Reklama

Katolicy oferują pomoc

Katastrofalna sytuacja, w jakiej w wyniku sierpniowej powodzi znalazły się austriackie, czeskie oraz niemieckie zabytki, a także świadomość zagrożeń płynących z możliwości podjęcia nieodpowiednich działań ratowniczych lub zastosowania niewłaściwych metod i środków wynikających z braku doświadczenia, a nade wszystko poczucie odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe wspólnej Europy, znalazły natychmiastowy oddźwięk wśród polskich katolików. Prezydium Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej w duchu międzynarodowej solidarności, pragnąc wyjść naprzeciw ogromowi tragicznych zniszczeń, przed którymi stanęły narody Austrii, Czech i Niemiec, zaoferowały im swoją pomoc. Prezydium wystosowało do Konsulatów Generalnych Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Austrii i Republiki Czech we Wrocławiu specjalne pismo informujące, że po wcześniejszym zapoznaniu się z rozmiarami zniszczeń wywołanych katastrofalną powodzią powołano do życia w trybie awaryjnym Interdyscyplinarną Grupę Roboczą ds. Usuwania Skutków Powodzi w Poszkodowanych Republikach. W skład grupy weszli wybitni specjaliści z różnych dziedzin budownictwa i konserwacji zabytków. Członkowie tej grupy godnie reprezentujący doktrynę "Polskiej Szkoły Konserwacji" mają za sobą bogate doświadczenia w zakresie likwidacji skutków powodzi, gdyż wyróżnili się swoim profesjonalizmem i bezgranicznym zaangażowaniem podczas analogicznych działań w czasie powodzi, która nawiedziła Wrocław i tereny Dolnego Śląska w lipcu 1997 r. Ówczesna działalność Komisji pozwoliła uratować od zagłady i odrestaurować wiele bezcennych zabytków architektury i dzieł sztuki. Wobec tragedii ostatnich dni Polacy oferują sąsiadom swoją pomoc i zdobyte w walce z żywiołem doświadczenia, prosząc o jej przyjęcie.
Wszelką korespondencję i ewentualne zapytania należy kierować pod adresem: Wiceprezes Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej inż. Tadeusz Świerczewski, ul. Noskowskiego 18, 51-611 Wrocław, tel./fax+4871/348-60-72, tel. 0602-244-801, www.Rustejko@wr.home.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2021-06-11 14:47

[ TEMATY ]

episkopat

Msza św.

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi ponowili Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

2021-06-11 19:50

[ TEMATY ]

Kraków

100‑lecie Aktu poświęcenia Polski

EpiskopatNews

- Stojąc wobec trudnych wyzwań dla Kościoła i Ojczyzny, z ufnością wołamy: "Otwórz nasze oczy, ulecz chore serca, obmyj to, co brudne, daj łaskę nawrócenia i pokuty! Jezu, uczyń nasze serca na wzór Serca Twego, abyśmy umieli tracić życie w służbie najbardziej potrzebującym, najsłabszym i bezbronnym" - tymi m.in. słowami biskupi zgromadzeni w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponowili po 100 latach Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Odczytał go na zakończenie Mszy św. przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Akt ten zostanie dziś ponowiony także we wszystkich parafiach w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do ... Marka Pietrzaka

2021-06-12 21:08

[ TEMATY ]

wywiad

5 pytań do...

Twitter

O zaangażowaniu terytorialsów w walkę z Covid19: jak sami przeszli ten trudny czas? o kształtowaniu postaw proobronnych o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” płk. Marka Pietrzaka, Rzecznika Wojsk Obrony Terytorialnej

Piotr Grzybowski: Panie Pułkowniku, zacznę od - w dalszym ciągu tematu numer jeden - pandemii Covid 19, na szczęście wygasającej, w walkę z którą były włączone Wojska Obrony Terytorialnej. Czy zrobili już Państwo bilans swojego zaangażowania?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję