Reklama

Kościół

Patrick Kelly: Ukraińcy są narodem bohaterów, ale potrzebują pomocy

Ukraińcy są narodem bohaterów, ale nadal potrzebują naszej pomocy humanitarnej. Kiedy do jednego z ośrodków dla uchodźców przyjeżdżał helikopter z pomocą, dzieci uciekały ze strachu. To jest skala ludzkiej tragedii – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News Patrick Kelly, Najwyższy Rycerz Kolumba, mówiąc o drugiej rocznicy pełnoskalowej militarnej agresji Rosji na Ukrainę.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

vaticannews.pl

Najwyższy Rycerz Patrick E. Kelly (w środku) i Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Ukrainie Jurij Malecki rozdają paczki wielkanocne ukraińskim uchodźcom w Rawie Ruskiej w kwietniu 2022 r. (Andrij Gorb)

Najwyższy Rycerz Patrick E. Kelly (w środku) i Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Ukrainie Jurij Malecki rozdają paczki wielkanocne ukraińskim uchodźcom w Rawie Ruskiej w kwietniu 2022 r. (Andrij Gorb)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kelly zaznacza, że od początku wojny Rycerze Kolumba organizują różnorodną pomoc dla tego kraju. „Niedawno 4 tys. kurtek trafiło do dzieci – sierot w Ukrainie, które straciły ojców na wojnie. Te dzieci potrzebują naszego wsparcia i pomocy bardziej niż kiedykolwiek. Potrzebują zwykłego ludzkiego ciepła. Kiedy pojechałem do Ukrainy, powiedziałem, że jako Rycerze Kolumba będziemy z tym narodem. Tam ludzie cierpią i musimy im pomóc. Chcemy być znakiem Bożej miłości dla nich pośród tragedii, której doświadczają” – powiedział.

250 tys. paczek dla cierpiących

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że był w Ukrainie dwa razy. „Przed wyjazdem spotkałem się z Papieżem Franciszkiem, pobłogosławił paczki wielkanocne, które dostarczaliśmy. Ośrodki Miłosierdzia Rycerzy Kolumba zostały założone, aby pomóc uchodźcom przekraczającym granicę z Ukrainy do Polski i zapewnić im ciepło, jedzenie, opiekę medyczną, a także opiekę duchową, możliwość porozmawiania z ludźmi, porozmawiania z doradcą, odprawienia Mszy św. Teraz organizujemy konwoje charytatywne. Mamy więc półciężarówki, które dwa razy w tygodniu jadą z Polski do Ukrainy. Robimy to już od 95 tygodni. Kontynuujemy tę pracę, aby dostarczyć pomoc humanitarną. To już 250 tys. paczek dla tych, którzy cierpią” – poinformował.

Najwyższy Rycerz Kolumba przypomniał, że Ojciec Święty zachęcił go do kontynuacji pomocy humanitarnej dla Ukrainy. „Kiedy byłem we Lwowie i przemawiałem do seminarzystów w Ukraińskim Seminarium Greckokatolickim, podczas mojego wykładu, to było wieczorem, wszystkie światła zgasły w tym sektorze miasta, co jest bardzo powszechne jeśli chodzi o przerwy w dostawie prądu. I tak w jednej chwili jesteś wrzucony w ciemność. Potem zapaliło się jedno światło generatora i mogłem kontynuować rozmowę. To naprawdę pozwala zrozumieć, że życie w Ukrainie jest teraz bardzo trudne. Ludzie cierpią z powodu tej wielkiej tragedii” – podkreślił.

Reklama

Inspirujące braterstwo polsko-ukraińskie

Patrick Kelly wskazał, że jest bardzo zbudowany tym, co robił Kościół, zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie, otwierając klasztory, seminaria i wiele budynków dla uchodźców. „Chcę też powiedzieć coś o narodzie polskim. Myślę, że w tej tragedii inspirujące było zobaczyć Polskę i to, jak Polska przyjęła uchodźców do swoich domów i zaopiekowała się nimi. Wspaniała współpraca między polskimi i ukraińskimi Rycerzami Kolumba. To było bardzo podnoszące na duchu. To naprawdę jest braterstwo” – zaznaczył.

Poinformował, że Rycerze Kolumba nadal kontynuują misję charytatywną w Ukrainie, choć zmieniają się potrzeby. „Teraz jesteśmy w innej fazie, w której zaczynamy pomagać ludziom, którzy ucierpieli z powodu psychologicznej traumy wojny. Współpracujemy z niektórymi klinikami medycznymi, pracujemy z niektórymi księżmi, którzy są również psychologami, aby rozmawiać z ludźmi o traumatycznych doświadczeniach, które przeszli. Miłość zakrywa nienawiść, którą przynosi wojna. Szczególnie serdecznej troski potrzebują dzieci” – powiedział najwyższy Rycerz Kolumba.

2024-02-23 14:23

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz do Rycerzy Kolumba

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

"Ufam, że nadal będziecie zmieniać na lepsze świat w którym żyjemy. Ufam, że nadal będziecie przygotowywać Chrystusowi drogę do ludzkich serc i środowisk. Niech On wam błogosławi w tym wielkim dziele! Vivat Jesus!" - mówił emerytowany metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz do Rycerzy Kolumba, którzy w Zakopanem 24 czerwca podsumowali rok formacji, zwanych w zakonie rokiem bratnim.

Rycerze Kolumba z całej Polski uczestniczyli w ten weekend w spotkaniu podsumowującym rok bratni, które odbywało się w zakopiańskiej "Księżówce", która jest Centrum Konfercyjno-Rekolekcyjnym Episkopatu Polski. Na zakończenie Rycerze Kolumba uczestniczyli w Mszy św. w kościele św. Krzyża. Liturgię sprawował i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. Emerytowany metropolita krakowski podkreślił, że dzisiejsza uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela – tego, który „przygotował drogę dla Pana”, staje się dla dobrą okazją, by w świetle słowa Bożego spojrzeć na osobiste powołanie i na zadania, jakie człowiek podejmuje w życiu. - Możemy powiedzieć, że od zarania waszego życia Bóg powołał każdego z was, byście byli Jego sługami i spełniali postawione przed wami zadania. Dzięki temu Boże orędzie Miłości będzie głoszone w waszych środowiskach - wszędzie tam, gdzie ludzie spragnieni są prawdy, dobra i miłości - zauważył hierarcha. Przypomniał rok 1881 roku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych powstawał Zakon Rycerzy Kolumba. chodziło przede wszystkim o to, by zorganizować mężczyzn, którzy na fundamencie wiary i jedności z Kościołem będą tworzyć sieć braterskich relacji, pomagając sobie nawzajem oraz innym.- Dlatego „jedność i miłosierdzie”, a następnie „braterstwo i patriotyzm” były pierwszymi hasłami dla Rycerzy Kolumba. Świadomość powołania, misji i służby, ale także posłania do każdego człowieka z prawdą Ewangelii, była i jest podstawą takiej solidnej formacji katolików świeckich - podkreślił kard. Dziwisz.

CZYTAJ DALEJ

Farmaceuci i lekarze do MZ: recepta na pigułkę "dzień po" wymaga zgody rodziców

2024-04-18 07:09

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Farmaceuci, lekarze i położne ostrzegają Ministerstwo Zdrowia, że wystawianie recept farmaceutycznych na pigułkę "dzień po" osobom niepełnoletnim bez zgody rodzica może być niezgodne z prawem. Są też przeciw "sprowadzaniu zawodów medycznych do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

Od 1 maja tzw. pigułka "dzień po" ma być dostępna dla osób powyżej 15. roku życia na receptę farmaceutyczną. Usługa będzie realizowana w aptekach, które zgłoszą akces do programu Ministerstwa Zdrowia i podpiszą w tej sprawie umowę z NFZ.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs biblijny

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję