Reklama

Konflikty zbrojne

Strefa Gazy: organizacje humanitarne apelują o zawieszenie broni

22 międzynarodowe organizacje humanitarne nalegają na potrzebę natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy. Napisały one wspólny list do brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka z prośbą o wywarcie presji na Izrael, by zgodził się na przerwanie operacji militarnych. Jedną z tych organizacji stanowi CAFOD - humanitarna instytucja katolickiej Konferencji Biskupów Anglii i Walii.

[ TEMATY ]

strefa gazy

pomoc humanitarna

zawieszenie broni

PAP/HAITHAM IMAD

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdaniem sygnatariuszy apelu natychmiastowe zawieszenie broni jest niezbędne, aby uniknąć dalszego rozlewu krwi. Tym bardziej, że siły obronne Izraela ogłosiły przygotowania do rozpoczęcia operacji naziemnej w Rafah na południu Strefy Gazy, obszarze wyznaczonym jako „bezpieczna strefa”, w której obecnie uwięzionych jest ponad milion osób.

Janet Symes, szefowa CAFOD na Azję i Bliski Wschód, powiedziała Radiu Watykańskiemu, iż szczególną troskę budzi los żyjących w Strefie Gazy dzieci. Podkreśliła, że w związku z panującą tam sytuacją pojawiła się nowa, nieznana dotąd kategoria ofiar: ranne dziecko bez ocalałej rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Jest ich bardzo wiele - mówi Symes. - To coś, co trudno nam sobie wyobrazić. Ale niestety ze względu na gęstość zaludnienia w Strefie Gazy zdarza się, iż całe rodziny czy wiele spokrewnionych rodzin żyje w jednym mieszkaniu. Więc, kiedy podczas bombardowań zostaje trafiony budynek mieszkalny, to giną całe rodziny albo zdecydowana większość ich członków. A liczba dzieci, które nie mają ocalałych członków rodziny jest przerażająca, naprawdę przerażająca. Trudno znaleźć słowa, aby o tym mówić”.

Reklama

Dyrektor CAFOD na Bliski Wschód przyznaje, że organizacja ta nie ma bezpośredniego dostępu do Strefy Gazy. Organizuje więc środki finansowe dla mieszkańców regionu, aby mogli zaspokoić najbardziej podstawowe potrzeby. Podkreśla zarazem, iż obok pomocy materialnej Palestyńczycy potrzebują też wsparcia duchowego.

„Myślę, że to niezwykle ważne - mówi Janet Symes - aby mieszkańcy Strefy Gazy i całego regionu wiedzieli, iż nie zostali zapomniani, iż ludzie są z nimi oraz robią wszystko, co w ich mocy, aby rozwiązać tę sytuację. I ważne jest także, aby ludzie modlili się za naszych międzynarodowych przywódców, by ci z kolei mieli siłę szukać rozwiązania i zabiegać o natychmiastowe zawieszenie broni”.

2024-02-23 19:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wsparcie dla uchodźców

Caritas Diecezji Rzeszowskiej od początku wojny na Ukrainie jest zaangażowana w pomoc poszkodowanym.

Choć diecezja rzeszowska nie graniczy z Ukrainą, to jednak relatywna bliskość granicy sprawia, że Caritas diecezjalna z pełną mobilizacją włącza się w pomoc ofiarom brutalnej rosyjskiej agresji. Czyni to w ścisłej współpracy z władzami województwa podkarpackiego.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat w sprawie działań dotyczących duchownego archidiecezji częstochowskiej

2024-04-12 17:02

[ TEMATY ]

komunikat

archidiecezja częstochowska

Red.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie z zaskoczeniem, bólem i głębokim zażenowaniem przyjęła doniesienia dotyczące podlegającego jej duchownego pracującego w strukturach Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Dotychczas nikt nie informował nas o niewłaściwej postawie moralnej kapłana.

Po weryfikacji informacji prasowych i otrzymaniu dowodów, we współpracy z Polską Misją Katolicką w Anglii i Walii, wszczęliśmy przewidziane prawem kanonicznym administracyjne postępowanie karne. Ze względu na powagę zarzutów i wywołane zgorszenie duchowny został natychmiast oddalony od posługi i pełnienia wszelkich urzędów oraz od pracy duszpasterskiej.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ogłoszono trzy dekrety Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych

2024-04-13 13:18

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Dekret o cudzie za przyczyną błogosławionej, która będzie mogła być kanonizowana, dekret o męczeństwie podczas wojny domowej w Hiszpanii a także dekret o heroiczności cnót ogłosiła dziś z u poważnienia papieża Franciszka Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych.

Podczas porannej audiencji udzielonej kard. Marcello Semeraro, prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych Ojciec Święty upoważnił tę dykasterię do promulgowania dekretów dotyczących:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję