Reklama

Niedziela Lubelska

Uśmiech w testamencie. Śp. ks. Piotr Rożek

2024-02-13 06:22

Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Piotr Rożek był zawsze uśmiechnięty, serdeczny, otwarty i gotowy do pomocy. Takim znaliśmy go wszyscy i takim chcemy go zapamiętać - powiedział abp Stanisław Budzik.

Strażacy z nowojorskiego Floral Park pamiętają go jako kapelana wspierającego ich w służbie. Dawni słuchacze rozgłośni katolickiej w naszej archidiecezji kojarzą z czasów kierowania radiem. Koledzy z roku oraz najbliższa rodzina wspominają, że był człowiekiem pogodnym i duszą towarzystwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marzenia o wysokich lotach

Kiedy pani Franciszka zapytała swoich bliźniaków, Piotra i Andrzeja, kim chcieliby zostać w przyszłości, usłyszała, że jeden chciałby być pilotem, a drugi górnikiem. Złapała się za głowę i wykrzyknęła: „Chłopcy! Mało tu na ziemi rzeczy do zrobienia, że jeden chce nad ziemią latać, a drugi pod ziemią fedrować?!” Ostatecznie nie spełnili swoich dziecięcych marzeń, ale Piotr, który odkrył w sobie powołanie kapłańskie, w późniejszym okresie życia wiele czasu spędził w samolotach pomiędzy Polską a USA.

Oprócz Piotra i Andrzeja, państwo Franciszka i Kazimierz Rożkowie wychowali jeszcze troje dzieci, synów Józefa i Mariana oraz córkę Elżbietę. Boża Wola to niegdyś miasto, a dziś mała wieś i parafia na południowym krańcu archidiecezji, stamtąd ks. Piotr Rożek powędrował do liceum w Zakrzówku. Wtedy zapragnął poświęcić swoje życie Chrystusowi oraz ludziom i dlatego zaraz po maturze złożył dokumenty do seminarium duchownego w Lublinie. Do bramy uczelni zapukał wspierając się na kulach, wcześniej pomagał w gospodarstwie rodziców i uległ wypadkowi; kosiarka poważnie skaleczyła mu nogi.

Od Lublina po ziemię amerykańską

Po wikariacie w Lublinie i Tomaszowie, ks. Piotr został skierowany na studia w KUL, po czym objął kierownictwo Katolickiego Radia Lublin, jednej z pierwszych rozgłośni tego typu w Polsce. To było poważne wyzwanie, praca z dużym zespołem i misja zupełnie różna od parafialnej. W arkana sztuki radiowej wprowadzali go „starzy” radiowcy, Krystyna Kozak i Jacek Wnuk. Zgodnie potwierdzają, że ks. Piotr sprawnie skonsolidował ekipę i przygotował do wejścia w katolicką sieć „Radia Plus”.

Reklama

Następnym etapem służby kapłańskiej było środowisko polonijne w Stanach Zjednoczonych, w diecezji Rockville Center. Oprócz Polaków otaczał tam opieką duszpasterską wspólnoty Hindusów, Haitańczyków, Filipińczyków i Włochów. Szybko odkryto w nim talent organizacyjny i powierzono dyrektorowanie w oddziale Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Księży, zrzeszającego kapłanów o polskich korzeniach, pracujących w całym USA. Animował świąteczne i okolicznościowe spotkania kapłańskie, potrafił wytworzyć atmosferę wspólnoty i solidarności.

W drugiej połowie ubiegłego roku lekarze zdiagnozowali u niego agresywny nowotwór, który niestety szybko się rozwijał. Kilkanaście dni temu powrócił do Lublina pod opieką siostry Elżbiety i od razu trafił do szpitala. Pani Elżbieta wspomina, że towarzyszyła bratu z całym rodzeństwem do ostatnich godzin życia, które zgasło 26 stycznia. Przeżył niespełna 60 lat i odchodził z uśmiechem na twarzy.

Nie żył dla siebie

Nie żył dla siebie i nie umierał dla siebie. Pan Bóg odpowiedział na jego pragnienie nieśmiertelności i dał mu nie tylko wieczne spoczywanie, ale i wieczne miłowanie - powiedział w czasie Mszy św. pogrzebowej abp Stanisław Budzik. Biskup pomocniczy diecezji Rockville Centre Andrzej Zglejszewski w mowie pożegnalnej podkreślił, że w sercu ks. Piotra było miejsce dla wielu ludzi. - Potrafił podzielić swoje kapłańskie serce pomiędzy krajami i kontynentami, które dzieli ogromny ocean, właśnie tak wielkie serce miał ks. Piotr. Odchodził z tego świata tak, jak żył, z uśmiechem i uśmiech pozostaje jego testamentem. Wezwaniem dla nas, aby Panu Bogu oddać serce, a ludziom uśmiech - powiedział biskup z USA.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło ponad 100 kapłanów, Eucharystię koncelebrował także bp Mieczysław Cisło.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kim jest administrator apostolski "sede vacante"?

2024-02-24 12:29

[ TEMATY ]

biskup

Episkopat Flickr

Dziś Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Andrzeja DZIĘGI z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego i Mianował administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej sede vacante w osobie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Zbigniewa ZIELIŃSKIEGO.

Administrator apostolski sede vacante (stolicy wakującej) mianowany jest przez Stolicę Apostolską, a jego urząd jest tymczasowy - wyjaśnia diecezja koszalińsko kołobrzeska w wydanym dziś komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Dwadzieścia lat minęło

2024-02-24 08:00

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Dzień ingresu do katedry świdnickiej bp Marka Mendyka

Dzień ingresu do katedry świdnickiej bp Marka Mendyka

Ustanowienie diecezji świdnickiej przez papieża Jana Pawła II bullą "Totus Tuus Poloniae Populus", było historycznym wydarzeniem nie tylko dla wiernych regionu, ale i dla całego Kościoła w Polsce.

Dziś w sobotę 24 lutego od tego wydarzenia minie dwadzieścia lat. Diecezja Świdnicka, wydzielona częściowo z terenów archidiecezji wrocławskiej i diecezji legnickiej, obejmuje swoim zasięgiem malownicze tereny południowo-zachodniej Polski. Od momentu powstania, stała się domem dla ponad pół miliona wiernych, zrzeszając w swoich granicach blisko dwieście parafii.

CZYTAJ DALEJ

Skandaliczne słowa MZ: Lekarze, którzy odmawiali aborcji, nie zostaną konsultantami krajowymi i wojewódzkimi

2024-02-24 19:21

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia informuje, że lekarze, "którzy narażali zdrowie i życie kobiet, odmawiając terminacji ciąży zgodnej z polskim prawem", nie zostaną powołani na konsultantów krajowych i wojewódzkich - podano na profilu resortu zdrowia na platformie "X".

"Ministerstwo Zdrowia informuje, że lekarze, którzy narażali zdrowie i życie kobiet, odmawiając terminacji ciąży zgodnej z polskim prawem, nie zostaną powołani na konsultantów krajowych i wojewódzkich" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję