Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Słowo na dziś zachęca, byśmy rozpoczęli drogę nawrócenia od przeglądu naszego sposobu działania

Rozważania do Ewangelii Mt 23, 1-12.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Andrei Mironov, en.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wtorek, 27 lutego. Wielki Post

• Iz 1, 10.16-20 • Ps 50 • Mt 23, 1-12

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsce na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Wy zaś nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten, który jest w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo tylko jeden jest wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony».

Słowo na dziś zachęca nas, byśmy rozpoczęli tę drogę nawrócenia od gruntownego przeglądu naszego sposobu działania, abyśmy byli gotowi do wykorzenienia wszelkiego rodzaju obłudy z naszego życia. Jezus mówi nam: „róbcie wszystko, co mówią, ale nie naśladujcie ich działania, bo mówią jedno, a robią drugie”. Hipokryzja tych, którzy mają władzę, jakąkolwiek władzę, przejawia się w tych pięciu aspektach: 1) Nakładanie na ludzi wielkich ciężarów. 2) Działanie tak, aby ludzie widzieli. 3) Przekręcanie prawa, a tym samym przekręcanie prawdy. 4) Staranie się być pierwszym. 5) Poczucie wyższości nad innymi. Jeden z hiszpańskich jezuitów podpowiadał, że rzeczą, która pomaga wykorzenić tę obłudę, jest życie po bratersku. To, co buduje się na miłosierdziu, prostocie, autentycznej sprawiedliwości, bliskości i spotkaniu, na pokorze. Braterstwem, które nie ma za zadanie osłaniać ani troszczyć się o siebie, ale osłaniać i troszczyć się o nas wszystkich pod osłoną wzajemnego szacunku, uznania i docenienia; które przedstawia się innym takim, jakim jest i bez pozycji. Ten, kto nie musi ukrywać swoich darów i lęków, swoich słabości i mocnych stron, swoich ograniczeń i możliwości, swoich błędów i sukcesów, jest prawdziwym człowiekiem. Jeśli chcesz wykorzenić hipokryzję, która zabija duszę, nie czuj się lepszy od nikogo, ale równy, nie uważaj się za właściciela niczego, ale współodpowiedzialny z innymi i, co najważniejsze, służ wszystkim w każdych okolicznościach, czasie i miejscu. I zobaczysz, jak twoja radość zaczyna kiełkować, odsłaniając życie, które nosisz w sobie.

Reklama

D.S.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-01-06 13:18

Ocena: +35 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość z przebaczenia

Na drogach Wielkiego Postu zatrzymujemy się w radosnej atmosferze IV niedzieli, zwanej Laetare. Jest to zatem dzień przynoszący nam ważny powód do radości, która jest przecież owocem Ducha Świętego. W tę rzeczywistość radości wchodzi Pan Jezus, który w przypowieści o synu marnotrawnym opisuje Boga Ojca – pełnego miłości, niezwykle wielkodusznego i gotowego przebaczać. W ten sposób Nauczyciel z Nazaretu określa nam bliżej, czym rzeczywiście jest miłosierdzie: jest ono bezinteresownym i wielkodusznym zwróceniem się do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Anglia: druzgocący raport o terapii zmiany płci przez dzieci

2024-04-12 18:06

[ TEMATY ]

dzieci

Wielka Brytania

raport

zmiana płci

Adobe Stock

W Wielkiej Brytanii ukazał się druzgocący raport brytyjskiej lekarz pediatry dotyczący terapii zmiany płci u dzieci. Tysiącom nastolatków przepisywano hormony blokujące ich naturalny rozwój, mimo braku badań, jak ta drastyczna ingerencja wpływa na ich psychikę – teraz i w przyszłości.

Nazywany „przełomowym i historycznym” raport dr Hilary Cass powstał na zlecenie rządu. Ujawnia, że tysiące dzieci mogło paść ofiarą złej diagnozy z powodu ideologicznej nagonki i presji, wywieranej na lekarzy. Okazuje się, iż poczucie niewłaściwej płci może być wynikiem szeregu problemów natury psychicznej, a także neuroróżnorodności, może być też powiązane z trudną sytuacją rodzinną i doświadczaniem aktów przemocy.

CZYTAJ DALEJ

Studzionka: upamiętniono śp. ks. Franciszka Długosza, więźnia Dachau

2024-04-12 20:40

[ TEMATY ]

pochówek

Dachau

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas przewodniczył Mszy św. i symbolicznemu pochówkowi śp. ks. Franciszka Długosza, więźnia Dachau. Był on najstarszym duchownym uwięzionym w niemieckim obozie. Uroczystość odbyła się w kościele Wniebowzięcia NMP w Studzionce k. Pszczyny i na parafialnym cmentarzu.

W homilii metropolita katowicki podkreślił, że II wojna światowa „to ciemna noc hitleryzmu; ciemna noc w dziejach świata”. Przypomniał, że obóz w Dachau, w którym zginął ks. Franciszek Długosz, proboszcz tamtejszej parafii, „powstał w 1933 roku w celu izolowania politycznych przeciwników reżimu nazistowskiego, a także duchownych i Żydów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję