Reklama

Z kraju

2012-10-12 09:32


Niedziela Ogólnopolska 42/2012, str. 7

Zebranie Plenarne Episkopatu

Biskupi za Telewizją Trwam

Podsumowanie spotkania z Cyrylem I, przygotowania do Dnia Papieskiego i Roku Wiary były głównymi tematami zakończonego 3 października w Warszawie 359. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi ustanowili delegata ds. Telewizji Trwam. Został nim abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, który zaznaczył, że telewizja ta jest „ważnym nadawcą, który winien być pod kościelnym parasolem” oraz że powinno się to wyrażać w istnieniu określonej rady programowej Telewizji Trwam i przez inne rozwiązania. Abp Józef Michalik poinformował, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w odpowiedzi na pismo, jakie przesłała prezydium Episkopatu, otrzyma list, w którym uzyska zapewnienie, że Episkopat widzi wartość Telewizji Trwam oraz że podtrzymuje poparcie dla uzyskania miejsca dla tej stacji na multipleksie.
Podczas spotkania biskupów zostały przedstawione pierwsze owoce polsko-rosyjskiego przesłania. Abp Michalik zaliczył do nich m.in. lepsze traktowanie Kościoła katolickiego przez Kościół prawosławny na Syberii, organizowane sympozja oraz odczytanie przesłania polsko-rosyjskiego w katedralnym soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, czemu towarzyszyła transmisja telewizyjna.
O ogólnopolskich przedsięwzięciach duszpasterskich związanych z rozpoczynającym się Rokiem Wiary mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu. - Ten czas ma służyć ożywieniu, podniesieniu, oczyszczeniu i ukazaniu wiary, która jest czynna i jednocześnie misyjna - wyjaśnił.
W komunikacie końcowym z 359. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi upomnieli się o nowelizację rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, zgodnie z którym od 1 września lekcje religii zostały przesunięte z ramowego planu nauczania do planu szkolnego. 21 września Komisja Wychowania wystosowała pismo do MEN, przypominające o obawach Episkopatu Polski w tej sprawie. Niebawem kwestię rozporządzenia jeszcze raz mają przedyskutować na wspólnych rozmowach prawnicy MEN i KEP.
Na spotkaniu został przyjęty list pasterski nt. zagrożeń ze strony grup i zjawisk pseudoreligijnych, w tym wróżbiarstwa, okultyzmu i satanizmu. Biskupi omawiali też zagadnienia dotyczące nowego roku duszpasterskiego, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu pod hasłem „Być solą ziemi”.

Komunikat z Zebrania Plenarnego KEP drukujemy na s. 27.

Wilamowice

Będzie sanktuarium św. abp. Józefa Bilczewskiego

Kościół pw. Przenajświętszej Trójcy w Wilamowicach otrzyma tytuł sanktuarium św. abp. Józefa Bilczewskiego. Uroczyście ogłosi to 23 października ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy podczas Mszy św. w rodzinnej parafii świętego. W świątyni od kilku lat rozwija się intensywnie kult kanonizowanego 7 lat temu metropolity lwowskiego. Proboszcz parafii - ks. prał. Michał Boguta podkreśla, że w kaplicy kościelnej przed obrazem świętego codziennie modli się wiele osób, a w ciągu roku przybywa tu kilkadziesiąt pielgrzymek zorganizowanych i indywidualnych.
Podczas uroczystości ogłoszenia sanktuarium wprowadzone zostaną relikwie świętego, które przekazał arcybiskup Lwowa Mieczysław Mokrzycki. W relikwiarzu zamknięty zostanie fragment kości przedramienia św. Józefa Bilczewskiego.

Reklama

Warszawa

Relikwie ks. Jerzego jadą do Rzymu

W tym roku liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które przypada 19 października, poprzedzi uroczystość pożegnania relikwii męczennika. Dzień wcześniej bowiem, 18 października, do Warszawy przyjedzie najbliższa rodzina kapłana, by wraz z delegacją kościelną udać się do Rzymu z relikwiami ks. Jerzego. Relikwie trafią do kościoła św. Bartłomieja w Wiecznym Mieście, gdzie przechowywane są relikwie męczenników XX wieku z całego świata. Natomiast uroczystości ku czci bł. ks. Popiełuszki w Warszawie odbędą się przy jego grobie w sanktuarium św. Stanisława Kostki na Żoliborzu - o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św., połączona z możliwością uzyskania odpustu zupełnego.

(mk)

O tym, jakich cudów doznają ludzie za wstawiennictwem ks. Jerzego - na s. 20.

Cudzysłów

Bóg ma szczególne upodobanie do tego, co małe, nieudolne i słabe, podobnie jak matka, która zawsze najbardziej kocha to nieudane dziecko.
*
Nic nie rozgrzesza od niesienia pomocy człowiekowi.
*
Wielkich ludzi od wielkich spraw jest bardzo dużo, a Chrystus chce, aby wielcy ludzie byli od małych spraw - sam nas tego uczy.
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

IPN będzie miał swój budynek. Instytut dostanie w zarząd trwały nieruchomość przy ul. Wołoskiej w Warszawie. Przeniesie się tam w 2013 r.

Prof. Piotr Gliński, socjolog, jest kandydatem PiS na premiera rządu technicznego. Za kilka tygodni partia ma złożyć wniosek o wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska.

Ministerstwo Obrony Narodowej zerwało kontrakt z izraelską firmą Aeronautics na dostawę dla polskiej armii bezzałogowych samolotów. Powodem były znaczne opóźnienia w dostawach, mimo że termin przesunięto już o dwa lata.

Trybunał Konstytucyjny, który rozpatrywał wniosek „Solidarności”, zdecydował, że za święto przypadające w dzień wolny od pracy należy się dodatkowy dzień wolny. Obowiązek oddawania pracownikom takiego dnia uchylono po wprowadzeniu od 2011 r. dnia wolnego w święto Trzech Króli.

Nad NFZ czarne chmury. Według „Pulsu Biznesu”, w tegorocznym budżecie narodowej centrali może braknąć nawet miliarda złotych.

W polskich sądach 6 na 10 wyroków zapadających to wyroki w zawieszeniu. Minister sprawiedliwości chce urealnić kary.

W Polsce milion osób nie ma pracy już przez rok albo dłużej. 10,5 mld zł traci rocznie budżet, bo nie ma skutecznej metody aktywizacji bezrobotnych.

Bronisław Komorowski podpisał ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach. Nowela umożliwia m.in. zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

Państwo zwiększa finansowanie budowy dróg. Tyle że samorządy dowiedziały się o tym po terminie składania wniosków.

W centrum Warszawy w wyniku prac przy budowie metra zawaliła się ziemia. Szybko ewakuowano mieszkańców zagrożonych budynków. To kolejny w ostatnim czasie wypadek przy drążeniu tuneli pod metro w stolicy.

Od hazardu uzależnionych jest aż 12 proc. młodych Polaków w wieku do 18 lat. Gimnazjaliści i licealiści są najbardziej zagrożoną grupą pod tym względem.

Reklama

Watykan: zaprezentowano elektroniczny różaniec dla młodych

2019-10-15 19:31

vaticannews.va / Watykan (KAI)

W Watykanie zaprezentowano dziś elektroniczny różaniec. Działający wraz z mobilną aplikacją nie tylko ułatwia odliczanie kolejnych „Zdrowasiek”, ale proponuje bogaty materiał dydaktyczny, który uczy modlitwy różańcowej oraz proponuje różne rozważania.

stock.adobe.com

Jest to nowa inicjatywa Apostolstwa Modlitwy, czyli Światowej Sieci Modlitwy z Papieżem. Jak mówi jej dyrektor, chodzi tu o połączenie wielkiej tradycji duchowej z najnowszą techniką. Wszystko po to, aby zachęcić młodych do odmawiania różańca – mówi ks. Frédéric Fornos SJ.

„W tym nadzwyczajnym miesiącu misyjnym, pamiętając, że modlitwa stanowi centrum misji Kościoła, proponujemy Click To Pray eRosary – elektroniczny różaniec, aby nauczyć młodych modlić się o pokój na świecie. Na ostatnich Światowych Dniach Młodzieży papież poprosił nas, byśmy pomogli młodym modlić się o pokój – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Fornos. – Wiemy, jak bardzo świat potrzebuje dziś pokoju. Podjęliśmy więc różne inicjatywy, a teraz w październiku, miesiącu różańca, wprowadzamy tę nową pomoc, aby młodzi mogli modlić się o pokój w ich cyfrowym świecie. Stosując najbardziej zaawansowaną technologię, uczymy młodych różańca, bo niekiedy nie wiedzą, jak to robić. Jest to różaniec z obrazkami, z audioprzewodnikiem, z pedagogią, która stopniowo wprowadza nas w modlitwę w intencji wielkich wyzwań ludzkości i misji Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odprowadzeni z miłością

2019-10-15 22:43

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

Ceremonia pochówku odbyła się dziś na Cmentarzu Osobowickim, poprowadził ją o. Jozafat R. Gohly OFM – najpierw w kaplicy cmentarnej odprawił Mszę św., a później nabożeństwo żałobne przy wspólnym grobowcu dzieci. W homilii dziękował za modlitwę i wzajemne wspieranie się w trudnej próbie jaką jest strata dziecka.

– Macie prawo płakać, macie prawo krzyczeć, macie prawo czuć żal, bunt i złość. Macie prawo nie rozumieć i szukać pociechy – mówił w homilii – macie też prawo przeżyć żałobę, każdy na swój sposób, ponieważ strata dziecka jest największym bólem, jakiego doświadczają rodzice. I nikt, nikt kto tego nie przeżył, nie zrozumie – tłumaczył. Zachęcał też, aby z tym bólem przychodzić do Maryi. – Ona też straciła Dziecko, jedynego Syna, rozumie wasz ból i cierpi razem z wami – mówił franciszkanin.

Zobacz zdjęcia: Urodzeni za wcześnie godnie pochowani


Po Eucharystii karawan zawiózł urnę z prochami dzieci na miejsce pochówku. Rodzice i towarzyszący im bliscy podążali w pogrzebowym kondukcie. Niektórzy nieśli kwiaty, znicze, niewielki figurki aniołów. Każdy niósł białą różę przygotowaną przez Siostry Boromeuszki. Na miejscu urna została umieszczona w białym woreczku i na długich wstążkach opuszczona do grobowca. Błogosławieństwo zakończyło ceremonię.

(Grobowiec w kwaterze 79 przedwcześnie narodzonych wieńczy rzeźba - to „Pomnik Dzieci Nienarodzonych II” wykonany przez słowackiego rzeźbiarza Martina Hudaćka.)

Oprócz rodziców, którzy niedawno przeżyli nagłą stratę dziecka i dziś żegnali się ze swoimi maluchami, byli też i tacy, którzy wcześniej złożyli szczątki swojego dziecka na cmentarzu a teraz każdego roku w Dniu Dziecka Utraconego przychodzą na wspólną modlitwę.

Była też mama, która straciła dziecko 29 lat temu. O wspólnym pochówku przeczytała w internecie i zapragnęła przyjść dziś na cmentarz, aby – w symboliczny sposób – pochować swojego malucha i pożegnać go, wreszcie, po tylu latach.

– Wie pani? Szłam dziś za urną i czułam się tak, jakbym wreszcie brała udział w pogrzebie mojego dziecka, jakby ono też było w tej urnie… Nosiłam tę stratę i ten ból przez 29 lat… Dopiero teraz będę mogła żyć normalnie, będzie miejsce, gdzie mogę przyjść i zapalić znicz. Wtedy, 29 lat temu, nie było takiej pomocy, kobieta poroniła, wracała do domu i miała żyć dalej. A przecież nie da się tak po prostu żyć dalej… – mówiła wzruszona.

Przez długi czas po zakończeniu ceremonii młodzi, obolali rodzice układali kwiaty, palili znicze, siedzieli objęci na pobliskich ławkach. Żegnali tych, na których czekali najbardziej na świecie.

Pochówki dzieci martwo urodzonych odbywają się we Wrocławiu od 2015 r. z inicjatywy Sióstr Boromeuszek. Udało się wypracować procedury, które regulują przechowywanie szczątków dzieci aż do czasu wspólnego złożenia we wspólnej mogile kilka razy do roku. W sytuacji, gdy dziecko umrze na terenie szpitala – w wyniku poronienia, albo zabiegu aborcji – ma szansę zostać skremowane i godnie pochowane na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Dziś złożono w mogile 17 urnę z prochami przedwcześnie narodzonych. Siostry Boromeuszki podają, że w grobowcu spoczywa już ok. 3 tys. dzieci. Wszystkich tych, którzy doświadczyli straty dziecka i potrzebują pomocy, jakiegokolwiek wsparcia zapraszają do Fundacji Evangelium Vitae. Więcej na http://fev.wroclaw.pl


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem