Reklama

Ze świata

Fałszerstwo

Krótki żywot mitu

Budzący wiele emocji tekst, przedstawiony niedawno przez prof. Karen King z Uniwersytetu harvardzkiego, sugerujący, jakoby Pan Jezus miał żonę, jest fałszerstwem albo papirusem „wykonstruowanym” - uważa prof. Francis Watson z Uniwersytetu w Durham w Wielkiej Brytanii. Wykazuje on, że szeroko cytowany w mediach tekst został zbudowany z małych fragmentów słów lub wyrazów pochodzących zasadniczo z apokryficznej „Ewangelii Tomasza”, tekstu pochodzenia gnostyckiego, sekcji 101 i 114, ułożonych w nowym kontekście. Zdaniem brytyjskiego znawcy Nowego Testamentu, mamy do czynienia z kompozycją autora nowożytnego o ograniczonej znajomości języka koptyjskiego. Wskazuje on, że w krótkim fragmencie znajdują się wyrażenia właściwe nie czterem Ewangeliom kanonicznym, ale właśnie odkrytej w 1945 r. w Nag Hammadi „Ewangelii Tomasza”.
Nie wolno zapominać, że kiedy mowa jest o oblubienicy, to może być nią Kościół, tak jak ma to miejsce w Księdze Apokalipsy, ale także w liczącej 2 tys. lat tradycji chrześcijańskiej. Może to być także, podobnie jak w Pieśni nad Pieśniami, dusza człowieka poszukującego Boga lub zgodnie z tradycją gnostycką - uczeń dążący do doskonałości.

Irlandia

Lekarze nie chcą aborcji terapeutycznej

Aborcja nigdy nie jest konieczna dla ratowania zdrowia matki - orzekli lekarze podczas międzynarodowego sympozjum w Dublinie, zorganizowanego przez irlandzki Komitet Zdrowia Matki. W ten sposób zaprotestowali oni przeciwko stygmatyzowaniu irlandzkiej służby zdrowia, którą niesłusznie oskarża się, że zaniedbuje zdrowie kobiet ze względu na istniejący w tym kraju absolutny zakaz aborcji.
Zdaniem obradujących w Dublinie lekarzy różnych dziedzin, należy dostrzec różnice między świadomie przeprowadzoną aborcją a terapią, która może zagrozić życiu dziecka. W ich przekonaniu, Irlandia nie potrzebuje liberalizacji prawa aborcyjnego, gdyż kobieta i tak zawsze może tu liczyć na niezbędną terapię. Niekiedy może to zagrozić płodowi, często jednak dziecko wychodzi bez szwanku, nawet po chemioterapii.
W czasie sympozjum podkreślono, że Irlandia znajduje się dzisiaj pod silną presją przemysłu aborcyjnego, który chce przeforsować w tym kraju usuwanie ciąży pod pretekstem, że służy to zdrowiu kobiet.

Niemcy

Prywatny dom Papieża

Reklama

W obecności 200 honorowych gości podczas uroczystości 22 września br. został otwarty dla zwiedzających odrestaurowany prywatny dom Papieża w Pentling pod Ratyzboną. - Ma on być miejscem spotkania z życiem i dziełem Josepha Ratzingera - powiedział abp Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, podczas otwarcia domu. Odnowiono w nim i przystosowano większość pomieszczeń, w tym zrekonstruowano byłą pracownię ks. prof. Josepha Ratzingera. Od października br. wszyscy zainteresowani mogą dom odwiedzić. Będąc profesorem teologii na Uniwersytecie w Ratyzbonie, ks. Ratzinger mieszkał w nim w latach 1969-77.
W uroczystości udział wzięli m.in.: brat Benedykta XVI ks. prał. Georg Ratzinger, osobisty sekretarz papieski ks. prał. Georg Gänswein oraz nuncjusz apostolski w Niemczech abp Jean-Claude Périsset.

Ludzie

Kard. Angelo Bagnasco

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch - kard. Angelo Bagnasco stwierdził, że Kościół jako jedyny walczy dziś o autentyczne prawa dzieci, jak również osób starszych i chorych oraz rodziny, w momencie gdy dominująca kultura chciałaby wyizolować i wysterylizować to, co ludzkiego pozostało jeszcze w naszej cywilizacji.
- Kościół nie jest umierający, jak by czasem chciano i jak się go przedstawia: rozdzierany podziałami, dławiony świadectwami, w stanie utrzymywania się przy życiu. Kościół jest zjednoczony i - chociażby z wysiłkiem - pragnie stawić czoło przeciwnościom czasu z pokorą, wigorem i dalekowzrocznością - mówił włoski kardynał, otwierając posiedzenie Rady Stałej włoskiego Episkopatu. Jego zdaniem, w Kościele dzieje się coś nadzwyczajnego: ludzie o ograniczonych możliwościach i biedacy mogą się zrehabilitować i dokonać czynów ogromnych. To jest ostatni powód, dla którego Kościół nie może nic nie znaczyć, także chrześcijaństwo, którym się karmi.

Cudzysłów

Należy wystrzegać się stereotypów i uznać prawo nieeuropejskich narodów do niezależnego kształtowania demokracji zgodnie z własnymi tradycjami i religijnymi przekonaniami.
Oświadczenie kościelnych komisji ds. sprawiedliwości i pokoju

Krótko

Aldo Moro - włoski polityk zamordowany 34 lata temu przez Czerwone Brygady być może zostanie wyniesiony na ołtarze. Starania o otwarcie procesu kanonicznego rozpoczęto w jego rodzinnych stronach, w regionie Apulii - w mieście Bari.

Radio Watykańskie poinformowało, że nuncjusz apostolski na Białorusi abp Claudio Gugerotti odwiedził za zgodą władz kraju 7 uwięzionych opozycjonistów. Watykański dyplomata zapewnił ich o modlitwie papieża Benedykta XVI.

Na Białorusi odbyły się wybory parlamentarne. Do parlamentu weszli tylko kandydaci prorządowi. OBWE oceniła, że wybory nie były wolne ani bezstronne.

W Grecji dziura w budżecie może być dwukrotnie wyższa, niż zakładano. Może się zdarzyć, że zabraknie aż 20 mld euro.

Ehud Olmert - były premier Izraela został skazany na rok więzienia w zawieszeniu. Olmert dopuścił się nieprawidłowości przy dotowaniu prywatnych firm w czasie, gdy był ministrem przemysłu i handlu.

Grecy i Hiszpanie protestowali w końcu września przeciw cięciom budżetowym. Na ulice miast wyszły setki tysięcy protestujących, którzy domagali się rozpisania nowych wyborów. Interweniowała policja.

W Urugwaju izba niższa parlamentu przegłosowała ustawę legalizującą aborcję. 50 deputowanych było za, 49 - przeciw.

Wsiewołod Czaplin - wpływowy rosyjski duchowny rozpoczął zbieranie podpisów w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego połączenia Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Iran odpowie „z całą siłą” na jakikolwiek atak na swoje terytorium - oświadczyła irańska misja przy ONZ w reakcji na wystąpienie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Zagroził on atakiem na Iran, jeśli kraj ten przekroczy „czerwoną linię”, którą powinna Teheranowi wyznaczyć społeczność międzynarodowa w pracach nad programem nuklearnym.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-10-08 11:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy klip ks. Jakuba Bartczaka

2020-09-20 23:32

YT

Widzieliście już nowy teledysk ks. Jakuba Bartczaka? Dziś ukazał się na jego kanale YouTube.

Utwór "Więcej", ks. Jakub Bartczak wykonuje z Wiki Szarkowicz. Jest on zapowiedzią płyty #Siemodle, którego premiera 15 października. 


CZYTAJ DALEJ

Żywy Różaniec w Łagiewnikach

2020-09-21 22:44

plakat/ archiwum

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w sobotę - 26 września odbędzie się XI Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. Hasłem pielgrzymki są słowa Jana Pawła II: „Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem”.

- To jedno z wydarzeń w stulecie urodzin św. Jana Pawła II. Będziemy przyzywać jego wstawiennictwa i wpatrywać się w jego różaniec. On powiedział: „Różaniec to modlitwa, którą bardzo umiłowałem” - mówi ks. Stanisław Szczepaniec, diecezjalny moderator Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. I informuje, że pielgrzymkowe spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00. Zapowiada: - Zaplanowaliśmy wspólną modlitwę, konferencję, będą świadectwa i komunikaty, a także adoracja Najświętszego Sakramentu. Uwieńczeniem naszego spotkania będzie Eucharystia sprawowana o godz. 12 pod przewodnictwem naszego metropolity ks. abp Marka Jędraszewskiego.

Jak podkreśla kapłan, modlitwa różańcowa jest dziś bardzo potrzebna. - W różańcu zawiera się to wszystko, co jest w Ewangelii i to wszystko, co jest we Mszy świętej. Różaniec jest nam dany jako dar zbawienia. Wszystkie tajemnice, jakie są w życiu Jezusa i Maryi, są obecne w różańcu. Jeżeli całe Boże zbawienie, całą miłość Boga wyrażamy i zawieramy w modlitwie, modlimy się z Maryją, modlimy się z całym Kościołem, to potęga tej modlitwy jest niesamowita: ona nas przemienia i ona wyprasza błogosławieństwo dla świata. Dlatego Kościół przez wieki zachęcał do modlitwy różańcowej, a dzisiaj to wezwanie brzmi jeszcze mocniej – zaznacza ks.Szczepaniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję