Reklama

Kościół

Patrick Kelly: Ukraińcy są narodem bohaterów, ale potrzebują pomocy

Ukraińcy są narodem bohaterów, ale nadal potrzebują naszej pomocy humanitarnej. Kiedy do jednego z ośrodków dla uchodźców przyjeżdżał helikopter z pomocą, dzieci uciekały ze strachu. To jest skala ludzkiej tragedii – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News Patrick Kelly, Najwyższy Rycerz Kolumba, mówiąc o drugiej rocznicy pełnoskalowej militarnej agresji Rosji na Ukrainę.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

vaticannews.pl

Najwyższy Rycerz Patrick E. Kelly (w środku) i Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Ukrainie Jurij Malecki rozdają paczki wielkanocne ukraińskim uchodźcom w Rawie Ruskiej w kwietniu 2022 r. (Andrij Gorb)

Najwyższy Rycerz Patrick E. Kelly (w środku) i Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Ukrainie Jurij Malecki rozdają paczki wielkanocne ukraińskim uchodźcom w Rawie Ruskiej w kwietniu 2022 r. (Andrij Gorb)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kelly zaznacza, że od początku wojny Rycerze Kolumba organizują różnorodną pomoc dla tego kraju. „Niedawno 4 tys. kurtek trafiło do dzieci – sierot w Ukrainie, które straciły ojców na wojnie. Te dzieci potrzebują naszego wsparcia i pomocy bardziej niż kiedykolwiek. Potrzebują zwykłego ludzkiego ciepła. Kiedy pojechałem do Ukrainy, powiedziałem, że jako Rycerze Kolumba będziemy z tym narodem. Tam ludzie cierpią i musimy im pomóc. Chcemy być znakiem Bożej miłości dla nich pośród tragedii, której doświadczają” – powiedział.

250 tys. paczek dla cierpiących

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że był w Ukrainie dwa razy. „Przed wyjazdem spotkałem się z Papieżem Franciszkiem, pobłogosławił paczki wielkanocne, które dostarczaliśmy. Ośrodki Miłosierdzia Rycerzy Kolumba zostały założone, aby pomóc uchodźcom przekraczającym granicę z Ukrainy do Polski i zapewnić im ciepło, jedzenie, opiekę medyczną, a także opiekę duchową, możliwość porozmawiania z ludźmi, porozmawiania z doradcą, odprawienia Mszy św. Teraz organizujemy konwoje charytatywne. Mamy więc półciężarówki, które dwa razy w tygodniu jadą z Polski do Ukrainy. Robimy to już od 95 tygodni. Kontynuujemy tę pracę, aby dostarczyć pomoc humanitarną. To już 250 tys. paczek dla tych, którzy cierpią” – poinformował.

Najwyższy Rycerz Kolumba przypomniał, że Ojciec Święty zachęcił go do kontynuacji pomocy humanitarnej dla Ukrainy. „Kiedy byłem we Lwowie i przemawiałem do seminarzystów w Ukraińskim Seminarium Greckokatolickim, podczas mojego wykładu, to było wieczorem, wszystkie światła zgasły w tym sektorze miasta, co jest bardzo powszechne jeśli chodzi o przerwy w dostawie prądu. I tak w jednej chwili jesteś wrzucony w ciemność. Potem zapaliło się jedno światło generatora i mogłem kontynuować rozmowę. To naprawdę pozwala zrozumieć, że życie w Ukrainie jest teraz bardzo trudne. Ludzie cierpią z powodu tej wielkiej tragedii” – podkreślił.

Reklama

Inspirujące braterstwo polsko-ukraińskie

Patrick Kelly wskazał, że jest bardzo zbudowany tym, co robił Kościół, zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie, otwierając klasztory, seminaria i wiele budynków dla uchodźców. „Chcę też powiedzieć coś o narodzie polskim. Myślę, że w tej tragedii inspirujące było zobaczyć Polskę i to, jak Polska przyjęła uchodźców do swoich domów i zaopiekowała się nimi. Wspaniała współpraca między polskimi i ukraińskimi Rycerzami Kolumba. To było bardzo podnoszące na duchu. To naprawdę jest braterstwo” – zaznaczył.

Poinformował, że Rycerze Kolumba nadal kontynuują misję charytatywną w Ukrainie, choć zmieniają się potrzeby. „Teraz jesteśmy w innej fazie, w której zaczynamy pomagać ludziom, którzy ucierpieli z powodu psychologicznej traumy wojny. Współpracujemy z niektórymi klinikami medycznymi, pracujemy z niektórymi księżmi, którzy są również psychologami, aby rozmawiać z ludźmi o traumatycznych doświadczeniach, które przeszli. Miłość zakrywa nienawiść, którą przynosi wojna. Szczególnie serdecznej troski potrzebują dzieci” – powiedział najwyższy Rycerz Kolumba.

2024-02-23 14:23

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerska narada

Niedziela sandomierska 30/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Sandomierz

Rycerze Kolumba

Ks. Wojciech Kania

Wprowadzenie nowych braci na urzędy

Wprowadzenie nowych braci na urzędy

W Sandomierzu na początku lipca oficerowie Rycerzy Kolumba dyskutowali nad kierunkami działań, formacją i rozwojem tej organizacji charytatywnej, w skład której wchodzą katoliccy mężczyźni.

Podsumowaniem dwudniowych obrad była Msza św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali kapelani bractwa. W homilii bp Nitkiewicz podkreślał ważność działań podejmowanych przez Rycerzy Kolumba jako rycerzy Chrystusa, zwłaszcza w środowisku lokalnym.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat w sprawie działań dotyczących duchownego archidiecezji częstochowskiej

2024-04-12 17:02

[ TEMATY ]

komunikat

archidiecezja częstochowska

Red.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie z zaskoczeniem, bólem i głębokim zażenowaniem przyjęła doniesienia dotyczące podlegającego jej duchownego pracującego w strukturach Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Dotychczas nikt nie informował nas o niewłaściwej postawie moralnej kapłana.

Po weryfikacji informacji prasowych i otrzymaniu dowodów, we współpracy z Polską Misją Katolicką w Anglii i Walii, wszczęliśmy przewidziane prawem kanonicznym administracyjne postępowanie karne. Ze względu na powagę zarzutów i wywołane zgorszenie duchowny został natychmiast oddalony od posługi i pełnienia wszelkich urzędów oraz od pracy duszpasterskiej.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ogłoszono trzy dekrety Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych

2024-04-13 13:18

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Dekret o cudzie za przyczyną błogosławionej, która będzie mogła być kanonizowana, dekret o męczeństwie podczas wojny domowej w Hiszpanii a także dekret o heroiczności cnót ogłosiła dziś z u poważnienia papieża Franciszka Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych.

Podczas porannej audiencji udzielonej kard. Marcello Semeraro, prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych Ojciec Święty upoważnił tę dykasterię do promulgowania dekretów dotyczących:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję