Reklama

Pola Nadziei 2012

Tradycyjnie już jesienią ośrodki hospicyjne w Zielonej Górze i Gorzowie przyłączają się do ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei. W ramach akcji rozprowadzane są cebulki żonkili. Fundusze zgromadzone z ich sprzedaży przeznaczane są na wsparcie ludzi chorych i niepełnosprawnych oraz na zakup specjalistycznego wyposażenia placówek

Żonkil - międzynarodowy symbol nadziei patronuje akcji zapoczątkowanej w Wielkiej Brytanii przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care. Cele projektu to gromadzenie funduszy na działalność hospicjów, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los człowieka terminalnie chorego. Żonkil ma więc przypominać o ludziach cierpiących, przeżywających ostatnie chwile życia, oczekujących wsparcia i obecności drugiego człowieka w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.
Pola Nadziei dotarły do Polski z Edynburga - miasta partnerskiego Krakowa. Beneficjentem programu zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Pierwsze polskie żonkilowe Pola Nadziei zakwitły wiosną 1998 r. w Krakowie. Zasadzono wówczas 350 tys. cebulek.
Od 2003 r. program Pola Nadziei realizowany jest również w innych miastach. W tym roku w rozprowadzanie cebulek włączyło się ok. 50 hospicjów z różnych stron Polski. Każde z hospicjów realizuje program na swoim terenie, pozyskując środki na własną działalność, z zachowaniem ustalonych w Krakowie zasad.
Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp. jako pierwsze z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zdecydowało się na rozpoczęcie akcji. Pierwsze cebulki rozprowadzano w 2006 r. Akcja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców. W ramach tegorocznej edycji przygotowano 50 tys. cebulek, które od połowy września nabywać będzie można w szkołach, parafiach i wybranych sklepach ogrodniczych.
Zielonogórskie Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw oraz Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum Domowe” im. św. Pawła uczestnikami Pól Nadziei są od 4 lat. W ubiegłym roku do akcji licznie przyłączyły się szkoły, przedszkola i instytucje z Zielonej Góry i okolic oraz Głogowa. Hospicjum rozprowadziło 70 tys. cebulek.
- Dzięki tej akcji hospicjum mogło zakupić nowoczesne opatrunki i sprzęt, który wspomaga chorych i ich opiekunów. Jednak ważny jest również aspekt edukacyjny tego działania - mówi Anna Kwiatek, dyrektor zielonogórskiego hospicjum. - Przy okazji sadzenia cebulek i towarzyszących im dni otwartych przychodzą do nas dzieci ze szkół i przedszkoli. Staramy się wyjaśniać młodym ludziom, jak funkcjonuje hospicjum i jakie zasady trzeba zachować podczas kontaktu z człowiekiem umierającym. Hospicjum kojarzy się ze smutkiem, z odchodzeniem. Chcemy pokazać, że można umierać godnie, w odpowiednim otoczeniu i pod właściwą opieką.
Zielonogórskie hospicjum zaprasza po cebulki do swojej siedziby przy ul. Zyty. Koszt jednej sadzonki to symboliczna złotówka. Inauguracja tegorocznej edycji zaplanowana została na 29 września - na terenie przy zielonogórskim hospicjum.
Akcja Pola Nadziei wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Opieki Hospicyjnej, obchodzonego 4 października.

2012-09-24 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: wielkanocna palma w naszych domach znakiem nadziei

2020-04-03 08:34

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

palma wielkanocna

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Niedziela Palmowa rozpocznie najważniejszy tydzień w roku dla wszystkich chrześcijan. W tym roku przeżywamy ją w trudnych warunkach, ale niech wielkanocna palma będzie w naszych domach szczególnym znakiem nadziei i zwycięstwa – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu zachęcił do tego, by nie rezygnować ze zwyczaju przygotowania palm na najbliższą niedzielę. Zaprosił też do udziału w akcji #Palma w mediach społecznościowych.

„Choć z powodu ograniczeń sanitarnych większość z nas nie będzie mogła uczestniczyć w Niedzielę Palmową w Mszach św. i nabożeństwach w naszych kościołach, to zapraszam, by w tym czasie włączać się w modlitwę w naszych rodzinach m.in. przez transmisje w mediach i interencie. W tym dniu szczególnie będziemy rozważali Mękę Pańską, której ewangeliczny opis będzie czytany podczas Mszy św. Z powodu epidemii zakup tradycyjnych palm będzie utrudniony, ale możemy przygotować je z materiałów, które mamy w domu, możemy też wykorzystać zielone gałązki. Ważne, żeby zaangażować do tego dzieci” – powiedział.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że palmy przypominają, opisany w Ewangeliach, uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, ale są też zapowiedzią jego męki i zmartwychwstania. „Palma jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią i cierpieniem, przynosi nadzieję życia, tak ważną dla nas w obecnym czasie. W Apokalipsie św. Jana czytamy o stojących przed +obliczem Baranka+, którzy są +przyobleczeni w szaty białe, a palmy w ręku ich+. Włączmy się w liturgię Niedzieli Palmowej w naszych domach i rozpocznijmy modlitwą Wielki Tydzień – najważniejszy tydzień w roku” – dodał.

„Zachęcam by publikować zdjęcia naszych palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma. Możemy dołączyć też cytaty z Pisma Świętego. Dzięki temu powstanie wielka wirtualna „procesja z palmami”. W ten sposób będziemy też dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej. Szczególnie pamiętajmy o osobach starszych, samotnych, w izolacji lub kwarantannie” – wskazał rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów rok po śmierci papieża

2020-04-03 21:32

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Archiwum Aspektów /br. Paweł Gondek OFM Cap/

Jak Gorzów upamiętnił Jana Pawła II rok po jego odejściu do Domu Ojca? Zapraszamy do naszej "Aspektowej" fotorelacji z 2 kwietnia 2006 roku.

Zobacz zdjęcia: Gorzów rok po śmierci papieża
CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję