Reklama

Kościół

Komisja Maryjna KEP o potrzebie opracowania Katechizmu maryjnego

Realizacja dzieła peregrynacji Jasnogórskiego Obrazu Nawiedzenia w dalszej perspektywie duszpasterskiej i potrzeba Katechizmu Maryjnego - znalazły się wśród tematów obrad Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wskazano m.in. na potrzebę uporządkowania wiedzy maryjnej tak, by dominującą literaturą maryjną była ta traktująca o rozmaitych objawieniach maryjnych. Spotkanie odbyło się w częstochowskiej Kurii Metropolitalnej.

2024-02-10 19:25

[ TEMATY ]

Matka Boża

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obrady poświęcono przede wszystkim peregrynacji Obrazu Nawiedzenia po polskich diecezjach jako istotnego elementu ewangelizacji. Od 3 maja 1985 r. trwa tzw. druga peregrynacja powszechna po polskich parafiach. Jako ostatnia Obraz Nawiedzenia przyjmie archidiecezja częstochowska, co stanie się już 6 kwietnia tego roku. Peregrynacja ta zakończy się 2 maja 2025 r.

Rozmawiano nad projektem trzeciej peregrynacji Obrazu Nawiedzenia, która za aprobatą Konferencji Episkopatu Polski odbywałaby się w katedrach, tak odbywało się to w związku z Jubileuszem 600-lecia Jasnej Góry w 1982 r. Wówczas Episkopat zdecydował o tygodniowym Nawiedzeniu w poszczególnych katedrach wszystkich diecezji w Polsce. Później jasnogórska Ikona rozpoczęłaby pielgrzymią drogę po polskich diecezjach w kolejnym etapie peregrynacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Po czterdziestu latach nawiedzin Maryi w poszczególnych diecezjach wyrosły dwa nowe pokolenia. One muszą odnaleźć również tę siłę, którą zainspirował bł. kard. Stefan Wyszyński przez ideę peregrynacji - powiedział abp Wacław Depo, przewodniczący Komisji Maryjnej KEP.

Rozmawiano też o propozycjach duszpasterskich na Jubileusz Roku 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei” i tutaj konsultor Komisji paulin o. dr Mariusz Tabulski zwrócił uwagę, że modlitewne trwanie Polaków przy Maryi podczas peregrynacji w katedrach w 2025r. wpisałoby się w zamysł papieża Franciszka, bo „Maryja jest Tą, która przynosi nadzieję i wprawia nas w ruch w stronę Jezusa”. - To w Roku Świętym byłoby konkretnym doświadczeniem spotkania z Matką Boża, która prowadzi nas do Chrystusa - mówił o. Tabulski.

Wskazano na potrzebę recepcji i aktualizacji pastoralnej i duszpasterskiej wskazań z dokumentu „Marialis Cultus. O należytym kształtowaniu i rozwijaniu kultu Najświętszej Maryi Panny”. 50 lat temu, 2 lutego 1974 roku, papież św. Paweł VI ogłosił adhortację apostolską „Marialis cultus”, poświęconą należytemu kształtowaniu i rozwijaniu kultu Najświętszej Maryi Panny. Adhortacja ta - podkreślił abp Wacław Depo, jest wciąż ważnym punktem odniesienia dla wiary, pobożności i duchowości maryjnej. Jak podkreśla, z okazji 50-lecia ogłoszenia tego dokumentu warto przypomnieć jego zasadnicze treści.

Reklama

- Papież wskazał w tym dokumencie na światła, ale i niebezpieczeństwa w kulcie maryjnym, to znaczy, że nie wolno opierać się w nim tylko o tzw. objawienia prywatne. One dzisiaj zdobyły w świecie popularność, ale tutaj trzeba ukazywać, że Maryja nigdy nie zatrzymuje na sobie, zawsze prowadzi do Syna, do Chrystusa - podkreśla abp Depo.

Podjęto także temat pracy nad „Katechizmem Maryjnym” dla Kościoła w Polsce, w którym zostałyby wyjaśnione nowym językiem podstawowe prawdy o Matce Bożej, ale także prawdy dotyczące pobożności, duchowości czy przeżywania świąt maryjnych.

Ks. prof. Janusz Królikowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego zauważył potrzebę uporządkowania wiedzy maryjnej tak, by dominującą literaturą maryjną była ta traktująca o rozmaitych objawieniach maryjnych. "Musimy najpierw przyjąć to, co dla wiary jest fundamentem, a potem dopiero w tym świetle czytać inne rzeczy" - wskazywał ks. prof. Królikowski.

Za papieżem Benedyktem XVI abp Depo podkreślił, że „maryjność jest ratunkiem dla współczesnego świata”.

Komisja Maryjna zajmuje się szeroko pojętym kultem maryjnym w Polsce i koordynuje działalność mariologiczną różnych środowisk teologicznych.

Pierwsze spotkanie Komisji Maryjnej Episkopatu Polski odbyło się z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego w 1956 r. na Jasnej Górze. Pierwszym celem jej działania była realizacja Ślubów Narodu. Obecny kształt polskiej maryjności zawdzięczamy w dużej mierze jej pracom, które trwały do 1996 r. Po przerwie jej działalność została wznowiona w 2017 r.

Ocena: +9 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizyta obrazu Matki Bożej

W 2013 r. w stolicy diecezji gościła kopia obrazu Matki Bożej z Guadalupe. 31 marca do Sosnowca ponownie - za sprawą Rycerzy Kolumba - przybyła Matka Boża, tym razem w kopii obrazu Maryi Niepokalanej z Katedry Notre-Dame w Quebec (Kanada). Od wielu lat Rycerze Kolumba na całym świecie organizują peregrynacje kopii świętych obrazów. Obecny Program Modlitwy Maryjnej przygotowany jest na cześć Pani Niepokalanego Poczęcia

Program Modlitwy Maryjnej na cześć Niepokalanego Poczęcia prowadzony jest dla uhonorowania Matki Bożej, która zajmuje centralne miejsce w życiu Zakonu Rycerzy Kolumba oraz dla podkreślenia faktu, iż Kościół w Północnej Ameryce zawsze odznaczał się szczególnym nabożeństwem do Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Burkina Faso: Atak terrorystyczny podczas Mszy św.; co najmniej 15 zabitych

2024-02-25 16:34

[ TEMATY ]

Burkina Faso

Adobe Stock

Atak terrorystyczny, jak informuje diecezja Dori w oświadczeniu, miał miejsce dziś rano podczas odprawiania Mszy świętej w wiosce Essakane w Burkina Faso. Terroryści zabili 15 osób, dwie zostały ranne.

W oświadczeniu diecezja Dori informuje: „W tych bolesnych okolicznościach zachęcamy do modlitwy o wieczny odpoczynek tych, którzy zginęli w wierze, o uzdrowienie rannych i pocieszenie zrozpaczonych serc. Modlimy się również o nawrócenie tych, którzy nadal sieją śmierć i spustoszenie w naszym kraju. Niech nasze wysiłki pokuty i modlitwy w tym okresie Wielkiego Postu przyniosą pokój i bezpieczeństwo naszemu krajowi, Burkina Faso".

CZYTAJ DALEJ

Nowi nadzwyczajni szafarze w diecezji legnickiej

2024-02-26 07:03

ks. Waldemar Wesołowski

- Jesteście na pierwszej linii frontu. Jednak walczycie nie przeciwko komuś, ale walczycie, aby zdobywać ludzi dla Chrystusa – powiedział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski ustanawiając nowych 17 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Uroczystość miała miejsce w Legnicy, w sanktuarium św. Jacka, w miejscu cudu eucharystycznego, podczas wielkopostnego dnia skupienia dla szafarzy świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję