Reklama

Niedziela Lubelska

Służba chorym na wzór Jezusa

2024-02-13 06:29

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jakże cenne i miłe w oczach Bożych jest służenie drugiemu człowiekowi, zwłaszcza cierpiącemu. Takie działanie bardziej niż cokolwiek upodabnia nas do Jezusa, który przyszedł, by służyć - powiedział abp Stanisław Budzik.

Diecezjalne obchody Dnia Chorego zgromadziły na modlitwie w sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w lubelskiej archikatedrze osoby chore i starsze oraz przedstawicieli służby zdrowia i opieki społecznej. Uroczystości zorganizował duszpasterz osób niepełnosprawnych ks. Bogusław Suszyło wraz z Caritas Archidiecezji Lubelskiej. - Siostry i bracia na co dzień doświadczający cierpienia bólu, ale i miłości tych którzy z wami dzielą naznaczoną krzyżem codzienność, dziękuję wam za obecność i świadectwo wierności Chrystusowej - powiedział w powitaniu duszpasterz. Jak podkreślił, od Maryi uczymy się „poświęcenia, troski, budowania zaufania i bliskości oraz miłości każdego człowieka”. Podczas Liturgii abp Stanisław Budzik oraz kapłani - kapelani szpitali i duszpasterze domów pomocy społecznej - udzielili sakramentu namaszczenia chorych. - Cierpienie jest wpisane w historię życia każdego człowieka. Z tą świadomością prosimy o łaskę dobrego przeżywania cierpienia z Jezusem, nadawania cierpieniu zbawczego charakteru - powiedział ksiądz arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii metropolita lubelski nawiązał do fragmentu Ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej. Wskazując na sługi, którzy napełnili stągwie wodą, powiedział, że „Jezus posłużył się ludzką pomocą, włączył ludzi we współpracę w dobrym dziele”. - Jakże cenne i miłe w oczach Bożych jest służenie drugiemu człowiekowi, zwłaszcza cierpiącemu. Takie działanie bardziej niż cokolwiek upodabnia nas do Jezusa, który przyszedł, by służyć - podkreślił abp Budzik. W Światowym Dniu Chorego modlił się o dar gotowości służby potrzebującym i chorym. - Chociaż ta posługa może być męcząca, trudna i ciężka, warto pamiętać, że pomagając chorym fizycznie, umacniamy duchowo samych siebie. Mamy wielką szansę, aby stać się ramionami i sercami, które pomagają Bogu w dokonywaniu wielkich i cudownych rzeczy. Pomagając dyskretnie cierpiącym, bierzemy na swoje barki codzienny krzyż i idziemy za naszym Nauczycielem i Mistrzem - powiedział pasterz.

Reklama

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pieśń wszystkich Polaków. 26 lutego 1927 r. Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie hymnem państwowym

Niedziela Ogólnopolska 8/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

hymn

Montaż Anna Wiśnicka

Każde polskie dziecko wie, że naszym hymnem narodowym jest Mazurek Dąbrowskiego, ale 100 lat temu nie było to tak oczywiste.

W lipcu 1797 r. działacz emigracyjny Józef Wybicki odwiedził we Włoszech tworzące się Legiony Polskie. Wzruszony widokiem żołnierzy napisał słowa piosenki, która miała ich pobudzić do walki i dać im nadzieję na powrót do domów. Wykorzystał przy tym usłyszaną gdzieś melodię mazura – tańca, który jest znany wszystkim i kojarzy się z ojczyzną.

CZYTAJ DALEJ

Miejmy przed oczami miłość Chrystusowego Serca

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 6, 36-38.

Poniedziałek, 26 lutego. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Młodzi jadą na Jasną Górę

2024-02-26 12:58

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

W tym roku na Jasną Górę zaproszeni są wszyscy uczniowie szkół średnich.

W tym roku na Jasną Górę zaproszeni są wszyscy uczniowie szkół średnich.

8 marca odbędzie się Wrocławska Archidiecezjalna Pielgrzymka Maturzystów i Młodzieży Szkół Średnich na Jasna Górę pod hasłem „Znam Cię” (Ap 2).

Tegoroczna pielgrzymka uległa lekkiej modyfikacji i została rozbudowana – wcześniej było to spotkanie dla samych maturzystów. – Pielgrzymka będzie wyglądała inaczej, ponieważ w tym roku zapraszamy na nią wszystkich uczniów szkół średnich, nie tylko maturzystów. Chcielibyśmy, by to spotkanie na Jasnej Górze miało dla młodych wymiar formacyjny. Będziemy się starali co roku zmieniać trochę formułę tego wydarzenia, dać młodym okazję do duchowego zaczerpnięcia z niego. Nie każdy z nich ma okazję do formowania się we wspólnotach na stałe – tłumaczy ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. I dodaje: – Chcemy, żeby maturzystom towarzyszyli młodsi koledzy i koleżanki, żeby razem z nimi modlili się w intencji udanych matur. Ta wspólna modlitwa może być bardzo dobrym wyrazem wsparcia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję