Reklama

Ze świata

2012-10-08 11:46


Niedziela Ogólnopolska 41/2012, str. 5

Fałszerstwo

Krótki żywot mitu

Budzący wiele emocji tekst, przedstawiony niedawno przez prof. Karen King z Uniwersytetu harvardzkiego, sugerujący, jakoby Pan Jezus miał żonę, jest fałszerstwem albo papirusem „wykonstruowanym” - uważa prof. Francis Watson z Uniwersytetu w Durham w Wielkiej Brytanii. Wykazuje on, że szeroko cytowany w mediach tekst został zbudowany z małych fragmentów słów lub wyrazów pochodzących zasadniczo z apokryficznej „Ewangelii Tomasza”, tekstu pochodzenia gnostyckiego, sekcji 101 i 114, ułożonych w nowym kontekście. Zdaniem brytyjskiego znawcy Nowego Testamentu, mamy do czynienia z kompozycją autora nowożytnego o ograniczonej znajomości języka koptyjskiego. Wskazuje on, że w krótkim fragmencie znajdują się wyrażenia właściwe nie czterem Ewangeliom kanonicznym, ale właśnie odkrytej w 1945 r. w Nag Hammadi „Ewangelii Tomasza”.
Nie wolno zapominać, że kiedy mowa jest o oblubienicy, to może być nią Kościół, tak jak ma to miejsce w Księdze Apokalipsy, ale także w liczącej 2 tys. lat tradycji chrześcijańskiej. Może to być także, podobnie jak w Pieśni nad Pieśniami, dusza człowieka poszukującego Boga lub zgodnie z tradycją gnostycką - uczeń dążący do doskonałości.

Irlandia

Lekarze nie chcą aborcji terapeutycznej

Aborcja nigdy nie jest konieczna dla ratowania zdrowia matki - orzekli lekarze podczas międzynarodowego sympozjum w Dublinie, zorganizowanego przez irlandzki Komitet Zdrowia Matki. W ten sposób zaprotestowali oni przeciwko stygmatyzowaniu irlandzkiej służby zdrowia, którą niesłusznie oskarża się, że zaniedbuje zdrowie kobiet ze względu na istniejący w tym kraju absolutny zakaz aborcji.
Zdaniem obradujących w Dublinie lekarzy różnych dziedzin, należy dostrzec różnice między świadomie przeprowadzoną aborcją a terapią, która może zagrozić życiu dziecka. W ich przekonaniu, Irlandia nie potrzebuje liberalizacji prawa aborcyjnego, gdyż kobieta i tak zawsze może tu liczyć na niezbędną terapię. Niekiedy może to zagrozić płodowi, często jednak dziecko wychodzi bez szwanku, nawet po chemioterapii.
W czasie sympozjum podkreślono, że Irlandia znajduje się dzisiaj pod silną presją przemysłu aborcyjnego, który chce przeforsować w tym kraju usuwanie ciąży pod pretekstem, że służy to zdrowiu kobiet.

Niemcy

Prywatny dom Papieża

W obecności 200 honorowych gości podczas uroczystości 22 września br. został otwarty dla zwiedzających odrestaurowany prywatny dom Papieża w Pentling pod Ratyzboną. - Ma on być miejscem spotkania z życiem i dziełem Josepha Ratzingera - powiedział abp Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, podczas otwarcia domu. Odnowiono w nim i przystosowano większość pomieszczeń, w tym zrekonstruowano byłą pracownię ks. prof. Josepha Ratzingera. Od października br. wszyscy zainteresowani mogą dom odwiedzić. Będąc profesorem teologii na Uniwersytecie w Ratyzbonie, ks. Ratzinger mieszkał w nim w latach 1969-77.
W uroczystości udział wzięli m.in.: brat Benedykta XVI ks. prał. Georg Ratzinger, osobisty sekretarz papieski ks. prał. Georg Gänswein oraz nuncjusz apostolski w Niemczech abp Jean-Claude Périsset.

Reklama

Ludzie

Kard. Angelo Bagnasco

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch - kard. Angelo Bagnasco stwierdził, że Kościół jako jedyny walczy dziś o autentyczne prawa dzieci, jak również osób starszych i chorych oraz rodziny, w momencie gdy dominująca kultura chciałaby wyizolować i wysterylizować to, co ludzkiego pozostało jeszcze w naszej cywilizacji.
- Kościół nie jest umierający, jak by czasem chciano i jak się go przedstawia: rozdzierany podziałami, dławiony świadectwami, w stanie utrzymywania się przy życiu. Kościół jest zjednoczony i - chociażby z wysiłkiem - pragnie stawić czoło przeciwnościom czasu z pokorą, wigorem i dalekowzrocznością - mówił włoski kardynał, otwierając posiedzenie Rady Stałej włoskiego Episkopatu. Jego zdaniem, w Kościele dzieje się coś nadzwyczajnego: ludzie o ograniczonych możliwościach i biedacy mogą się zrehabilitować i dokonać czynów ogromnych. To jest ostatni powód, dla którego Kościół nie może nic nie znaczyć, także chrześcijaństwo, którym się karmi.

Cudzysłów

Należy wystrzegać się stereotypów i uznać prawo nieeuropejskich narodów do niezależnego kształtowania demokracji zgodnie z własnymi tradycjami i religijnymi przekonaniami.
Oświadczenie kościelnych komisji ds. sprawiedliwości i pokoju

Krótko

Aldo Moro - włoski polityk zamordowany 34 lata temu przez Czerwone Brygady być może zostanie wyniesiony na ołtarze. Starania o otwarcie procesu kanonicznego rozpoczęto w jego rodzinnych stronach, w regionie Apulii - w mieście Bari.

Radio Watykańskie poinformowało, że nuncjusz apostolski na Białorusi abp Claudio Gugerotti odwiedził za zgodą władz kraju 7 uwięzionych opozycjonistów. Watykański dyplomata zapewnił ich o modlitwie papieża Benedykta XVI.

Na Białorusi odbyły się wybory parlamentarne. Do parlamentu weszli tylko kandydaci prorządowi. OBWE oceniła, że wybory nie były wolne ani bezstronne.

W Grecji dziura w budżecie może być dwukrotnie wyższa, niż zakładano. Może się zdarzyć, że zabraknie aż 20 mld euro.

Ehud Olmert - były premier Izraela został skazany na rok więzienia w zawieszeniu. Olmert dopuścił się nieprawidłowości przy dotowaniu prywatnych firm w czasie, gdy był ministrem przemysłu i handlu.

Grecy i Hiszpanie protestowali w końcu września przeciw cięciom budżetowym. Na ulice miast wyszły setki tysięcy protestujących, którzy domagali się rozpisania nowych wyborów. Interweniowała policja.

W Urugwaju izba niższa parlamentu przegłosowała ustawę legalizującą aborcję. 50 deputowanych było za, 49 - przeciw.

Wsiewołod Czaplin - wpływowy rosyjski duchowny rozpoczął zbieranie podpisów w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego połączenia Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Iran odpowie „z całą siłą” na jakikolwiek atak na swoje terytorium - oświadczyła irańska misja przy ONZ w reakcji na wystąpienie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Zagroził on atakiem na Iran, jeśli kraj ten przekroczy „czerwoną linię”, którą powinna Teheranowi wyznaczyć społeczność międzynarodowa w pracach nad programem nuklearnym.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Bp Solarczyk: droga do zjednoczenia z Bogiem wiedzie poprzez ciemność wiary

2019-12-14 16:35

mag / Warszawa (KAI)

Bóg zawsze jest w centrum naszej duszy. Droga, by to odkryć i przyjąć wiedzie poprzez ciemność i brak zrozumienia – mówił bp Marek Solarczyk, zachęcając do zawierzenia siebie Chrystusowi. W sanktuarium Świętego Ojca Pio na stołecznym Gocławiu odbył się IX Adwentowy Dzień Skupienia dla Grup Modlitwy Św. Ojca Pio z terenu Warszawy i okolic. Zainaugurowała go uroczysta Msza św., której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Po liturgii konferencję na temat miejsca Najświętszej Maryi Panny w życiu duchowym włoskiego kapucyna wygłosił o. Roman Rusek OFM cap.

BP KEP
Bp Marek Solarczyk

Nawiązując w homilii do św. Jana do Krzyża bp Solarczyk podkreślił, że fundamentem ludzkiego życia powinien być Bóg. – Nasza droga na górę Karmel, czyli do świątyni Boga widzie poprzez różne doświadczenia, w tym także i brak doświadczenia bliskości Pana. Wszystko jednak winno dokonywać się w miłości – mówił biskup.

Przychodzi taki moment, kiedy nie wystarczy uznać, że Bóg jest. - Człowiek zaczyna brać tą relację z Jezusem Chrystusem na poważnie. Jest głęboko przekonany, że nie można być z Nim tylko częściowo, czy od czasu do czasu, ale trzeba na poważnie, na zawsze. Trzeba uznać, że On jest najważniejszy – podkreślił bp Solarczyk.

Przyznał, że dla wielu jest to niezwykle trudny moment z uwagi na ich ludzkie doświadczenia, na to co powie świat, czy czego nasłuchał się od innych. – Nie oddajemy się jednak komuś kogo nie znamy, ale Temu Kogo miłość się odczytuje i Którego miłość chce się zanieść innym – mówił biskup pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej.

Zwrócił uwagę, że to doświadczenie duchowe było również udziałem św. Ojca Pio. – Były sytuacje, kiedy odbierano mu przywileje, prawa, formy życia i zaangażowania duszpasterskiego. On w tych kolejnych doświadczeniach zawierzał siebie Bogu mówiąc – Ty jesteś dla mnie najważniejszy. Mogą mi wiele odebrać, ale Ty Panie pozostaniesz, bo Ciebie chcę nieść – wspominał biskup.

Podkreślił, że ten kto przyznaje się do Boga i decyduje się za Nim iść, nie może jednocześnie opierać się na sobie i swoich zabezpieczeniach, planach, czy wyobrażeniach.

Bp Solarczyk wspomniał również o tym, co Jan od Krzyża nazywa nocą zmysłów i nocą ducha: "Ta druga dotyczy sytuacji, w której człowiek wybrał Boga jako jedynego i najważniejszego, a jest w stanie w którym nic i nikt tego Boga mu nie przypomina, nic do tego Boga nie pociąga, nic Go nie ukazuje. Jest noc bez żadnego blasku. Ciemność której się wówczas doświadcza nie jest znakiem odejścia od Boga, ale moment w którym człowiek uczy się zaufania Bogu, bo On jest tylko człowiek tego nie widzi".

Przekonywał, że Bóg obiecuje człowiekowi swoją obecność, wsparcie i moc, On będzie nas umacniał i prowadził. W programie IX Adwentowego Czuwania Grup Ojca Pio był także czas na wspólny: różaniec, drogę krzyżową, Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz Adorację Najświętszego Sakramentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Archidiecezja szczecińsko-kamieńska podarowała szkołę i kościół dla Madagaskaru

2019-12-15 16:04

pk / Szczecin (KAI)

Już w październiku przyszłego roku ma być gotowy nowy kościół i szkoła w Misokitsy w diecezji Morondava na Madagaskarze. Ma to być dar archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej na 50-lecie powstania diecezji.

Paulina Fryszka
Te dzieci potrzebują naszej pomocy

Koszt budowy samego kościoła w stanie surowym to 15 tys. euro. Pieniądze na budowę były zbierane w kościołach diecezji od początku roku. Trwa zbiórka na koszty wyposażenia i na szkołę.

Szczecińska misja wróciła z Madagaskaru. Przedstawiciele Kościoła na Pomorzu Zachodnim zawieźli sprzęt medyczny, szkolny a także pieniądze na budowę szkoły i kościoła w Misokitsy.

Biskup Marie Fabien z diecezji Morondava na Madagaskarze dziękował za wsparcie. - Ta działalność misyjna to odpowiedź na wezwanie Franciszka, żeby wychodzić na obrzeża i nieść Dobrą Nowinę i pomoc tym ludziom – mówił biskup Marie Fabien z diecezji Morondava.

Ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, zapowiada, że to początek współpracy z ojcami oblatami, którzy już od 40 lat posługują wśród ubogich w Afryce. Dalej w planach jest adopcja na odległość, która pozwoli na utrzymanie i edukację dzieci w Misokitsy.

- Wzruszającym momentem było to, że zobaczyłem małe dzieci przy budowie szkoły. Pracuje cała wioska. Dzieci przerzucają cement, wożą cegły. Oni mówią, że budują dla siebie i czekają na tą szkołę. Daliśmy im nadzieję i perspektywę rozwoju. I to była potęga wiary, że widzą, że mogą zmienić przyszłość, a potem pomagać lokalnej społeczności – powiedział ks. dr Płaczek.

Dużą część społeczeństwa stanowią animiści, którzy wierzą w wierzenia swoich przodków, bóstwa przyrody. Niektórzy nigdy nie słyszeli o Jezusie.

Ludzie, którzy tam żyją, odwiedzają czarowników. - Znaczące rolę mają lokalni katechiści, którzy przyjęli chrzest i są po lekturze Ewangelii . Oni przedstawiają nową perspektywę. Jeśli nastąpi przełamanie guru, czyli szamana danej wioski i pozwoli dotrzeć do ludzi misjonarzowi, to dalej można ewangelizować – podkreśla ks. dr Płaczek.

W takich osadach Msza św. jest czasem raz na pół roku, ale codzienność to katechizacja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem