Reklama

Inspiruje i budzi refleksje

2012-10-08 11:46

Margita Kotas
Niedziela Ogólnopolska 41/2012, str. 36

Wiara jest drogą do spotkania z Bogiem, a jej najgłębszym narzędziem jest modlitwa - podkreślił abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas promocji swojej książki „Wokół Roku Wiary”, wydanej w serii Biblioteka „Niedzieli”.
Promocja odbyła się 25 września w Warszawie, w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski, z udziałem abp. Celestino Migliorego - nuncjusza apostolskiego w Polsce, bp. Wojciecha Polaka - sekretarza generalnego KEP, ks. inf. Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. prof. Krzysztofa Pawliny - prorektora Papieskiego Wydziału Teologicznego Sekcja św. Jana Chrzciciela w Warszawie oraz Marcina Przeciszewskiego - prezesa KAI.
- Książka ma charakter wyjątkowy - podkreślił Marcin Przeciszewski, prowadzący promocję. - Abp Michalik jest bowiem jedynym przewodniczącym Episkopatu w Europie, który w ten sposób wprowadza wiernych w Rok Wiary.
Wydawca książki - ks. inf. Ireneusz Skubiś, podkreślając wagę tekstów abp. Michalika, powiedział, że powinny one zostać w Roku Wiary przyswojone przez wiernych w Polsce. Książka przekazuje bowiem nie tylko treść listu apostolskiego „Porta fidei” Benedykta XVI, ale jest również jego analizą i wyprowadza wnioski dla Kościoła w Polsce na dziś i na przyszłość. - Abp Józef Michalik pokazuje nam wagę refleksji na temat naszej religijności i jej głębokie przełożenie na poszczególne elementy naszego życia - podkreślił ks. inf. Skubiś.
W emitowanej na telebimie laudacji kard. Stanisław Nagy SCJ, autor Wstępu do książki „Wokół Roku Wiary”, podkreślił wielką wnikliwość teologiczną jej Autora oraz niezwykle ważne wpisanie w jej treść Kościoła w Polsce i jego rzeczywistości.
Prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie - ks. prof. Krzysztof Pawlina podkreślił natomiast, że książka abp. Michalika stanowi doskonałą diagnozę Kościoła, rodziny i społeczeństwa w Polsce - poszczególne jej rozdziały mówią m.in. o Kościele, praktyce życia chrześcijańskiego, katechezie, znaczeniu Mszy św. i lektury Pisma Świętego, przeżywaniu sakramentów świętych. Książka zawiera również cenne wskazania duszpasterskie, m.in. przypomina o konieczności zaangażowania wiernych w życie Kościoła. - Ta książka inspiruje i budzi refleksje - powiedział na zakończenie ks. prof. Pawlina.
Abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce podkreślił, że abp Michalik w swej książce doskonale zarysowuje oczekiwania papieża Benedykta XVI na Rok Wiary. - Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzeba osób, które wierzą w Chrystusa i bronią chrześcijaństwa, a do tego potrzeba formacji wiernych - dodał Nuncjusz Apostolski.
Abp Józef Michalik zaapelował do obecnych na promocji dziennikarzy, aby ukazywali piękno Kościoła. - Dobry człowiek chce widzieć w drugim człowieku dobro - mówił Ksiądz Arcybiskup. Podkreślał również, że Kościołem i chrześcijaństwem trzeba się zafascynować, a chrześcijaństwo wskazywał jako drogę do spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące m.in. ataków na Kościół w Polsce, abp Józef Michalik podkreślał, że prawda nabiera blasku wówczas, kiedy przezwycięża trudności, i że trzeba tę prawdę łączyć z miłością. Przypomniał również słowa Leszka Kołakowskiego: „Dopóki żyje człowiek, to nic nie grozi zagładzie wiary i Kościoła”.
Książka „Wokół Roku Wiary” jest zbiorem artykułów abp. Michalika publikowanych na łamach Tygodnika Katolickiego „Niedziela” jako przygotowanie do Roku Wiary. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dokonuje również analizy listu apostolskiego Benedykta XVI „Porta fidei”, sięgając m.in. do myśli bł. Jana Pawła II i sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz do Katechizmu Kościoła Katolickiego i Katechizmu dla młodych „Youcat”.

Reklama

Adwent 2019: Rekolekcje z o. Szustakiem w Warszawie

2019-12-09 12:11

ar / Warszawa (KAI)

Rekolekcje z o. Szustakiem, rekolekcje akademickie, rekolekcje o modlitwie czy biblijne – propozycji na owocne przeżycie Adwentu w Warszawie nie brakuje. Prezentujemy najciekawsze z nich.

Archiwum ASK SD
Konferencja z o. Adamem Szustakiem z cyklu „Sympatia Miłość Małżeństwo” na Uniwersytecie Warszawskim, maj 2018 r.

Duszpasterstwo Akademickie ARKA zaprasza do udziału w rekolekcjach adwentowych, prowadzonych przez o. Adama Szustaka OP. Nauki odbędą się w terminie 11, 12, 13 grudnia 2019 roku w parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła (ul. Kobielska 10) o 19:30. Pierwszego dnia dominikanin poprowadzi konferencję dla chłopców i mężczyzn, drugiego dla dziewcząt i kobiet, a trzeciego dla narzeczonych i małżeństw.

Z kolei rekolekcje pt. "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie" poprowadzi ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, w terminie 9-11 grudnia o 18:00 w Auli Schumana na kampusie UKSW przy ul. Wóycickiego 1/3 w Warszawie. Każdego dnia zaplanowano inny temat wykładu, a są nimi kolejno: „Przez Maryję do Jezusa – miejsce Maryi w życiu i posłudze kard. Wyszyńskiego”, „Kardynał Wyszyński wychowawca narodu”, ”Kardynał Wyszyński wychowawca młodzieży”.

Na "Adwentowe Rekolekcje o Miłości", w dniach 8-10 grudnia o 20:30, do kościoła Najświętszego Zbawiciela zaprasza o. Janusz Pyda, duszpasterz akademicki krakowskiej "Beczki". - O miłości powiedziano już chyba wszystko. A mimo tego wciąż tak bardzo jej pragniemy i tak wiele osób doświadcza jej braku. Gdzie popełniliśmy błąd? Przyjdź, przekonaj się i kochaj! Nie ma piękniejszego czasu do refleksji nad miłością niż Adwent! – czytamy w zapowiedzi.

Natomiast "Rekolekcje o modlitwie jako relacji" wygłosi jezuita, o. Tadeusz Hajduk SJ w parafii św. Dominika na warszawskim Służewie. Początek rekolekcji – w niedzielę, 15 grudnia, podczas Mszy o godz. 7.00, 8.00, 9.30, 11.00 (Msza dla rodzin), 12.30, 14.00, 17.00 i 18.30. Kolejne nauki zaplanowano od poniedziałku do środy (16-18 grudnia) podczas Mszy o godz. 6.00 (roraty), 12.00, 18.00 i 19.30.

Nagrania rekolekcji będą dostępne na stronie http://www.sluzew.dominikanie.pl/nagrania/

- Zapraszamy na rekolekcje adwentowe, tym razem biblijne. Razem przygotujmy się na nowe przyjęcie rodzącego się w Betlejem Słowa – do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście zaprasza ks. Maciej Jaszczołt. Rekolekcje odbędą się one w dniach 15-18 grudnia. W niedzielę zaplanowano naukę rekolekcyjną w czasie Mszy św. o godz. 9.30, 11.00, 12.30, 18.00, 19.00 i 21.00, natomiast od poniedziałku do środy o godz. 19:00.

- Kiedy masz się spotkać z osobą, której dawno nie widziałeś, a bardzo ją kochasz - serce chce wyskoczyć z radości. Warto więc powiedzieć sobie wprost: Adwent NIE JEST czasem pokuty i umartwienia! Adwent to radosne oczekiwanie na przyjście Pana Jezusa – zachęcają warszawscy franciszkanie z kościoła św. Antoniego przy ul. Senatorskiej 31, gdzie w dniach 8-10 grudnia o 8:00 i 22:00 odbywają się rekolekcje, które prowadzi ks. Radosław Rafał MSF - charyzmatyczny kapłan ze Zgromadzenia Świętej Rodziny, pasterz wspólnoty “Poznanie Jezusa”, redaktor naczelny pisma „Posłaniec Świętej Rodziny”, który jak sam przyznaje - „kocha Pana Jezusa jak wariat”. - Przyjdź! Niech nam wszystkim serca walą jak szalone – zachęca kapłan.

"Jak spotkać Boga w modlitwie?" - to tytuł rekolekcji, które odbędą się w dniach 15-18 grudnia o 19:30 w klasztorze ojców dominikanów na Freta. Wygłosi je o. Maksymilian Nawara OSB, benedyktyn mieszkający na co dzień w Lubiniu.

Podobnie jak w poprzednich latach parafia Matki Bożej z Lourdes (ul. Wileńska 69) oraz Siostry Uczennice Krzyża zapraszają chętnych do wspólnej modlitwy słowami Akatystu we wszystkie niedziele Adwentu. Hymn będzie śpiewany jeszcze 15 i 22 grudnia w Kaplicy Krzyża Świętego (kaplica Adoracji). Rozpoczęcie modlitwy - godz. 20.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wigilia w Stowarzyszeniu „Po prostu żyj”

2019-12-11 21:35

Zofia Białas

Wigilia to dzień szczególny dla tych, którzy prawdziwie przeżyli Adwent. W tym dniu zasiądą rodzinnie przy stole, przeczytają fragment Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa, połamią się opłatkiem, zapalą lampki na choince, zaśpiewają kolędę „Wśród nocnej ciszy” i pójdą jak pasterze reflektować tajemnicę Bożego Narodzenia.

Zofia Białas

Czyniąc zadość tradycji, przy wigilijnym stole spotkali się 11 grudnia członkowie Stowarzyszenia „Po prostu żyj”, ludzie, którzy stworzyli szczególną wspólnotę, wspólnotę ludzi dotkniętych chorobą nowotworową. Razem z nimi przy wigilijnym stole zasiedli przedstawiciele władz samorządowych, członkowie rodzin. Każde takie spotkanie to świadomość, że ci, których dotknęła choroba nie powinni być zostawieni samym sobie. Organizatorem opłatkowego spotkania był zarząd Stowarzyszenia.

Zofia Białas

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: ks. prałat Marian Stochniałek – duchowy opiekun Stowarzyszenia „Po prostu żyj”, Marek Kieler - starosta wieluński, Grażyna Ryczyńska – radna Rady Powiatu, przedstawiciel Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Grzegorz Żabicki - działacz ZHP, radny, nauczyciel.

Spotkanie rozpoczęły: wspólnie zaśpiewana kolęda „Wśród nocnej ciszy”, fragment Ewangelii wg św. Łukasza, słowa św. Jana Pawła II i papieża seniora Benedykta XVI pokazujące sens Bożego Narodzenia, słowo ks. Mariana Stochniałka i życzenia prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Po prostu żyj”.

Słowa Jana Pawła II zachęciły słuchających do wpatrywania się w Boże Dziecię – Zbawienie świata i do uczenia się od Niego miłości oraz odpowiedzialności za każdego człowieka i za każde ludzkie życie; słowa Benedykta XVI, przypomniały, że Boże Narodzenie stało się świętem darów, abyśmy naśladowali Boga, który dal nam samego siebie. Pozwólmy, powiedział, aby nasze serce, nasza dusza i nasz umysł zostały tą prawdą przesiąknięte! Kupując i przyjmując wiele prezentów, nie zapomnijmy o prawdziwym darze: abyśmy sobie wzajemnie ofiarowali cząstkę nas samych! (…)Wtedy znika niepokój. Wtedy rodzi się radość, wtedy nastaje święto.

Po refleksjach o istocie Bożego Narodzenia przyszedł czas na połamanie się opłatkiem, spożycie wieczerzy i wspólne kolędowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem