Reklama

Inspiruje i budzi refleksje

Wiara jest drogą do spotkania z Bogiem, a jej najgłębszym narzędziem jest modlitwa - podkreślił abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas promocji swojej książki „Wokół Roku Wiary”, wydanej w serii Biblioteka „Niedzieli”.
Promocja odbyła się 25 września w Warszawie, w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski, z udziałem abp. Celestino Migliorego - nuncjusza apostolskiego w Polsce, bp. Wojciecha Polaka - sekretarza generalnego KEP, ks. inf. Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. prof. Krzysztofa Pawliny - prorektora Papieskiego Wydziału Teologicznego Sekcja św. Jana Chrzciciela w Warszawie oraz Marcina Przeciszewskiego - prezesa KAI.
- Książka ma charakter wyjątkowy - podkreślił Marcin Przeciszewski, prowadzący promocję. - Abp Michalik jest bowiem jedynym przewodniczącym Episkopatu w Europie, który w ten sposób wprowadza wiernych w Rok Wiary.
Wydawca książki - ks. inf. Ireneusz Skubiś, podkreślając wagę tekstów abp. Michalika, powiedział, że powinny one zostać w Roku Wiary przyswojone przez wiernych w Polsce. Książka przekazuje bowiem nie tylko treść listu apostolskiego „Porta fidei” Benedykta XVI, ale jest również jego analizą i wyprowadza wnioski dla Kościoła w Polsce na dziś i na przyszłość. - Abp Józef Michalik pokazuje nam wagę refleksji na temat naszej religijności i jej głębokie przełożenie na poszczególne elementy naszego życia - podkreślił ks. inf. Skubiś.
W emitowanej na telebimie laudacji kard. Stanisław Nagy SCJ, autor Wstępu do książki „Wokół Roku Wiary”, podkreślił wielką wnikliwość teologiczną jej Autora oraz niezwykle ważne wpisanie w jej treść Kościoła w Polsce i jego rzeczywistości.
Prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie - ks. prof. Krzysztof Pawlina podkreślił natomiast, że książka abp. Michalika stanowi doskonałą diagnozę Kościoła, rodziny i społeczeństwa w Polsce - poszczególne jej rozdziały mówią m.in. o Kościele, praktyce życia chrześcijańskiego, katechezie, znaczeniu Mszy św. i lektury Pisma Świętego, przeżywaniu sakramentów świętych. Książka zawiera również cenne wskazania duszpasterskie, m.in. przypomina o konieczności zaangażowania wiernych w życie Kościoła. - Ta książka inspiruje i budzi refleksje - powiedział na zakończenie ks. prof. Pawlina.
Abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce podkreślił, że abp Michalik w swej książce doskonale zarysowuje oczekiwania papieża Benedykta XVI na Rok Wiary. - Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzeba osób, które wierzą w Chrystusa i bronią chrześcijaństwa, a do tego potrzeba formacji wiernych - dodał Nuncjusz Apostolski.
Abp Józef Michalik zaapelował do obecnych na promocji dziennikarzy, aby ukazywali piękno Kościoła. - Dobry człowiek chce widzieć w drugim człowieku dobro - mówił Ksiądz Arcybiskup. Podkreślał również, że Kościołem i chrześcijaństwem trzeba się zafascynować, a chrześcijaństwo wskazywał jako drogę do spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące m.in. ataków na Kościół w Polsce, abp Józef Michalik podkreślał, że prawda nabiera blasku wówczas, kiedy przezwycięża trudności, i że trzeba tę prawdę łączyć z miłością. Przypomniał również słowa Leszka Kołakowskiego: „Dopóki żyje człowiek, to nic nie grozi zagładzie wiary i Kościoła”.
Książka „Wokół Roku Wiary” jest zbiorem artykułów abp. Michalika publikowanych na łamach Tygodnika Katolickiego „Niedziela” jako przygotowanie do Roku Wiary. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dokonuje również analizy listu apostolskiego Benedykta XVI „Porta fidei”, sięgając m.in. do myśli bł. Jana Pawła II i sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz do Katechizmu Kościoła Katolickiego i Katechizmu dla młodych „Youcat”.

2012-10-08 11:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niósł pokój bliźnim. Śp. ks. Józef Domiński

2022-09-27 07:28

Tadeusz Boniecki

Służył w kapłaństwie po to, aby przekonywać ludzkie serca, że są kochane przez Boga - tak o zmarłym ks. Józefie Domińskim powiedział bp Adam Bab.

CZYTAJ DALEJ

Polak nuncjuszem na Madagaskarze

2022-09-27 13:05

[ TEMATY ]

nuncjusz

Nuncjusz Apostolski

ASD w Poznaniu

Ojciec Święty mianował ks. prałata Tomasza Grysę, radcę nuncjatury, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na Reunion, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Rubikon – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty mianował ks. prałata Tomasza Grysę, radcę nuncjatury, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na Reunion, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Rubikon – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o Roku Jubileuszowym 2025 na spotkaniu Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

2022-09-27 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

papież Franciszek

bp Artur Ważny

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyło się dwudniowe spotkanie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Pierwszy dzień, poniedziałek (26.09), poświęcony był relacji charyzmatu zakonnego do nowej ewangelizacji. Dziś obradowano nad aktualnymi sprawami i zadaniami, zwłaszcza nad propozycjami duszpasterskimi na Rok Jubileuszowy 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.

Bp Artur Ważny, przewodniczy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał, że w ramach przygotowań, na prośbę papieża Franciszka, rok 2023 ma być poświęcony lekturze czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, a rok 2024 czasem intensywnej modlitwy i duchowych starań do jak najlepszego przeżycia jubileuszu obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję