Reklama

Skarby Hebdowa

Centrum „Wiara i Kultura”

2012-09-24 13:31

Agnieszka Dziarmaga
Edycja kielecka 38/2012

Wpisane w krajobraz południowych krańców diecezji kieleckiej, powstałe w oparciu o duchowość kilkusetletniego sanktuarium Matki Bożej Hebdowskiej i spuściznę wielowiekowej obecności tutaj norbertanów oraz dorobek obecnych gospodarzy miejsca - pijarów, nowoczesne „Centrum Wiara i Kultura - Ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury”, było oddane do użytku 5 września 2011 r. Rok działalności - pora podsumowań

Możemy mówić o wielu udanych przedsięwzięciach; niektóre projekty uległy weryfikacji, przed nami jeszcze sporo planów i wyzwań - mówi o. Eugeniusz Grzywacz, dyrektor Centrum WiK.

W kręgu sztuki

Wydarzeniem samym w sobie było otwarcie Centrum, które skutkowało m.in. obecnością w klasztornych krużgankach pierwszej wystawy „Dziedzictwo kulturowe zakonów w zbiorach pijarów”. Kurator wystawy - o. Eugeniusz Grzywacz, historyk sztuki - zgromadził bogate zbiory malarstwa polskiego i europejskiego z kolegiów pijarskich w Krakowie, Łowiczu i Jeleniej Górze. Na wystawie znalazły się też rzeźby, szaty liturgiczne, kielichy i starodruki. Miejscem ekspozycji były zaadaptowane do tego celu krużganki opactwa, w tym odtworzony zupełnie krużganek północny. W ocenie o. Eugeniusza, wystawę obejrzało kilka tysięcy osób. Kolejna artystyczna ekspozycja, obecna w murach klasztoru po dziś dzień - to ukłon w stronę absolutnie lokalnej tradycji w wydaniu wybitnego grafika, witrażysty i malarza rodem z Hebdowa - Jerzego Skąpskiego, przygotowana przy zaangażowaniu miejscowej gminy. Skąpski, syn tutejszego rządcy, urodzony w Hebdowie, poprzez dobór prac zapraszał gości do cofnięcia się w przeszłość, do lat wojny i okupacji widzianych oczami dziecka. - Była to próba zatrzymania świadectw przeszłości, które szybko mogą ulec zapomnieniu, wspólne lekcje dla dziadków i wnuczków, a przy tym dobra, ambitna sztuka - uważa o. Eugeniusz Grzywacz. W planie gospodarzy miejsca jest kolejna wystawa, nazwana roboczo „Dotknięcie wieczności”, która będzie dostępna w drugiej połowie października i poprzedzi Wszystkich Świętych. Organizator zaprasza do udziału 14 wybitnych artystów z dziedziny m.in. malarstwa, rzeźby, grafiki, ceramiki, tkaniny, design i in., każdemu z nich poświęcając jedną z arkadek krużgankowych. Wspólnym elementem ma być twórcze „dotknięcie sacrum, Boga, wieczności” - czytelny dla odbiorcy sygnał: granica śmierci to tylko granica naszego - ludzkiego, widzenia i doświadczenia. Ekspozycja powstanie w łączności z unikatową kryptą pod kościołem, z wyjątkowym wystrojem, m.in. ekspresyjnym Chrystusem Ukrzyżowanym i biało-czarnymi freskami. Po „Dotknięciu wieczności” - czas dla fotografii inspirowanej życiem klasztornym, z udziałem najlepszych studentów rzeźby i ceramiki krakowskiej ASP.
Niedosyt gospodarzy Centrum WiK budzą natomiast działania w obszarze muzyki poważnej. W marcu w Sali św. Norberta odbył się udany koncert muzyki barokowej na wiolonczelę, klawesyn, trąbkę, kotły barokowe, przy obecności ok. 60 gości. Z górną półką propozycji muzycznych wiążą się jednak spore koszta, chcąc zatem bez sprzedaży biletów utrzymać dobry poziom koncertów, trzeba liczyć się z poważnymi wydatkami. Ojcowie pijarzy przymierzają się do koncertu przy kolejnej wystawie, być może w wirydarzu.

Rekolekcje, warsztaty, spotkania

Centrum WiK oferuje całą gamę propozycji rekolekcji, warsztatów, konferencji, seminariów, paneli dyskusyjnych - spotkań o charakterze modlitewno-duszpasterskim, które były i są nadal realizowane.
I tak odbyły się trzy serie rekolekcji dla sióstr zakonnych, w planach są rekolekcje dla przełożonych, było kilka serii rekolekcji dla kapłanów zakonnych oraz diecezjalnych, a także warsztaty dla przełożonych z Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. Charyzmat gospodarzy miejsca - pijarów warunkuje ukierunkowanie spotkań rekolekcyjnych na naturalnych sprzymierzeńców: nauczycieli, pedagogów, wychowawców. Podczas wakacji przeprowadzono cztery serie rekolekcji dla nauczycieli oraz udane 10-dniowe - dla rodzin szkół katolickich z dziećmi. - Projekt był dość nowatorski i chyba ciekawy; opierał się na znalezieniu stycznych życia rodzinnego i klasztornego, co jest jak najbardziej prawdziwe (bo klasztor to rodzina, a opat - ojciec), ale nie tak oczywiste dla wszystkich - mówi o. E. Grzywacz. W ramach pobytu były m.in. zajęcia turystyczne i objazd po klasztorach Małopolski.
Kolejna seria dotyczyła cyklu rekolekcji przez sztukę („Wiara w obrazach”), a uczestnicy poznawali rok liturgiczny wyrażony w dziełach sztuki. W opinii organizatorów pomysł chwycił, ale wskazane są liczniejsze grupy. Aktualnie w projekcie jest cykl roboczo określany jako „Cnoty, wartości, świętości w obrazach”.
Pod koniec wakacji ruszyły rekolekcje z dietą oczyszczającą, w których chodzi o oczyszczenie ciała i przyjęcie przez uczestnika zdrowego stylu życia duchowego. - Zaczynamy od milczenia i ciszy, od naszych współczesnych strachów, od przepracowania stosunku do rzeczy materialnych - mówi o. Grzywacz. Inną formułę stanowią święta w klasztorze, czyli propozycja dla tych, którzy w Hebdowie chcą spędzić Boże Narodzenie i Wielkanoc. Jest wówczas sporo swobody i pobyt bez sztywnego programu (ale i propozycje, np. wyjazd do Krakowa na oglądanie Grobów w Wielką Sobotę czy Droga Krzyżowa w Czernej), jest możliwość wspólnej modlitwy i biesiadowanie przy świątecznym stole. Pierwszy rok wskazuje na zainteresowanie propozycją ze strony osób samotnych.
Przez cały miniony rok dwukrotnie w każdym miesiącu odbywały się także konferencje w ramach „bloku edukacji obywatelskiej”, każdorazowo z udziałem 50-100 osób (uczestniczyło w ich ponad sto szkół z różnych stron Polski). Przeprowadzono także warsztaty dla wychowawców i pedagogów szkolnych oraz serię cieszących się powodzeniem warsztatów dla nauczycieli przedszkolnych.

Reklama

Otwartość

Czy słowo „rekolekcje” może być groźne? Niepojące, zniechęcające dla tych, którzy nie są szczególnie blisko Boga...? - Tak! Zamiarem Dyrektora Centrum WiK jest otwartość także i na tych, którzy jeszcze nie są gotowi na spotkania w duchu rekolekcyjnym, a chcieliby pokosztować atmosfery życia klasztornego. - Wierzę w moc tego miejsca, w opiekę Matki Bożej, w siłę modlitwy zamkniętą w tych murach i ufam, że wszyscy, którzy spędzą u nas czas, wkroczą na ścieżkę poszukiwania Boga - mówi o. Grzywacz. Swoją postawę tłumaczy także charyzmatem pijarów i wskazówkami św. Józefa Kalasancjusza. Nie dla wszystkich więc obowiązkowe modlitwy, ale zawsze ksiądz do dyspozycji i kaplica z Najświętszym Sakramentem...
Centrum WiK to obiekt niemały, dynamicznie się rozwijający - dobra propozycja na dzisiejsze czasy. Sprawne funkcjonowanie nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia Zakonu.

Gościu, zawitaj do Hebdowa!

- Musimy zabiegać i dbać o klienta, o jego wymagania duchowe, o komfort pobytu, o specyficzny klimat miejsca i to wszystko, co warunkują prawa wolnego rynku - mówi Karina Przybyło-Kisielewska, dyrektor Hotelu św. Norberta, gdzie m.in. jest także restauracja. Bo hebdowski obiekt to kompleks duży, wielofunkcyjny; zespół kościelno-klasztorny, który jeszcze dwa lata temu popadał w ruinę, dysponuje obecnie 27 komfortowo urządzonymi pokojami (jedno-, dwu- i trzy-osobowymi). Do dyspozycji gości jest zarówno kościół, jak i wewnętrzna kaplica. W klasztorze są także dwie sale restauracyjne w stylowych pomieszczeniach oraz dwie sale konferencyjne: sala św. Norberta oraz sala Opata - także klimatyzowane, wyposażone w nagłośnienie, Wi-Fi, projektor multimedialny, ekran, telewizor, telefon, flipchart. Dodatkowo - sala klubowa, czytelnia, wirydarz wewnętrzny oraz aleje spacerowe na zewnątrz klasztoru wraz z dwiema altanami ogrodowymi.
- Organizujemy wesela, chrzty, komunie; goście są zadowoleni, gdyż przyjęcie odbywa się w sąsiedztwie sanktuarium, więc w wyjątkowym miejscu - uważa Przybyło-Kisielewska. Opowiada o polsko-włoskim weselu, pobycie grupy pielgrzymkowej ze Szwecji, o popisowych daniach miejscowej kuchni („kociołek mnicha”, „klasztorne ruiny” i in.), uruchomieniu wypożyczalni rowerów oraz pakiecie dla dzieci (m.in. angielski, plastyka, rytmika).
Jest więc w czym wybierać. Dzięki nowej wizji miejsca, odwadze organizatorów i pomysłodawców oraz dzięki kompleksowym remontom, popadający w ruinę obiekt przeistoczył się w nowoczesne centrum duchowości i turystyki religijnej.

Podajemy datę i miejsce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 13:06

Damian Krawczykowski/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz na specjalnie zwołanym briefingu poinformował o dacie i miejscu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
„Miłość jest niejako dowodem osobistym naszego pochodzenia z Boga-Miłości, jest znakiem rozpoznawczym naszego synostwa Bożego” – kard. Stefan Wyszyński

Briefing, na który zapraszał ks. Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej rozpoczął się o godz. 13.00 w Sali Konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich. Kard. Nycz ogłosił na nim, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się: 07.06.2020 r. w Warszawie na Placu Piłsudskiego.

Jego działanie i sposób bycia Kościołem, jego miłość do Kościoła i Matki Najświętszej, miłość do ojczyzny, jest aktualna i ponadczasowa. - mówił już przy okazji informacji o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego kard. Nycz.


Logo beatyfikacyjne

Archidiecezja warszawska uruchomiła jednocześnie stronę internetową poświęconą uroczystości pod adresem Zobacz.

Jak dodał: Niektóre wymiary jego osobowości i świętości, może mniej znane ale wydobyte w Positio, są bardzo aktualne także dziś. Chciałbym podkreślić bardzo mocno jego miłość do wszystkich, aż do miłości nieprzyjaciół. To był prymas, biskup, ksiądz, człowiek, który na serio brał Ewangelię i współcześnie dziś bardzo wiele od niego możemy się nauczyć, zwłaszcza kiedy przychodzi nam pokusa etykietowania i dzielenia w duchu dobry - zły. Bo w tym jesteśmy dość dobrzy. Natomiast trzeba wczytać się w Prymasa i zobaczyć, co on mówił wtedy, kiedy naprawdę miał wokół siebie ludzi, którzy wcale nie byli mu życzliwi, byli jego prześladowcami, wrogami, więzili go, ale nigdy nienawistnego słowa do nich i o nich nie mówił.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. a zakończył 6 lutego 2001 r. Watykańska część procesu beatyfikacyjnego rozpoczęła się 7 czerwca 2001 r. oficjalnym otwarciem akt beatyfikacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akademia Męskości

2019-10-22 20:28

Agata Pieszko

Prawdziwych mężczyzn szukała już w 1974 r. Danuta Rinn. W 2019 r. nadal poszukujemy mężczyzn na miarę czasów. Z takiej potrzeby w Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny” powstaje prawdziwa Akademia Męskości.

DA Wawrzyny

Akademia Męskości to nowy cykl spotkań tylko dla mężczyzn, który powstał z inicjatywy studentów Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”. Pierwsze spotkanie odbędzie się już jutro (23.10) po Mszy św. o godz. 19:00. Po wspólnej Eucharystii kobiety będą musiały opuścić mężczyzn, którzy wezmą udział w prelekcji Andrzeja Cwynara pt.: „Podejmij wyzwanie”. Po spotkaniu studenci zapraszają na wspólny poczęstunek.

Spotkania w ramach Akademii Męskości będą się odbywać w każdą pierwszą i trzecią środę miesiąca po Mszy św. o godz. 19:00 w Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny” na ul. Odona Bujwida 49/51. Za każdy razem prelekcję poprowadzi inny gość, który będzie poruszał tematykę rozwoju mężczyzny i pogłębiania jego tożsamości w Bożym Duchu. Kolejne spotkanie odbędzie się 6 listopada.

Spotkania przeznaczone są oczywiście tylko dla mężczyzn. Płeć piękną prosimy o objęcie duchową opieką tego dzieła oraz o udział w Eucharystii i przyjmowanie Komunii św. w intencji swoich dziadków, ojców, braci, mężów, czy wybranków serca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem