Reklama

Na urodziny "Victorii"

Sześć złotych płyt!

- Dziękuję za życzliwość dla mojej miłości, jaką jest "Victoria" - mówił ks. prał. Edward Żmijewski podczas obchodów 5-lecia Orkiestry Koncertowej "Victoria" parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie.

Niedziela warszawska 48/2002

Pomysł na parafialną orkiestrę narodził się w październiku 1997 r., kiedy to Warszawę nawiedzała figura Matki Bożej Fatimskiej. Droga od pomysłu do realizacji okazała się bardzo krótka. Już 4 listopada 1997 r. orkiestra rozpoczęła pierwsze próby przyjmując nazwę Międzyparafialna Orkiestra Victoria. Zespół w przeważającej większości tworzą młodzi muzycy - uczniowie i studenci uczelni warszawskich. Ale w zespole są także ich ojcowie i dziadkowie. Orkiestrę prowadzi znany i ceniony dyrygent, kompozytor i aranżer płk rez. Julian Kwiatkowski, który od wczesnej młodości związany jest z muzyką wojskową. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu i przez wiele lat był inspektorem orkiestr Wojska Polskiego.
Z zespołem występują na stałe soliści: Elżbieta Hijewska, sopran, artystka Filharmonii Narodowej w Warszawie, Ewelina Jagiełka, sopran, studentka Akademii Muzycznej w Warszawie i Robert Dymowski, bas baryton, solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Nierzadko orkiestrze towarzyszą też Krystyna Kochan-Wysocka i Ryszard Wróblewski, artyści Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Od lat z zespołem związana jest też artystka z Ukrainy Irena Makowiecka ze Lwowa.
W ciągu pięciu lat działalności "Victoria" może poszczycić się znakomitymi osiągnięciami artystycznymi. Jej sukcesy - podkreśla ks. prał. Żmijewski - mają źródło w systematycznej, godnej podziwu ciężkiej pracy jej członków. Od początku swego istnienia orkiestra "Victoria" dała ponad 250 koncertów, w tym 40 zagranicznych. Koncertowała w Niemczech, Austrii, Włoszech, we Francji, na Ukrainie, w Litwie oraz na Węgrzech. Szczególnie bogaty w artystyczne przeżycia był rok 2002. We wrześniu, w przeddzień 319. rocznicy zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego nad Turkami, "Victoria" koncertowała na Kahlenbergu w Wiedniu. Dała koncert przed licznie zgromadzoną Polonią jak również stanowiła oprawę muzyczną podczas Mszy św. w polskim kościele. 11 września muzycy wystąpili na Placu św. Piotra, a następnie zagrali Ojcu Świętemu w Auli Pawła VI w czasie audiencji generalnej. Natomiast w drodze powrotnej koncertowali w ogrodach ambasady polskiej w Pradze.
W pamięci artystów na zawsze zapisała się papieska Msza św. w Łowiczu, podczas której orkiestra wykonała swoje utwory. Z pieśniami religijnymi, patriotycznymi i wojskowymi występowała w wielu salach koncertowych, m.in. w Sali Kongresowej, w Filharmonii Warszawskiej, w Galerii Porczyńskich, a także w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach. "Victoria" posiada w swoim dorobku 3 kasety i płyty CD, w tym kolędy w tradycyjnym opracowaniu, pieśni religijno-patriotyczne i wojskowe.
W 2001 r. orkiestra przyjęła swoją obecną nazwę: Orkiestra Koncertowa "Victoria" Parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie.
Uroczystość jubileuszowa, którą zaszczycili swoją obecnością bp Stanisław Kędziora, generalicja, zaproszeni goście z Niemiec, Węgier i Ukrainy, księża i rodziny członków orkiestry, była dobrą okazją do podziękowania całemu zespołowi, muzykom i wokalistom oraz kierownictwu artystycznemu za osiągnięcie wysokiego poziomu artystycznego i dostarczanie tysiącom ludzi wielu wzruszających przeżyć.
Była też okazja do wręczenia złotych płyt. Otrzymali je z rąk Władysława Józefa Balickiego, prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr: Orkiestra Koncertowa "Victoria" Parafii Matki Bożej Zwycięskiej, ks. prał. Edward Żmijewski, za organizację orkiestry oraz mecenat nagrania i upowszechnianie albumów, płk. rez. Julian Kwiatkowski, kierownik artystyczny, a także artyści śpiewacy; za wykonanie partii solowych: Robert Dymowski, Ewelina Jagiełka i Elżbieta Hijewska. Specjalne wyróżnienie otrzymał Siegfried Becker, przyjaciel orkiestry, członek Niemieckiego Towarzystwa Miłośników Muzyki Wojskowej.
Dzieci grające w orkiestrze przekazały na ręce płk. Kwiatkowskiego wykonany przez siebie album-kronikę, w której udokumentowały wydarzenia "najważniejsze, najzabawniejsze i najbardziej godne zapamiętania".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi o aktualnych kwestiach Kościoła w Polsce

2021-06-12 16:08

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum” – to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W pierwszym dniu obrad, przypadającym w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi ponowili Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Polska ponownie poświęcona!

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

serce

Anna Wiśnicka

W jakim celu ponownie oddajemy nasz kraj Sercu Jezusa, skoro poświęcenie miało już miejsce w 1921 r. na Małym Rynku Krakowie?

Ojciec Robert Więcek, jezuita, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, wyjaśnia: – To jak dmuchnięcie w popiół, który przykrywa żar, po to, by na nowo rozpalić serca wiernych gorejącym ogniem miłości. Skoro „ponownie”, to znaczy, że od czasu do czasu warto powrócić do źródeł. Z biegiem lat jakoś blednie wspomnienie o tym, co się wydarzyło. Duchowi synowie św. Ignacego Loyoli często powtarzają sentencję łacińską: repetitio mater studiorum est (powtarzanie jest matką wiedzy). W tym wyrażeniu także odkrywamy nutki nadziei związanej z tym ponowieniem. Jeszcze jedna myśl ojca Ignacego, która powtarza się w dynamice Ćwiczeń duchowych: mówi on, że nie ilość treści, a smakowanie nasyca duszę – o takie sycenie chodzi.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Walia - Szwajcaria 1:1

2021-06-12 18:37

[ TEMATY ]

Euro 2020

PAP

Grupa A: Walia - Szwajcaria 1:1 (0:0).

Bramki: 0:1 Breel Embolo (49), 1:1 Kieffer Moore (74).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję