Reklama

Inspiruje i budzi refleksje

Wiara jest drogą do spotkania z Bogiem, a jej najgłębszym narzędziem jest modlitwa - podkreślił abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas promocji swojej książki „Wokół Roku Wiary”, wydanej w serii Biblioteka „Niedzieli”.
Promocja odbyła się 25 września w Warszawie, w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski, z udziałem abp. Celestino Migliorego - nuncjusza apostolskiego w Polsce, bp. Wojciecha Polaka - sekretarza generalnego KEP, ks. inf. Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. prof. Krzysztofa Pawliny - prorektora Papieskiego Wydziału Teologicznego Sekcja św. Jana Chrzciciela w Warszawie oraz Marcina Przeciszewskiego - prezesa KAI.
- Książka ma charakter wyjątkowy - podkreślił Marcin Przeciszewski, prowadzący promocję. - Abp Michalik jest bowiem jedynym przewodniczącym Episkopatu w Europie, który w ten sposób wprowadza wiernych w Rok Wiary.
Wydawca książki - ks. inf. Ireneusz Skubiś, podkreślając wagę tekstów abp. Michalika, powiedział, że powinny one zostać w Roku Wiary przyswojone przez wiernych w Polsce. Książka przekazuje bowiem nie tylko treść listu apostolskiego „Porta fidei” Benedykta XVI, ale jest również jego analizą i wyprowadza wnioski dla Kościoła w Polsce na dziś i na przyszłość. - Abp Józef Michalik pokazuje nam wagę refleksji na temat naszej religijności i jej głębokie przełożenie na poszczególne elementy naszego życia - podkreślił ks. inf. Skubiś.
W emitowanej na telebimie laudacji kard. Stanisław Nagy SCJ, autor Wstępu do książki „Wokół Roku Wiary”, podkreślił wielką wnikliwość teologiczną jej Autora oraz niezwykle ważne wpisanie w jej treść Kościoła w Polsce i jego rzeczywistości.
Prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie - ks. prof. Krzysztof Pawlina podkreślił natomiast, że książka abp. Michalika stanowi doskonałą diagnozę Kościoła, rodziny i społeczeństwa w Polsce - poszczególne jej rozdziały mówią m.in. o Kościele, praktyce życia chrześcijańskiego, katechezie, znaczeniu Mszy św. i lektury Pisma Świętego, przeżywaniu sakramentów świętych. Książka zawiera również cenne wskazania duszpasterskie, m.in. przypomina o konieczności zaangażowania wiernych w życie Kościoła. - Ta książka inspiruje i budzi refleksje - powiedział na zakończenie ks. prof. Pawlina.
Abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce podkreślił, że abp Michalik w swej książce doskonale zarysowuje oczekiwania papieża Benedykta XVI na Rok Wiary. - Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzeba osób, które wierzą w Chrystusa i bronią chrześcijaństwa, a do tego potrzeba formacji wiernych - dodał Nuncjusz Apostolski.
Abp Józef Michalik zaapelował do obecnych na promocji dziennikarzy, aby ukazywali piękno Kościoła. - Dobry człowiek chce widzieć w drugim człowieku dobro - mówił Ksiądz Arcybiskup. Podkreślał również, że Kościołem i chrześcijaństwem trzeba się zafascynować, a chrześcijaństwo wskazywał jako drogę do spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące m.in. ataków na Kościół w Polsce, abp Józef Michalik podkreślał, że prawda nabiera blasku wówczas, kiedy przezwycięża trudności, i że trzeba tę prawdę łączyć z miłością. Przypomniał również słowa Leszka Kołakowskiego: „Dopóki żyje człowiek, to nic nie grozi zagładzie wiary i Kościoła”.
Książka „Wokół Roku Wiary” jest zbiorem artykułów abp. Michalika publikowanych na łamach Tygodnika Katolickiego „Niedziela” jako przygotowanie do Roku Wiary. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dokonuje również analizy listu apostolskiego Benedykta XVI „Porta fidei”, sięgając m.in. do myśli bł. Jana Pawła II i sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz do Katechizmu Kościoła Katolickiego i Katechizmu dla młodych „Youcat”.

2012-10-08 11:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież ochrzcił rozdzielone bliźniaki syjamskie

2020-08-10 13:10

[ TEMATY ]

Franciszek

twitter.com/SalvoCernuzio

Papież Franciszek ochrzcił w minionych dniach w kaplicy Domu Świętej Marty pochodzące z Republiki Środkowoafrykańskiej bliźniaki syjamskie, rozdzielone w watykańskiej klinice Bambino Gesù 7 lipca br.

Ujawniła to Antoinette Montaigne, środkowoafrykańska polityk i była minister komunikacji tego kraju, która opublikowała zdjęcie z tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuje transport pomocowy do Libanu

2020-08-11 14:38

[ TEMATY ]

Liban

twitter.com/LebaneseProblem

Pomoc Kościołowi w Potrzebie przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej organizuje transport humanitarny do Libanu. Potrzeba żywności, leków i środków higienicznych. Organizacja chce przekazać na tel cel milion złotych i prosi o wsparcie zbiórki.

Celem zbiórki jest pozyskanie pieniędzy na pomoc humanitarną (żywność, produkty pierwszej potrzeby) dla poszkodowanych w Bejrucie, które następnie, we współpracy z MON, zostaną przekazane partnerom organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Libanie. Realizacja zadania oparta jest na współpracy z ICARE INTER CHURCH AID AND RELIEF COMMISSION działającym w imieniu Kościoła greko-melchickiego w Libanie.

Sytuacja w Libanie staje się coraz bardziej dramatyczna. Do tej pory była związana z wyjątkowo trudną sytuacją gospodarczą w regionie, pandemią koronawirusa i wojną w Syrii. Prognozujemy, że z końcem roku Liban czeka kryzys głodu i ludność będzie masowo umierać. Teraz sytuację spotęgował wybuch w porcie. Co najmniej 150 osób zginęło, a 5 tys. zostało rannych po eksplozji 2750 ton azotanu amonu przechowywanego w magazynach portu w Bejrucie.

„Nie możemy być obojętni, aby libańskie dzieci umierały z głodu - mówi ks. Waldemar Cisło. - Już dramatyczna sytuacja humanitarna stała się jeszcze bardziej dramatyczna po wybuchu, jaki miał miejsce we wtorek 4 sierpnia. Ten piękny i historyczny kraj dziś krwawi. Nie zapomnijmy o tych ludziach a szczególnie o dzieciach”.

Prosto z Bejrutu ojciec Raymond Abdo, partner organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, przekazał wiadomość: “Eksplozja przypominała pełny czerwonego dymu wybuch bomby atomowej, niosący ogromne zniszczenia”.

Libański ekspert PKWP, ks. Sammer Nassif powiedział, że chrześcijańska dzielnica Bejrutu została zdewastowana. Zniszczonych zostało co najmniej 10 kościołów, 300 tys ludzi zostało pozbawionych domu, wiele ludzi doznaje cierpienia z powodu braku środków do życia.

Po długotrwałym kryzysie ekonomicznym oraz koronawirusie Liban nie ma możliwości poradzić sobie z tą kryzysową sytuacją i pilnie potrzebuje międzynarodowej pomocy, aby móc zapewnić ludziom podstawowe środki do życia.

Obecna sytuacja wzywa dziś każdego z nas do stanięcia w jeszcze większej mobilizacji, gotowości i otwartości serc, aby przez nasze wsparcie materialne została przekazana jak największa i jak najszybsza pomoc dla tamtejszych mieszkańców dotkniętych kolejny raz ogromem biedy i cierpienia. Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie zarówno materialne, jak i o konkretne dary - informuje PKWP.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie chce przygotować dla 2 tys. rodzin paczki żywnościowe z produktami z długą datą ważności, które można przetrzymywać bez lodówki, a więc min. mleko w proszku, cukier, makaron, konserwy rybne czy wołowe, a następnie wysłać je drogą powietrzną do Libanu.

Aktualnie udało się zgromadzić 12 ton środków dezynfekujących potrzebnych do zwalczenia koronawirusa i środków higieny osobistej oraz 8 ton mleka w proszku.

Firmy i osoby prywatne zainteresowane przekazaniem konkretnych produktów proszone są o kontakt mailowy: info@pkwp.org lub telefoniczny: 22 845 17 09.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję