Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: "Ksiądz z osiedla" zaprasza na nocne Drogi Krzyżowe pod Mostem Świętokrzyskim

Ks. Rafał Główczyński, prowadzący na YouTube kanał "Ksiądz z osiedla", organizuje w każdy piątek Wielkiego Postu nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz. 23 pod Mostem Świętokrzyskim w Warszawie.

[ TEMATY ]

ks. Rafał Główczyński

youtube.com/ksiadzzosiedla

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kościele katolickim trwa Wielki Post. W tym czasie w parafiach odbywają się rekolekcje, dni skupienia, w piątki nabożeństwa Drogi Krzyżowej, zaś w niedziele Gorzkie żale.

Ks. Główczyński powiedział PAP, że w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 23, pod Mostem Świętokrzyskim w Warszawie (po lewej stronie Wisły) będzie organizował nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznaczył, że pierwsza nocna Droga Krzyżowa odbyła się 16 lutego i zgromadziła kilkadziesiąt osób.

"W organizację Drogi Krzyżowej zaangażowana jest grupa piętnastu młodych świeckich osób - roboczo nazywamy się +ekipą spod mostu+. To te same osoby, z którymi od maja do października organizowałem w tym miejscu chrześcijańskie dyskoteki" - wyjaśnił.

Podziel się cytatem

Reklama

Ks. Główczyński podkreślił, że zamysł był taki, by zorganizować drogę krzyżową w miejscu, gdzie gromadzą się młodzi ludzie, którym często do kościoła "nie jest po drodze".

"Chcieliśmy przyjść z Jezusem tam, gdzie na co dzień mało kto o Bogu mówi, gdzie ludzie się po prostu bawią, spotykają, spędzają czas, ale czasem też grzeszą" - zaznaczył.

Wyjaśnił, że uczestnicy drogi krzyżowej wyruszą o godz. 23 w stronę Mostu Poniatowskiego. "Będziemy mieli ze sobą krzyż. Co jakiś czas będziemy się zatrzymywać, by odczytać rozważania kolejnej stacji" - powiedział.

Reklama

Duchowny zaznaczył, że podczas pierwszego nabożeństwa odczytał rozważania napisane przez nieżyjącego już, znanego duszpasterza młodzieży ks. Piotra Pawlukiewicza. Poinformował, że następne planuje napisać sam.

Poinformował, że na Drogę Krzyżową zaproszeni są wszyscy chętni. "Nie trzeba być praktykującym katolikiem, nie trzeba nawet być wierzącym. Jeśli ktoś chce się pomodlić, ale z jakiś względów nie chce iść do kościoła, to miejsce jest dla niego. A jeśli ktoś po prostu potrzebuje rozmowy, to po zakończeniu nabożeństwa chętnie z nim pogadam, odpowiem na pytania" - zapewnił.

Dodał, że dla chętnych po zakończeniu nabożeństwa będzie także możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

"Przed pierwszą Drogą Krzyżową byłem ciekaw, jak to wyjdzie w praktyce. Okazało się, że reakcje spotykanych po drodze ludzi były bardzo pozytywne. Ludzie podchodzili, pytali, co się dzieje, a po zakończeniu wiele osób chciało pogadać. Ktoś powiedział, że cieszy się z tego, że na nas trafił, bo pracuje do późna i tylko o tej godzinie ma szansę uczestniczyć w Drodze Krzyżowej" - zaznaczył.

Ks. Główczyński wskazał, że podczas pierwszej drogi krzyżowej część osób zgromadzonych pod mostem nie dołączyła do modlitwy, ale obserwowała ją z dystansu. "Nie podeszli do nas, ale przerwali rozmowy, które prowadzili wcześniej i słuchali. Nigdy nie wiadomo, co w kim pozostanie po takim doświadczeniu" - ocenił.

Droga Krzyżowa to nabożeństwo w Kościele katolickim, którego celem jest rozważanie drogi, jaką Jezus Chrystus przeszedł niosąc krzyż na Kalwarię tuż przed swoją śmiercią. Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej narodziła się w Jerozolimie. Uczestnicy nabożeństwa zatrzymują się i modlą przy 14 stacjach, z których każda opisuje inny moment męki Chrystusa. Przy każdej stacji czytane są specjalne rozważania. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej tradycyjnie odprawiane są w kościołach w każdy piątek Wielkiego Postu, jednak od kilku lat organizowane są także w innych miejscach. W 2009 r. po raz pierwszy zorganizowana została Ekstremalna Droga Krzyżowa, której uczestnicy pokonali 40 km z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Reklama

Autor: Iwona Żurek

iżu/ mir/

2024-02-22 07:47

Ocena: +8 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed maturą znaleźli czas dla Boga

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

pielgrzymka maturzystów

ks. Rafał Główczyński

ks. Mirosław Benedyk

Podczas Drogi Krzyżowej maturzystom towarzyszył wizerunek św. Jana Pawła II.

Podczas Drogi Krzyżowej maturzystom towarzyszył wizerunek św. Jana Pawła II.

Rokrocznie w duchowej stolicy Polski maturzyści zawierzają Matce Bożej zbliżające się egzaminy i modlą się o właściwe rozeznanie swojego powołania.

W tę pielgrzymkową tradycję już po raz 19. włączyli się maturzyści z terenu diecezji świdnickiej. Blisko 400 młodych w towarzystwie duszpasterzy i katechetów stanęło 17 marca przed obliczem Jasnogórskiej Pani. Doroczną pielgrzymkę rozpoczęła Eucharystia w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył bp Marek Mendyk.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Artur Tarnowski

2024-04-18 11:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wczoraj w godzinach popołudniowych odszedł do Pana Jan Artur Tarnowski.

Syn ostatnich właścicieli Dzikowa zmarł w Warszawie. Za niecałe dwa miesiące obchodziłby swoje 91 urodziny. Odszedł Człowiek wielkiego serca otwartego zwłaszcza dla najbardziej potrzebujących, wspierał bowiem wiele instytucji, a zwłaszcza te, które zakładały lub zakładali jego przodkowie, kontynuując tym samym ich niepisany testament, jak Dom Pomocy Społecznej dla Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie, który przed przeszło wiekiem powołali do życia jego dziadkowie Zofia z Potockich i Zdzisław Tarnowski. Wspierał również ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, w tym obywatelki i obywateli Ukrainy, dotkniętych skutkami wojny.

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję