Reklama

Katolicy oferują pomoc

Katastrofalna sytuacja, w jakiej w wyniku sierpniowej powodzi znalazły się austriackie, czeskie oraz niemieckie zabytki, a także świadomość zagrożeń płynących z możliwości podjęcia nieodpowiednich działań ratowniczych lub zastosowania niewłaściwych metod i środków wynikających z braku doświadczenia, a nade wszystko poczucie odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe wspólnej Europy, znalazły natychmiastowy oddźwięk wśród polskich katolików. Prezydium Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej w duchu międzynarodowej solidarności, pragnąc wyjść naprzeciw ogromowi tragicznych zniszczeń, przed którymi stanęły narody Austrii, Czech i Niemiec, zaoferowały im swoją pomoc. Prezydium wystosowało do Konsulatów Generalnych Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Austrii i Republiki Czech we Wrocławiu specjalne pismo informujące, że po wcześniejszym zapoznaniu się z rozmiarami zniszczeń wywołanych katastrofalną powodzią powołano do życia w trybie awaryjnym Interdyscyplinarną Grupę Roboczą ds. Usuwania Skutków Powodzi w Poszkodowanych Republikach. W skład grupy weszli wybitni specjaliści z różnych dziedzin budownictwa i konserwacji zabytków. Członkowie tej grupy godnie reprezentujący doktrynę "Polskiej Szkoły Konserwacji" mają za sobą bogate doświadczenia w zakresie likwidacji skutków powodzi, gdyż wyróżnili się swoim profesjonalizmem i bezgranicznym zaangażowaniem podczas analogicznych działań w czasie powodzi, która nawiedziła Wrocław i tereny Dolnego Śląska w lipcu 1997 r. Ówczesna działalność Komisji pozwoliła uratować od zagłady i odrestaurować wiele bezcennych zabytków architektury i dzieł sztuki. Wobec tragedii ostatnich dni Polacy oferują sąsiadom swoją pomoc i zdobyte w walce z żywiołem doświadczenia, prosząc o jej przyjęcie.
Wszelką korespondencję i ewentualne zapytania należy kierować pod adresem: Wiceprezes Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej inż. Tadeusz Świerczewski, ul. Noskowskiego 18, 51-611 Wrocław, tel./fax+4871/348-60-72, tel. 0602-244-801, www.Rustejko@wr.home.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję