USA wynosi 16,4 bln dolarów.

Iran podpisał umowę naukowo-technologiczną z Koreą Płn. Oba izolowane kraje mają prowadzić wspólne badania przy rozwoju technologii informacyjnej i żywnościowej.

W Syrii zginęło w sierpniu 5 tys. osób, większość po stronie rebeliantów. To najkrwawszy miesiąc w trwającej już od dłuższego czasu rebelii.

Premier Węgier Viktor Orbán odrzucił mozliwość skorzystania przez jego kraj z kolejnej linii kredytowej w wysokości 15 mld dolarów na warunkach Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Orbán podkreślił, że przystanie na warunki MFW uderzyłoby w węgierskie społeczeństwo.

W Grecji bezrobocie pobiło rekord, osiągając w czerwcu 24,4 proc.

W Norwegii została zwolniona z pracy Polka, która podczas przerwy na posiłek rozmawiała z koleżanką po polsku.

Na Morzu Norweskim podczas sztormu zmarł jeden z polskich żeglarzy z jachtu „Rzeszowiak”. Na jachcie złamał się maszt i przy potężnym sztormie załoga musiała nadać sygnał SOS. Żeglarzy uratowali ratownicy z Danii.

Strajkował personel jednego z największych przewoźników lotniczych na świecie - Lufthansy. Pracownicy domagają się podwyżek.

Na Białorusi dzieci i młodzież poniżej 16. roku życia nie mogą chodzić po ulicach od godz. 23 do godz. 6 bez opieki osoby dorosłej. Przepisy te weszły w życie na początku września.

Sun Myung Moon, twórca tzw. Kościoła Zjednoczeniowego, który stał się dla niego podstawą do stworzenia wielkiego imperium biznesowego, nie żyje. Moon założył swój Kościół w Seulu na początku lat 50. Ogłosił wtedy, że jest Mesjaszem, który ma kontynuować dzieło Chrystusa.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-09-20 07:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu zachęca biskupów do odwoływania dyspens od uczestnictwa w Mszach św. z pewnymi wyjątkami

2020-05-27 15:34

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat.pl

Zachęcam biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. Sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem – podkreśla w wydanym w środę komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że swoją zachętę wydaje w kontekście ogłoszonej w środę decyzji, dotyczącej zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym.

„Zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie – w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020 z dnia 12 marca 2020 – sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa” - napisał abp Gądecki.

Dodał, że zachęca także biskupów do roztropnych zmian w szczegółowych rozporządzeniach dotyczących duszpasterstwa w poszczególnych diecezjach, mając na uwadze dzisiejsze decyzje służb medycznych, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza budynkami może uczestniczyć do 150 osób przy zachowaniu innych zaleceń sanitarnych, co umożliwia organizowanie procesji Bożego Ciała. Poinformował, że w najbliższym czasie zostanie również opublikowany komunikat dotyczący szczegółów organizacji pielgrzymek. Zaprosił też wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach, szczególnie z sakramentu pojednania i Eucharystii.

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski kolejny już raz wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych i sanitarnych za działania, służące ochronie życia i zdrowia Polaków w czasie epidemii. Obejmuję moją modlitwą wszystkich, którzy zostali dotknięci chorobą, polecając miłosierdziu Bożemu osoby zmarłe. Wyrażam jednocześnie moją radość z racji tego, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju poprawiła się na tyle, iż możliwe się stało dalsze zmniejszenie obostrzeń i ograniczeń, nałożonych na społeczeństwo w trosce o nasze zdrowie” - podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Publikujemy treść Komunikatu:

KOMUNIKAT

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W SPRAWIE DYSPENS OD UDZIAŁU W NIEDZIELNYCH MSZACH

ŚWIĘTYCH

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski kolejny już raz wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych i sanitarnych za działania, służące ochronie życia i zdrowia Polaków w czasie epidemii.

Obejmuję moją modlitwą wszystkich, którzy zostali dotknięci chorobą, polecając miłosierdziu Bożemu osoby zmarłe.

Wyrażam jednocześnie moją radość z racji tego, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju poprawiła się na tyle, iż możliwe się stało dalsze zmniejszenie obostrzeń i ograniczeń, nałożonych na społeczeństwo w trosce o nasze zdrowie.

W kontekście ogłoszonej dzisiaj decyzji, dotyczącej zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym, zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie – w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020 z dnia 12 marca 2020 – sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa.

Jednocześnie zachęcam księży biskupów do roztropnych zmian w szczegółowych rozporządzeniach dotyczących duszpasterstwa w poszczególnych diecezjach, mając na uwadze dzisiejsze decyzje służb medycznych, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób przy zachowaniu innych zaleceń sanitarnych, co umożliwia organizowanie procesji Bożego Ciała.

W najbliższym czasie zostanie również opublikowany komunikat dotyczący szczegółów organizacji pielgrzymek.

Dziękując Bogu, że przeprowadził nas przez trudny czas epidemii, zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach, szczególnie z sakramentu pojednania i Eucharystii.

✠ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji

Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 5/27/2020 roku

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo odwołał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszach Świętych

2020-05-28 13:58

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

dyspensa

zarządzenie

B.M.Sztajner/Niedziela

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w odpowiedzi na „Komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie dyspens od udziału w niedzielnych Mszach Świętych” z dnia 27 maja 2020 r. (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), biorąc pod uwagę aktualne zarządzenia państwowe,od niedzieli 31 maja br. włącznie, odwołał ogólną dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, udzieloną dnia 24 marca 2020 r.

Równocześnie metropolita częstochowski udzielił zwolnienia od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji i wszystkim, którzy czują obawę przez zarażeniem.

Metropolita częstochowski zalecił, aby treść zarządzenia została ogłoszona wiernym w świątyniach, umieszczona na stronach internetowych parafii, na tablicach ogłoszeń, w biuletynach parafialnych i w mediach społecznościowych.

Pełny tekst zarządzenia TUTAJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję