Reklama

Niedziela Wrocławska

Czy jest możliwy świat bez wojny?

Świat bez wojny, czy jest możliwy? – to tytuł konferencji dla dyrektorów, nauczycieli i katechetów dolnośląskich placówek, która odbyła się w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Magdalena Lewandowska

Dr hab. Teresa Grabińska z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu mówiła o pokoju w nauczaniu św. Jana Pawła II.

Dr hab. Teresa Grabińska z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu mówiła o pokoju w nauczaniu św. Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oprócz ciekawych wystąpień obejmujących tematy wartości pokoju czy przyczyn i skutków współczesnych konfliktów, odbył się także panel dyskusyjny "Oblicza pokoju", przedstawiono relacje świadków i korespondentów wojennych z miejsc konfliktów zbrojnych. Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy "Ukradzione dzieciństwo" z przejmującymi zdjęciami "wojennych" dzieci, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

O pokoju w nauce Kościoła i w nauczaniu św. Jana Pawła II mówiła dr hab. Teresa Grabińska z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. – W świetle encykliki św. Jana Pawła II pokój jest podstawą sprawiedliwości, jak i jej wynikiem. Z jednej strony nie może być sprawiedliwości podczas niepokojów społecznych czy wojny, z drugiej strony każda wspólnota rządząca się sprawiedliwie dąży w naturalny sposób do ładu społecznego, czyli do pokoju – podkreślała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniała nauczanie Papieża Polaka, który tłumaczył, że zarzewiem współczesnych wojen jest niesprawiedliwy podział dóbr w świecie. – Według Jana Pawła II posiadanie bogactwa gwarantuje władzę w skali globalnej i stwarza stałą sytuację przymusu w stosunku do biednych. Towarzyszy temu stały wzrost wydatków na zbrojenia, które mają owo bezprawie zakonserwować w wyniku zastraszenia wojną lub wprost w wyniku wojny – referowała dr Grabińska, cytując słowa Papieża Polaka "Wojna i przygotowania militarne są największym wrogiem integralnego rozwoju ludów".

Reklama

Św. Jan Paweł II plagą współczesnego świata, spowodowaną podtrzymywaniem międzynarodowych konfliktów, nazwał światowy terroryzm. – To instrument siania poczucia zagrożenia w krajach względnie spokojnych, aby usprawiedliwić wydatki na zbrojenia. Terroryzm jest zagrożeniem dla pokoju, ale wyniki walki z nim nie powinny stwarzać wrażenia, jakby chodziło w niej o wojnę, a nie pokój. Jan Paweł II twierdził, że społeczność międzynarodowa robi stanowczo za mało, aby zapobiec zagładzie ludzkości i aby przeciwdziałać konfliktom zbrojnym. Ci, którzy w swojej mniejszości dominują władzą, bogactwem, środkami przymusu, są bezwzględnie zobowiązani do zaprzestania dotychczasowej polityki i do bezzwłocznego zaprowadzenia pokojowego rozwoju w skali lokalnej – podkreślała dr Grabińska.

Organizatorem konferencji był Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu i Fundacja "Studium Culturae Ecclesiae", a swoim patronatem objął ją metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

2024-02-24 20:29

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Przyjmując chrzest Mieszko I podjął najważniejszą decyzję dla dziejów Polski

2024-04-14 16:29

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Chrzest Polski

Karol Porwich / Niedziela

Mieszko I przyjął chrzest w roku 966 i tym samym podjął najważniejszą decyzję dla całych dziejów Polski; wprowadził swoich poddanych w świat kultury łacińskiej i wspólnotę ludów chrześcijańskich – podkreślił w niedzielę metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

14 kwietnia przypada 1058. rocznica chrztu Mieszka I. Tego dnia obchodzone jest także Święto Chrztu Polski, ustanowione ustawą Sejmu z 22 lutego 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była dniem modlitwy w obronie życia poczętego

2024-04-12 12:12

[ TEMATY ]

aborcja

abp Tadeusz Wojda SAC

BP KEP

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

Zachęcam gorąco, aby najbliższą niedzielę uczynić dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego. Proszę, aby we wszystkich kościołach w Polsce, na każdej Mszy Świętej, modlić się w tej intencji – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w Apelu o modlitwę w intencji ochrony życia osób nienarodzonych.

„W nawiązaniu do opublikowanego wczoraj Stanowiska ws. poszanowania życia ludzkiego w fazie prenatalnej i w związku z toczącą się debatą nad polskim ustawodawstwem, ograniczającym prawo do życia dzieciom nienarodzonym”, Przewodniczący Episkopatu zachęcił, „aby najbliższą niedzielę uczynić dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego. Proszę, aby we wszystkich kościołach w Polsce, na każdej Mszy Świętej, modlić się w tej intencji”.

CZYTAJ DALEJ

Kosiniak-Kamysz: zapraszam młodych po szkole ponadpodstawowej na miesiąc szkolenia wojskowego

2024-04-15 14:49

PAP/Łukasz Gągulski

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w Krakowie, że razem ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Zgodnie z zapowiedzią szkolenie trwałoby miesiąc i przygotowywałoby do aktywnej rezerwy.

"Przygotowujemy program, wspólnie ze Sztabem Generalnym, przeszkolenia zaraz po szkole średniej" – poinformował w poniedziałek Kosiniak Kamysz na konferencji prasowej w Krakowie. "Chciałbym zaprosić młodych ludzi po szkole ponadpodstawowej, zanim pójdą na studia czy do pracy, żeby przyszli na miesiąc przeszkolenia, żebyśmy mogli zaoferować im umiejętność, sprawność" – podkreślił minister obrony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję