Reklama

Wiadomości z diecezji

11 listopada odbyły się w Głownie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Organizatorem była Rada i Zarząd Miasta, przybyli na nie m.in. burmistrz Jerzy Kuciński, jego zastępca Grzegorz Janeczek, wójt Stanisław Tarkowski. Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od spotkania na Placu Wolności, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową, a następnie pod Pomnikiem Wolności w parku miejskim im. Armii Krajowej. Uczestnicy uroczystości przeszli potem do kościoła parafialnego pw. św. Jakuba, gdzie także złożono kwiaty i zapalono znicze w miejscach pamięci: przed kościołem i na murze kościelnym. O godz. 10.00 ks. Andrzej Wróbel odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny, po czym uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach żołnierzy poległych w II wojnie światowej i pod murem cmentarnym. W obchodach Święta Niepodległości w Głownie wzięła udział także orkiestra dęta, działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury.

14 listopada odbyło się w Łowiczu kolejne już spotkanie, zorganizowane przez Łowickie Towarzystwo Historyczno-Regionalne im. Romualda Oczykowskiego oraz Łowicki Klub Katolicki Diecezji Łowickiej. Tym razem referat podczas spotkania wygłosił Krzysztof Józef Guzek i nosił on tytuł: "System znaków państwowych II Rzeczypospolitej - analiza ustawy o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1919 r.".

16 i 17 listopada w Zdunach trwało Święto Jesieni - Jesienny Turniej Wsi, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury. Pierwszego dnia odbył się Jesienny Bal dla Dzieci, prowadzony przez Panią Jesień i Misia. 17 listopada w Zdunach wystąpił zespół młodzieżowy z miejscowego GOK-u, po czym odbył się recital Krystyny Giżowskiej. Ogłoszono wyniki licznych konkursów.

9 grudnia, Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest Dniem Świętości Życia, w czasie którego - za zgodą biskupa łowickiego Alojzego Orszulika - będą zbierane podpisy pod Manifestem Polskich Rodzin. Manifest ten został stworzony przez Polską Federację Stowarzyszeń Rodzin Katolickich i Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Czytamy w nim m.in.: "Od jakiegoś czasu jesteśmy świadkami bardzo licznych wypowiedzi i decyzji, dotyczących małżeństwa, rodziny, życia dzieci przed urodzeniem, wychowania czy adopcji. Pewne gremia międzynarodowe chcą narzucić wszystkim państwom rozwiązania zdecydowanie obce tradycji chrześcijańskiej Europy, takie jak: traktowanie par homoseksualnych na równi z normalnymi małżeństwami, adopcja dzieci przez takie pary, sprzyjanie rozwodom, popieranie zabijania dzieci przed urodzeniem, często demoralizacja przez tzw. seksedukację itp. Czy musimy się biernie poddać tym naciskom? JESTEŚMY WOLNI! NIE MUSIMY SIĘ PODDAWAĆ!".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi ponowili Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

2021-06-11 19:50

[ TEMATY ]

Kraków

100‑lecie Aktu poświęcenia Polski

EpiskopatNews

- Stojąc wobec trudnych wyzwań dla Kościoła i Ojczyzny, z ufnością wołamy: "Otwórz nasze oczy, ulecz chore serca, obmyj to, co brudne, daj łaskę nawrócenia i pokuty! Jezu, uczyń nasze serca na wzór Serca Twego, abyśmy umieli tracić życie w służbie najbardziej potrzebującym, najsłabszym i bezbronnym" - tymi m.in. słowami biskupi zgromadzeni w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponowili po 100 latach Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Odczytał go na zakończenie Mszy św. przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Akt ten zostanie dziś ponowiony także we wszystkich parafiach w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża radością

2021-06-12 07:25

[ TEMATY ]

życie

świadectwo

świadectwa

Fundacja Grupa Pro Elio

Barbara Kędzior

Barbara Kędzior

Basia Kędzior urodziła się z rybią łuską - genetyczną wadą skóry. Miała żyć tylko osiem dni. Gdy już było wiadomo, że przeżyje dłużej, lekarz chciał amputować jej palce. Dzisiaj ma 22 lata i jest radosną dziewczyną, która swoimi palcami zapisała całe mnóstwo zeszytów.

Kształci się w śpiewie. Ma cudowny głos. Daje świadectwo radosnego życia niezależnie od trudności. W sytuacji, w której wielu dzieciom, u których diagnozuje się przeróżne wady genetyczne, odbiera się prawo do życia, Basia jest żywym dowodem na to, że namawianie rodziców na aborcję z powodu podejrzenia choroby jest wielkim nieporozumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi o aktualnych kwestiach Kościoła w Polsce

2021-06-12 16:08

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum” – to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W pierwszym dniu obrad, przypadającym w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi ponowili Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję