Reklama

Biblijny jubileusz

Jubileusz 7-lecia powołania do życia Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej jej członkowie, kapłani - parafialni asystenci kościelni przeżywali w sobotę 16 listopada. Na uroczystą Mszę św. dziękczynną za dar jubileuszu pod przewodnictwem ordynariusza sosnowieckiego, bp. Adama Śmigielskiego SDB do bazyliki katedralnej w Sosnowcu przybyli wszyscy, którzy pragną i potrafią rozpoznawać znaki czasu i dzięki takiej postawie są autentycznymi apostołami Chrystusa w swoich środowiskach - szkołach, uczelniach, zakładach pracy, domach, rodzinach.

"Bez Boga ani do proga"

"7. rocznica to piękna rocznica. Warto przypomnieć, że "7" jest liczbą biblijną, znaczącą, szczęśliwą, ważną i ten jubileusz tak samo jest niezwykle ważny i wymowny. Dokładnie pamiętam ten dzień, kiedy dowiedziałem się, że na ziemi zagłębiowskiej powinna powstać organizacja zrzeszająca katolików świeckich - Akcja Katolicka. Do tego zadania podszedłem bardzo poważnie, a tworzenie jej struktur i całego systemu powierzyłem ks. Grzegorzowi Noszczykowi" - wspominał podczas Mszy św. jubileuszowej Ksiądz Biskup. W słowach homilii wskazał na modlitwę i jej znaczenie w życiu każdego człowieka - czy to świeckiego, czy duchownego. "Powinniśmy być ludźmi modlitwy. Nic tak nie leczy, nic tak nie uspokaja, nic tak nie zmienia, nie ulepsza świata, nie naprawia problemów, jak modlitwa. Na kartach Ewangelii wiele razy widzimy Pana Jezusa, który trwa na modlitwie. A jakże wspaniałą i doskonałą lekcję dał nam Ojciec Święty Jan Paweł II, kiedy długo modlił się w wawelskiej kaplicy czy w Kalwarii przed obrazem Matki Bożej. Wszystko jest ważne, ale pamiętajmy, że bez Boga ani do proga" - nauczał Kaznodzieja.
Na zakończenie Eucharystii Ordynariusz sosnowiecki wręczył dyplomy moderatorom Akcji Katolickiej. Ukazał się też 8. tom Zeszytów Pastoralnych Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej, które uzyskują coraz to większą rangę oraz pozytywną opinię specjalistów. Jak zaznaczył diecezjalny asystent AK, dyrektor Instytutu, ks. kan. dr Grzegorz Noszczyk "siedem lat to rzeczywiście piękny jubileusz, chciałoby się powiedzieć, biblijny jubileusz, który skłania do refleksji nad dziełami, które udało się wcielić w życie, które powinny przynosić owoce...".

Świeccy w Kościele Trzeciego Tysiąclecia

Katolicy świeccy są powołani przez Boga i posłani do świata, aby być "solą ziemi", dawać światu ewangeliczny smak, przemieniać i uświęcać go od wewnątrz. Nie tylko należymy do Kościoła, ale sami jesteśmy Kościołem, tzn. wspólnotą wiernych żyjących na ziemi pod jednym przewodnictwem Papieża oraz biskupów pozostających z nim w łączności" - mówił podczas jednego ze spotkań członków AK jej prezes, dr Jan Majzner.
Wielu naszych diecezjan, katolików świeckich odkryło w sobie to posłannictwo, które skierował do nich sam Bóg. "Nie musieliśmy wcale porzucać swoich codziennych obowiązków i zajęć, by realizować swoje powołanie i zgodnie z ewangelicznym duchem przyczyniać się do ulepszania świata" - podkreślają członkowie Akcji. "W naszym życiu nie ma dwóch równoległych nurtów, z jednej strony tzw. życia duchowego, z drugiej zaś tzw. życia świeckiego, obejmującego rodzinę, pracę, relacje społeczne. Wszystkie te dziedziny są zintegrowane, tworzą dobrze skomponowaną całość" - dodają. "Wbrew niektórym opiniom, w naszym środowisku nigdy nie brakowało ludzi, którzy ofiarnie włączali i nadal włączają się w przedsięwzięcia, inicjatywy, dzieła, które wyszły od ludzi Kościoła. Tak też było siedem lat temu, kiedy tworzyliśmy Akcję Katolicką Diecezji Sosnowieckiej" - zaznacza ks. dr Noszczyk.
Najpierw powstała grupa inicjatywna, potem zarząd tymczasowy, obdarzony już większymi uprawnieniami. Wraz z dekretem Księdza Biskupa z dnia 14 października 1995r. powstał też Instytut Akcji Katolickiej, a księża proboszczowie i administratorzy parafii zostali asystentami parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. Siedzibą stały się pomieszczenia w Domu Parafialnym przy ul. Jagiellońskiej, ofiarowane dzięki życzliwości proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego, ks. dr. Karola Malasiewicza. Szeregi wspólnoty stale rosną. Dziś Akcja Katolicka obecna jest w ponad 100 parafiach diecezji sosnowieckiej. Warto też zaznaczyć, że nasza diecezja była jedną z pierwszych, które przed siedmiu laty żywo odpowiedziały na prośbę Ojca Świętego Jana Pawła II, by włączyć ludzi świeckich w życie kościoła Trzeciego Tysiąclecia Chrześcijaństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja katowicka: Proboszczowie przechodzący na emeryturę

2021-06-08 08:47

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katowice

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezjakatowicka.pl

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z proboszczami przechodzącymi w tym roku na emeryturę. W spotkaniu, które odbyło się w dwóch grupach, uczestniczył także kanclerz kurii ks. Jan Smolec.

Podczas spotkania proboszczowie dzielili się swoim doświadczeniem. Na zakończenie z rąk arcybiskupa i kanclerza kurii otrzymali dekrety zwalniające ich z dniem 31 lipca z funkcji proboszczów. W tym roku jest ich 19.

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa pielgrzymkowa u franciszkanów na Karłowicach

2021-06-12 14:42

ks. Łukasz Romańczuk

Od wczoraj, przy kościele pw. św. Antoniego przy ul. Kasprowicza we Wrocławiu - Karłowicach (franciszkanie), można oglądać wystawę: „Homo viator, czyli wyrusz w drogę - Czterdzieści lat Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę”

Prezentacja wystawy dostępna na naszym kanale YouTube:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję