Reklama

Inspiruje i budzi refleksje

Wiara jest drogą do spotkania z Bogiem, a jej najgłębszym narzędziem jest modlitwa - podkreślił abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas promocji swojej książki „Wokół Roku Wiary”, wydanej w serii Biblioteka „Niedzieli”.
Promocja odbyła się 25 września w Warszawie, w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski, z udziałem abp. Celestino Migliorego - nuncjusza apostolskiego w Polsce, bp. Wojciecha Polaka - sekretarza generalnego KEP, ks. inf. Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. prof. Krzysztofa Pawliny - prorektora Papieskiego Wydziału Teologicznego Sekcja św. Jana Chrzciciela w Warszawie oraz Marcina Przeciszewskiego - prezesa KAI.
- Książka ma charakter wyjątkowy - podkreślił Marcin Przeciszewski, prowadzący promocję. - Abp Michalik jest bowiem jedynym przewodniczącym Episkopatu w Europie, który w ten sposób wprowadza wiernych w Rok Wiary.
Wydawca książki - ks. inf. Ireneusz Skubiś, podkreślając wagę tekstów abp. Michalika, powiedział, że powinny one zostać w Roku Wiary przyswojone przez wiernych w Polsce. Książka przekazuje bowiem nie tylko treść listu apostolskiego „Porta fidei” Benedykta XVI, ale jest również jego analizą i wyprowadza wnioski dla Kościoła w Polsce na dziś i na przyszłość. - Abp Józef Michalik pokazuje nam wagę refleksji na temat naszej religijności i jej głębokie przełożenie na poszczególne elementy naszego życia - podkreślił ks. inf. Skubiś.
W emitowanej na telebimie laudacji kard. Stanisław Nagy SCJ, autor Wstępu do książki „Wokół Roku Wiary”, podkreślił wielką wnikliwość teologiczną jej Autora oraz niezwykle ważne wpisanie w jej treść Kościoła w Polsce i jego rzeczywistości.
Prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie - ks. prof. Krzysztof Pawlina podkreślił natomiast, że książka abp. Michalika stanowi doskonałą diagnozę Kościoła, rodziny i społeczeństwa w Polsce - poszczególne jej rozdziały mówią m.in. o Kościele, praktyce życia chrześcijańskiego, katechezie, znaczeniu Mszy św. i lektury Pisma Świętego, przeżywaniu sakramentów świętych. Książka zawiera również cenne wskazania duszpasterskie, m.in. przypomina o konieczności zaangażowania wiernych w życie Kościoła. - Ta książka inspiruje i budzi refleksje - powiedział na zakończenie ks. prof. Pawlina.
Abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce podkreślił, że abp Michalik w swej książce doskonale zarysowuje oczekiwania papieża Benedykta XVI na Rok Wiary. - Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzeba osób, które wierzą w Chrystusa i bronią chrześcijaństwa, a do tego potrzeba formacji wiernych - dodał Nuncjusz Apostolski.
Abp Józef Michalik zaapelował do obecnych na promocji dziennikarzy, aby ukazywali piękno Kościoła. - Dobry człowiek chce widzieć w drugim człowieku dobro - mówił Ksiądz Arcybiskup. Podkreślał również, że Kościołem i chrześcijaństwem trzeba się zafascynować, a chrześcijaństwo wskazywał jako drogę do spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące m.in. ataków na Kościół w Polsce, abp Józef Michalik podkreślał, że prawda nabiera blasku wówczas, kiedy przezwycięża trudności, i że trzeba tę prawdę łączyć z miłością. Przypomniał również słowa Leszka Kołakowskiego: „Dopóki żyje człowiek, to nic nie grozi zagładzie wiary i Kościoła”.
Książka „Wokół Roku Wiary” jest zbiorem artykułów abp. Michalika publikowanych na łamach Tygodnika Katolickiego „Niedziela” jako przygotowanie do Roku Wiary. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dokonuje również analizy listu apostolskiego Benedykta XVI „Porta fidei”, sięgając m.in. do myśli bł. Jana Pawła II i sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz do Katechizmu Kościoła Katolickiego i Katechizmu dla młodych „Youcat”.

2012-10-08 11:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce Jezusa, zelżywością napełnione...

2021-06-23 20:00

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by archer10 (Dennis) on Foter.com

Kiedy rozważam to wezwanie, budzi się we mnie ciekawość, która każe szukać odpowiedzi na pytanie: co to jest zelżywość?

Zadałem sobie trochę trudu i znalazłem odpowiedź: wyraz zelżywość jest już archaizmem, ale jeszcze w pierwszej połowie XX wieku był w powszechnym użyciu. Jest to regularny rzeczownik, utworzony od przymiotnika zelżywy. Czasownik zelżyć, który jest źródłem wspominanych wyrazów, ma podwójne znaczenie: pierwsze – uczynić coś lżejszym; drugie: przynieść ujmę, znieważyć, zhańbić. I to drugie znaczenie, pomaga zrozumieć obecność tego wyrażenia w wezwaniu litanijnym. Oto dostrzegamy dziś, że Serce Jezusa jest nie tylko ogniskiem miłości, skarbnicą sprawiedliwości, źródłem życia i świętości, ale jest też znieważone przez ludzką złośliwość. Chrystus, który tak wiele bólu wycierpiał, doznał również zniewagi w Swoim Najświętszym Sercu, które doświadczyło wielu cierpień i zniewag.

CZYTAJ DALEJ

List katolików do ojca Szustaka: Skoro ojciec głosi naukę jedności, to czemu ciągle musi przepraszać?

2021-06-23 08:59

[ TEMATY ]

o. Adam Szustak

Youtube.com

„Żal nam młodych wiernych, langustowiczów, którzy poznają naukę Jezusa, wracają do Kościoła dzięki ojcu, a potem brną w nieprawdziwy przekaz” – piszą katolicy w liście skierowanym do o. Adama Szustaka.

Ojciec Szustak posługuje się bardzo osobliwym językiem, „obrazowym i lekkim”, łącznie z tym, że nie jest mu obce wplatanie wulgaryzmów w wypowiedzi o charakterze kaznodziejskim. W języku tym mamy do czynienia ze skrzyżowaniem treści teologicznych z mową bardzo potoczną, a nawet slangiem młodzieżowo-medialnym. Są tacy, zwłaszcza ludzie młodsi, którym się to podoba, i tacy, którzy wyłączają się po pierwszym zdaniu. Nie wszyscy są entuzjastami tego stylu – pisał w naszym tygodniku ks. Janusz Królikowski.

CZYTAJ DALEJ

Wilkanowo: 25-lecie kościoła parafialnego

2021-06-24 18:57

[ TEMATY ]

Kościół

jubileusz

Wilkanowo

Karolina Krasowska

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w podzielonogórskim Wilkanowie świętuje dzisiaj 25-lecie konsekracji kościoła parafialnego. Uroczystej Mszy św. polowej na placu przy Sali Wiejskiej w Wilkanowie przewodniczy bp Tadeusz Lityński.

W uroczystości uczestniczą ks. prał. Grzegorz Grzybek - inicjator i budowniczy kościoła parafialnego w Wilkanowie oraz ks. Jerzy Piasecki - wieloletni duszpasterz w Wilkanowie, który doprowadził do końca dzieło zainicjowane przez poprzednika w kwestii budowy kościoła parafialnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję