Reklama

Aspekty

Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein

O historii diecezji w ciekawy sposób

– Jeśli dzisiaj nazywamy siebie lubuszanami, to nawiązujemy do dawnego biskupstwa lubuskiego – powiedział bp dr Adrian Put na kolejnym spotkaniu z cyklu „Teologia w mieście”, które 24 lutego odbyło się w Zielonej Górze.

[ TEMATY ]

historia

Zielona Góra

IFT Zielona Góra

Bp Adrian Put

diecezja lubuska

ks. Rafał Witkowski

bp Adrian Put

bp Adrian Put

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Było poświęcone dziejom dawnego biskupstwa lubuskiego oraz odnowie Kościoła na przestrzeni wieków. To już szóste z dziesięciu spotkań w cyklu „Teologia w mieście”.

Bp dr Adrian Put wygłosił dwie konferencje na temat historii Kościoła: pierwszą – dotyczącą historii Kościoła lokalnego. a mianowicie dawnej diecezji lubuskiej, której rocznica 900-lecia utworzenia przypada w tym roku, oraz drugą – o przykładach odnowy Kościoła w ciągu dziejów. Bp Adrian w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżył fakty wokół narodzin administracji kościelnej na naszych terenach. Podał też mało znane ciekawostki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Kiedy mówimy o Kościele lokalnym, warto zauważyć, że dzisiaj mieszkamy w regionie nazywanym województwem lubuskim. Ta nazwa jest dosyć ciekawa, ponieważ została zaproponowana po zakończeniu wojny jako jedna z hipotetycznych nazw dla tego regionu – powiedział biskup pomocniczy. Wyróżnił trzy możliwe źródła tego określenia. Jako najbardziej prawdopodobne wskazał nawiązanie do dawnego biskupstwa lubuskiego, którego pierwotna siedziba mieściła się w Lubuszu, dzisiaj niemieckie Lebus. – Najdłużej ze wszystkich instytucji lubuskich istniała diecezja lubuska, która funkcjonowała w latach od 1124 do 1555 roku. To najdłużej istniejąca instytucja lubuska w dziejach tego regionu – zauważył.

W wybrane sobotnie przedpołudnia w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze na wykładach zatytułowanych „Teologia w Mieście” gromadzą się zainteresowani pogłębieniem wiedzy religijnej w różnych jej aspektach. Są między innymi konferencje historyczne, biblijne, teologiczne. Wykłady o historii diecezji lubuskiej i o Kościele podlegającym nieustannym reformom bp Adrian Put wygłosi również w Gorzowie Wlkp. 9 marca w godz. 9:30-13:00. Więcej informacji na stronie Instytutu Filozoficzno-Teologicznego

Reklama

Zapraszamy również do galerii zdjęć:    


               

2024-02-24 19:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół a państwo

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Pogadaj z Czarnym

Koło Akademickie KSM przy UZ

Katarzyna Krawcewicz

Gościem spotkania był ks. dr hab. Tadeusz Stanisławski

Gościem spotkania był ks. dr hab. Tadeusz Stanisławski

Za nami kolejne spotkanie Pogadaj z Czarnym.

Gościem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży był ks. dr hab. Tadeusz Stanisławski. Spotkanie odbyło się 22 listopada w Lubuskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 22-29.

Poniedziałek, 15 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uczniowska integracja

2024-04-15 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Szkoły

d

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję